1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görüşmek İstediniz Hocaefendi Kabul Etmedi
Görüşmek İstediniz Hocaefendi Kabul Etmedi

Görüşmek İstediniz Hocaefendi Kabul Etmedi

'Mayıs ayında hocaefendi ile görüşmek istemediniz mi?'

A+A-
Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı camia hakkında yapılan çirkin benzetmelere tepki gösterdi.


MAYIS AYINDA HOCAEFENDİ İLE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİNİZ Mİ?


Başbakan'ın mayıs ayında Amerika ziyareti sırasında Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi ile görüşmek istediğini hatırlatan Dumanlı sözlerini söyle sürdürdü: "Gazeteciler sorduğunun 'gök ne verdi de yer kabul etmedi' demediniz mi? Sonra Hocaefendi ile görüşme vaki olmayınca sayın Bülent Arınç'ı bir elçi olarak göndermediniz mi? Sayın Bülent Arınç'ın söylediği sözler ortada. -"Başbakanımızın selamlarını ilettim dualarını ve emirlerini bekliyoruz dedim."- Daha düne kadar dua ve emir beklenen Fethullah Hocaefendi hakkında söylenen sözler, daha Türkçe Olimpiyatları'na geleli ne kadar oldu. Tükçe Olimpiyatları'nda siz Anadolu'nun yağız delikanlıları dünyanın dört bir tarafına dağıldınız, barış çiçekleri açtınız gibi bir çok insanın söylediği sözleri bugün dönüp bambaşka bir yere taşımak, bambaşka bir ifadeyle insanları karalamaya çalışmak Vallahi de Billahi de vicdanları yaralar"


DÜNE KADAR YERE GÖĞE SIĞDIRAMADIĞINIZ
 
Dumanlı "Daha düne kadar yere göğe sığdıramadığınız, övdüğünüz, alkış aldığınız, takdir ettiğiniz selam verdiğiniz, selam aldığınız insanlara bu kadar ağır söz söylenmesi insanların vicdanlarında ruhlarında kalplerinde büyük yaralar açar" dedi.


Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, gündemdeki konuları değerlendirmek üzere Samanyolu Haber Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Metin Yıkar 'ın konuğu oldu. Ekrem Dumanlı camiaya yapılan benzetmelere tepki gösterdi


"Daha düne kadar hatta belki bugün de bir çok noktada sokakta çarşıda pazarda beraber olduğun insanlara bu sözleri nasıl söylersiniz?" diye soran Dumanlı, " İnsanlar aynı şiddetle size cevap mı vermeli? Aynıyla ve misliyle verilecek cevap sizde de büyük hayal kırklığına yol açmaz mı? Araya bu kadar ihtilaf sokmanın araya bu kadar fitne sokmanın araya bu kadar korkunç benzetmelerle tedavisi ve sarılması mümkün olmayan yaralar açılmasının sosyolojik boyutu hiç mi düşünülmüyor, dini boyutu hiç mi düşünülmüyor, siyasi boyutu hiç mi düşünülmüyor bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

"HAŞHAŞİ BENZETMESİYLE DİBE VURDUNUZ"


Ağır ve çirkin benzetmelerin yapılmasıyla ilişkin olarak 'neden böyle olabilir?' sorusuna cevap veren Dumanlı, şunları sıraladı; "Bir korkutmak için yapılıyor olabilir. Ama işin açıkçası söyleyeyim insanlar bundan korkmaz, İki karalamak için yapılıyor olabilir. Yüz senelik geleneği olan bir topluluğa ("çete, örgüt, in ve haşhaşi benzetmeleri için") bir kitapçık oluşturmaya kalksanız neredeyse küçük bir lügatçe oluşur. Geldiniz geldiniz en son 'haşhaşi' benzetmesiyle dibe vurdunuz. "ARTIK BİR AN ÖNCE DURDURULMASI LAZIM"


'Artık bunun bir an önce durdurulması gerekir' uyarısında bulunan Dumanlı, Başbakan'ın ve Başbakanın yanındaki insanların görüştüğü değerli insanların 'artık burada dur çok ayıp oluyor' uyarısında bulunması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.