1. HABERLER

  2. BİLİM&TEKNOLOJİ

  3. GOOGLE ARTIK HUKUK TANIMIYOR
GOOGLE ARTIK HUKUK TANIMIYOR

GOOGLE ARTIK HUKUK TANIMIYOR

Bağımsız çevreler Google'nin kendi politikalarını tüm yasaların üzerinde uygulamaya koyması konusunda endişelerin arttığı yorumları yapıyor

A+A-

İnternet kullanımı tüm dünyayı avucunun içine alma yönünde hızla giderken, devasa bütçeli internet şirketleri bu gelişimi kendi yasaları çerçevesinde şekillendirmeye başladılar.

GOOGLE YASALARI HUKUKTAN ÜSTÜN MÜ?

Bağımsız uzmanlar başta Google olmak üzere kendi politikalarını dayatmaya başlayan bu şirketlerin daha da güçlendiklerinde neler yapabileceği konusunda kaygılılar. Google, en son dünyaca ünlü yayın kuruluşu BBC'nin bile haberlerine arama sansürü uygulamaya başladı. Google'un  geçtiğimiz yıl başlarında kullanıcıların bilgilerini reklam gelirlerini artırma konusunda kullandğı ortaya çıktığında AB'de büyük tartışma yaşanmıştı. Bağımsız çevreler Google'nin kendi politikalarını tüm yasaların üzerinde uygulamaya koyması konusunda endişelerin arttığı yorumları yapıyor. İşte BBC'nin konuya ilşkin haberi.

BBC'NİN BİLE 12 HABERİNE ARMA SANSÜRÜ

AB'nin tartışmalı 'unutulma hakkı' yasalarının Mayıs'ta yürürlüğe girmesini takiben, geçen üç ay zarfında, Google BBC'nin yaptığı 12 haberi arama sonuçlarından kaldırdı.
Haberler arasında kaybolmuş bir köpek üzerinde yaşanan anlaşmazlık ve 13 yıl önce Kuzey İrlanda'da bomba yapımı üzerine görülen bir dava da var.

NEDEN KALDIRILDIĞINA DAİR AÇIKLAMA YOK

Google karardan BBC'yi haberdar etti, ancak haberlerin kaldırılması yönündeki taleplerin kimden geldiğini bildirmedi.
Söz konusu haberlere artık arama motoru üzerinden ulaşılamayacak, bu haberler arama terimleri sonuçlarında görünmeyecek.

AVRUPA ETKİLENİYOR

AB'nin söz konusu "unutulma hakkı" yasasından yalnızca Avrupa'da yapılan aramalar etkileniyor.
 
Google, daha önce, yasanın üç ay önce yürürlüğe girmesinden bu yana, bazı sayfaların kaldırılması için yoğun talep geldiğini söylemişti.
Geçen ay arama devi, arama sonuçlarından toplam 328 bin sayfa kaldırmak için 91 binden fazla talep geldiğini açıklamıştı.
Google bunların yarısından fazlasını onayladığını belirtti. Ancak ne kadarının işleme konulduğu açıklanmadı.

GERZEK ARABA HIRSIZI

Google tarafından kaldırılan 12 BBC haberinden dördü yorum bölümleri içeriyor.

BBC'nin eski ekonomi editörü Robert Peston'a ait bir blog da kaldırılan haberler arasında.
 
Diğer haberlerin çoğunun ise davalarla ilgili olduğu görülüyor.
Bunlar arasında 2001 yılında Kuzey İrlanda'da bomba yapım malzemesi bulundurmakla suçlanan üç erkeğin davası da bulunuyor.
İki haber, bir İngiliz kadının 2003 yılında "Avrupa'nın en büyük fuhuş şebekelerinden birini" çalıştırmaktan suçlu bulunmasıyla ilgili.
İlginç bir haber de, 2002'de Wellie adlı bir köpeğin mülkiyeti üzerinde iki aile arasındaki anlaşmazlık.
Bir diğer erişimi engellenen haber ise kendi avukatı tarafından "gerzek" olarak nitelenen bir araba hırsızıyla ilgili.
Bir diğeri de sürdüğü arabayı üniversite kampüsünün merdivenlerine çarpan 18 yaşındaki Bristollü bir öğrencinin içkili araba kullanmaktan mahkum olmasına dair.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.