1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gizlenen Atatürk Vasiyeti Açıklandı !
Gizlenen Atatürk Vasiyeti Açıklandı !

Gizlenen Atatürk Vasiyeti Açıklandı !

Genelkurmay Başkanlığı Atatürk'ün tüm vasiyetini tasnif ettirerek açıkladı.

A+A-

GENELKURMAY AÇIKLADI

Dede Ersel AKSU

Yıllardır konuşulan, varlığı kabul edilmeyen, bir rivayete göre darbe döneminde yakılarak imha edildiği iddia edilen, Atatürk'ün kendi el yazısı ile kaleme aldığı vasiyetinin, tasnif edilerek açıklandığı, bugün  Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden  duyuruldu.

İşte Genelkurmay Başkanlığının konu ile ilgili açıklaması;

ATA, 5 EYLÜL 1938 DE VASİYETİNİ KENDİ EL YAZISI İLE YAZDI

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmî kayıtlarına göre; ATATÜRK; vasiyetini 05 Eylül 1938 Pazartesi günü Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında kendi el yazısı ile kaleme almıştır. Söz konusu vasiyet, ATATÜRK’ün vefatını müteakip, Ankara Üçüncü Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından ATATÜRK’ün kız kardeşi Makbule ATADAN’ın da hazır bulunduğu heyete 28 Kasım 1938 Pazartesi günü açılarak okunmuştur.

'HEYET' TARAFINDAN KASADA BULUNDU

Bakanlar Kurulunun 02 Ocak 1964 gün ve 6/2538 sayılı Kararnamesi gereğince; 24 Ocak 1964 tarihinde, Ziraat Bankasında ATATÜRK’e ait eşyaların bulunduğu iki kasa, Milli Savunma, Maliye, Milli Eğitim ve Ticaret Bakanlıkları ile Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve Ziraat Bankası yetkililerinin katılımıyla açılmıştır. Heyet tarafından; birinci kasada ATATÜRK’ün şahsi eşyalarının yer aldığı, ikinci kasada ise bazı belgelerin bulunduğu tespit edilmiştir.

TUTANAKLA GENELKURMAY HARP TARİHİ DAİRESİNE TESLİM EDİLDİ

Söz konusu belgeler bir tutanakla birlikte o günkü ismiyle Genelkurmay Harp Tarihi Dairesine teslim edilmiştir. Genelkurmay Harp Tarihi Dairesince teslim alınan belgeler yeminli bir heyet tarafından tasnife tabi tutulmuş, belgeler 110 dosya içerisinde tertiplenerek muhafaza altına alınmıştır. İlgili Kararnamenin birinci maddesi gereğince, 26 Aralık 1964’de belgelerin 417 sayfa halindeki özel fihristi Başbakanlığa, ilgili Bakanlık ve Kurumlara gönderilmiştir.

AYRINTILI TASNİF EDİLDİ 

Bilahare Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı uzmanları tarafından daha önce ön tasnifi yapılan belgeler, tek tek okunmak suretiyle ayrıntılı tasnife tabi tutulmuştur. 19.682 sayfa tutan 4.872 adet belgenin katalog basımı tamamlanarak 2000 yılında “ATATÜRK Koleksiyonu” adıyla yerli ve yabancı tüm araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.

'BAŞKA GİZLİ VASİYET YOK'

Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı Arşivinde, gerek Ziraat Bankasından intikal eden ve gerekse ATATÜRK’e ilişkin belgeler arasında ATATÜRK’ün bilinen açık veya gizli vasiyeti olarak nitelendirilebilecek mahiyette bir bilgi ve belge bulunmamaktadır. 

HaberArtıTürk/Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.