1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Görüntüler ortada, Ethem Sarısülük’ün katili korunuyor
‘Görüntüler ortada, Ethem Sarısülük’ün katili korunuyor

‘Görüntüler ortada, Ethem Sarısülük’ün katili korunuyor

A+A-

1 Haziran’da polis tarafından gerçek mermiyle başından vurulan işçi Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti. Ethem’i katleden polis ise AKP’nin Emniyeti tarafından 13 gündür korunuyor

13 HAZİRAN

Ankara toplumsal muhalefeti, Emniyet ve Valilik başta olmak üzere beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ün katilini aradan 13 günden bu yana koruyanların peşinde. Çağdaş Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği, Ethem’in katili ve katili koruyanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Daha sonrasında Ankara Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. Kitlesel bir biçimde gerçekleşen basın açıklamasında katılımcıların öfkesi de dikkat çekti.

ethemsarisulukmanset
 

‘Kolluk amir, savcılık yazılma merciine döndü’

ÇHD Ankara Şubesi Başkanı Murat Yılmaz, Ethem’in vurulmasının adli bir olay olmadığını, Ethem’in katilini koruyanların açıkça suç işlediğini söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kolluk kuvvetleri üzerinde hiçbir hükmü olmadığını ifade eden Yılmaz, “Kolluk kuvvetleri amir, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yazışma mercii gibi hareket etmektedir” dedi. ÇHD ve İHD, Ethem’in katillerini ve onu koruyanları yargı önüne çıkarana kadar mücadele edeceklerini belirtti.

‘Katil görüntülerle sabit’

Basın açıklamasının ardından Avukat Kazım Bayraktar söz aldı. Ethem’i öldüren polisin bilinçli bir biçimde eylemcilerin arasına girdiğini, önce tekmeleme, sonrasında da silahına sarıldığını ve tüm bunların görüntülerle sabit olduğunu aktaran Bayraktar, silahların ve mermilerin polislere zimmetli olduğunun altını bir kez daha çizdi ve tüm yetkilileri suç işlemekten vazgeçmeye çağırdı.

‘Polisi teşvik eden başbakandır’

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise polislerin siyasal kin ve düşmanlıkla donatıldığını, amirlerin gözü önünde insanlara ateş ettiğini dile getirdi. Kürkçü, “Polisimizi yedirmeyiz” diyen başbakanın saldırıları körüklediğini, BDP’nin eşitlik, özgürlük, adalet ve barış mücadelesinin yanında olduğunu söyledi. Bir diğer BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak da katillerden hesap soracaklarını ifade etti.

12 HAZİRAN

AKP faşizmine karşı Ankara’dan yükselen direnişte on binlerce kişi 1 Haziran günü Kızılay Meydanı’nı direne direne kazanmış, çatışmalarda polisin gerçek mermi kullanması sonucu Ethem Sarısülük adlı bir işçi başından vurulmuştu. Ankara Numune Hastanesi doktorları öğle saatlerinde yaptıkları açıklama ile Sarısülük’ün beyin ölümünün gerçekleştiğini duyurmuştu.

Hastanedeki doktor heyeti, saat 19.30’da Sarısülük’ün ailesi ve avukatları ile bir araya gelerek son durumu paylaştı. Çok sayıda kurum temsilcisi ile Sarısülük’ün mücadele arkadaşları da hastaneye geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.