1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gezi Parkında Son Durum...
Gezi Parkında Son Durum...

Gezi Parkında Son Durum...

Başbakan Erdoğan'la görüşen heyette yer alan Gezi Dayanışması temsilcileri, Gezi Parkı'nı boşaltıp boşaltmayacakları yönündeki soruya, "Kendi aralarımızda görüşerek değerlendireceğiz" yanıtını verdi.

A+A-

GEZİ PARKI SON DAKİKA:

Saat 19.15

"Başbakanla yapılan görüşmenin ardından Gezi sakinleri buranın gidişatı hakkında Gezi Parkı 7 bölüm olarak forumlar açtılar, herkes oraya fikrini belirtiyor. Son yaptıkları açıklamada: "Herkesin eşit söz hakkı var ve bu eşit söz hakları çerçevesinde bir eğilim çıkmasını bekliyoruz. Genel olarak zaten buradaki eğilimlere uygun olarak bir çalışma yürütüyor Taksim Dayanışması, ama kritik bir eşikte olduğumuz için herkesin zaten kendi iradesiyle geldiği bir yer burası, insanların bu iradelerini beyan etmelerini bekliyoruz bu forumlarda ve bu irade çerçevesinde bir karar alınacak" diye konuştu.

Forumların belli bir süresinin olmadığını ifade eden Seçkin, ortak bir sonuç çıkana kadar devam edeceğini aktardı. Bu arada CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Okan Bayülgen parka ziyarette bulundu.


Saat 17.45
Dün Başbakan ile bir araya gelen Taksim Dayanışma Platformu Gezi içinde 7 bölgede forum yapacak. Forumda çıkan sonuç yarın saat 10:00'da basın açıklamasıyla Türkiye'ye duyurulacak. 

Saat 14:00
Birazdan Gezi Parkında bulunanlara dünkü görüşmeler konusunda bilgi verilecek.

Ardından saat 16 ile 19 arası parkın dört noktasında serbest kürsü forumlar yapılacak. bu formlara herkes fikrini iletecek.

Akşam 20 suları Taksim dayanışması tekrar toplanacak. Kararları değerlendirecek. Kendi içinde görüşmelerini yapacak... Sonrasında Gezi Parkı ahalisinin ortak verdiği karar kamuoyu ile paylaşılacak.


Saat: 09.30
Başbakanlık’tan “Yargı kararı beklenecek” açıklamasının ardından gözler Gezi Parkı’ndan gelecek açıklamalarda. İlk açıklama saat 07:00′de Taksim Dayanışma’dan geldi.


Bugün akşam saatlerine doğru eylemcilerin kendi aralarında yapacağı toplantıda belli olacak.
Ancak sabah saatlerinde eyleme destek veren gruplardan Redhack,”Direnişe son gün gelip Başbakan’la görüşüp ‘hadi eve dönüyoruz’ diyenler zaten evlerinden çıkmamıştı ki. Direnen kimse, karar verecek o’dur” diye açıklama yaptı.


Taksim Dayanışması’nın bugüne kadar bütün kararları tüm bileşenleri ve halk katılımıyla alındı. Bu akşam Başbakan’ın daveti üzerine, Türkiye’nin her yerinde günlerdir sokaklarda, meydanlarda beraberce haykırdığımız taleplerimiz, arkadaşlarımız tarafından bir kez daha iletilmiştir.

Her zaman olduğu gibi bundan sonra da sürece dair tüm kararlar hep birlikte alınacaktır. Arkadaşlarımız Taksim’e döndükten sonra görüşmeyle ilgili daha detaylı bilgiler paylaşılacaktır.


Başbakan Erdoğan ile Taksim Dayanışması'nın sözcüleri ve sanatçılardan oluşan grup arasında Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan görüşme sonrasında Halit Ergenç'in yaptığı açıklamada, süreç boyunca yaşadıklarını ve çözüm sürecini toplantıda anlattıklarını kaydetti. "Toplantıda, yargı sürecine saygılı olduklarını ve yargının haricinde davranmayacaklarını bize tekrarladılar. " diyen Ergenç, "Yargı süreci sonucunda, Gezi Parkı açısından olumsuz bir sonuç olursa, Kışla yapılmaması yönünde bir karar çıkarsa, buna uyacaklarını burayı park olarak koruyup düzenleyeceklerini söylediler.

Eğer yargı süreci sonunda olumlu sonuç çıkarsa, o zaman da halk oylamasına gitmeyi istediklerini söylediler. Bu yargı sürecinin sonuna kadar zaten herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Bunun sonrasında artık orada bulanan arkadaşlarımıza evlerine dönmelerini istediklerini bu süreci takip etmelerini, evlerinde rahat uyumalarını ve bu gergin ortamın sokaklarda olan olayların da nihayete ermesini istediler. Bu süreç içinde kim şiddet gösterdiyse, biz bunun soruşturmasını başlattık dediler." diye konuştu.


"MUTLU AYRILIYORUM" 
Yazar Sunay Akın, görüşmeden mutlu ayrıldığını belirterek, "Bu süreci özellikle başından beri takip eden sanatçılara teşekkür ediyorum. Kendi adıma çok mutlu ayrılıyorum. Bundan sonra hepimizin bütün Türkiye'nin beklentilerinin altı çizilmiştir. Gezi Parkı'na gidip şiirlerimizle, sanatımızla bu işi demokratik anlamıyla bir finalle taçlandırmalıyız" dedi.

Taksim Dayanışması sekretaryası Tayfun Kahraman ise akşam saatlerinde görüşmenin ayrıntılarını Gezi Parkı'ndakilerle paylaşacaklarını söyleyerek şunları söyledi: "Sayın Başbakan'ın, yargı nihai kararını verene kadar projenin uygulamaya geçirilmeyeceğini ifade etmesi bu gecenin olumlu bir sonucudur.

Güvenlik kuvvetlerine yönelik ölçüsüz ve kuralsız güç kullanımı açısından gereken soruşturmanın yapılacağı söylenmiştir. Başbakanımızın tarafımıza yapılan açıklamalarını ülkemizin, tüm kamuoyunun, Gezi Parkı sakinlerine bırakıyoruz. Buradan çıkan pozitif yönlü yaklaşımı değerlendirmelerini bekliyoruz. Biz bugün burada hala süren bu sürecin ve sayın Başbakan'ın bizlere ifade etmiş olduğu sözlerin takipçisi olacağız.

Pozitif yönlü sözlerdir. Arkadaşlarımızın da pozitif olarak değerlendireceklerini düşünüyoruz. Şu anda Gezi Parkı'nın park olarak kalması açıktır. Gezi Parkı yargı süreci tamamlanana kadar park olarak kalacaktır. Yargıdan bir iptal kararı çıkması halinde Başbakanımızın ifade ettiği gibi park olarak kalacaktır. Bunu sabah değerlendireceğiz. Akşam da bir etkinlik yapacağız. Arkadaşlarımızın takdirine bırakacağız. 4 ölüm gerçekleşti. Akşamki etkinlik şenlik olmayacaktır. Ağıtlarla, türkülerle gerçekleşen bir anma etkinliği olacak. Dayanışma etkinliği olacak." 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.