1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ERDOĞAN'DAN NEW YORK TIMES'A KASIMPAŞA DAYILIĞI
ERDOĞAN'DAN NEW YORK TIMES'A KASIMPAŞA DAYILIĞI

ERDOĞAN'DAN NEW YORK TIMES'A KASIMPAŞA DAYILIĞI

Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olduğunu unuttu, kendisini eleştiren New York Times'a Kasımpaşa'lı seslendi. "Sen kimsin yaa?"

A+A-

Geçen hafta AKP'ye oy istediği mitinglerde Hürriyet Gazetesi ve Doğan medya Gurubuna ağır eleştiri ve tehditler savuran Cumhurbaşkanı Erdoğan hızını alamayıp bu sefer Amerikan medyasına saydırdı. Cumhurbaşkanlığını unutup Kasımpaşa ağzı ile ünlü New York Times'a "Sen kimsin ya" gönderen Erdoğan'ın ne yanıt alacağı merak konusu. Hürriyet Erdoğan'ın tehditlerine karşı çok sert bir başyazı yazmış, Erdoğan minik bir yanıtla polemiğe girmekten kaçınmıştı. İşte Erdoğan'ın New York Times hakkında söyledikleri.

"SEN KİMSİN ÖNCE HADDİNİ BİL" 

Erdoğan medyaya yönelik eleştirilerini de sürdürdü. New York Times gazetesini eleştiren Erdoğan, "Sen bir gazetesin, haddini bileceksin. 'Erdoğan'ın Türkiye'sinde baskılar var' deyip Amerika'nın müdahalesini isteyeceksin. Sen bunu yazmakla kendi özgürlük alanının dışına çıkmak suretiyle Türkiye'ye müdahale ediyorsun. Sen kimsin ya önce haddini bil. Sen Amerikan yönetimine karşı böyle birşey yapabilir misin. Anında gereğini yaparlar, şakası yok" dedi. Erdoğan sözü çok istediği başkanlık sistemine getirdi, Türk tipi başkanlık hayalinde israr etti. Örneği G 20 den verdi ama Türkiye'nin artık G 20 ülkelerinin performansından çok uzakta olan ekonomik rakamlarına hiç değinmedi.

"NİYE TÜRK TİPİ BAŞKANLIK OLMASIN" 

G-20 ülkeleri arasında yer alan ülkelerin başkanlık ve yarı-başkanlık sistemi ile yönetildiğinin altını çizen Erdoğan, "Türkiye bu talebi ile alt lige değil üst lige çıkmanın hamlesini işaret ediyor. Başkanlık sistemini eleştirenler güvensizliğin, son 200 yıllık taklitçiliğin, tercümeciliğin bir tezahürü olarak görüyorum. Niye Türk tipi bir başkanlık olmasın" diye sordu. Başkanlık sisteminde ısrar etme gerekçelerini istikrar ve güven ortamının sağlanması olarak sıralayan Erdoğan "Başkanlık sistemine karşı çıkmalarının sebebi ilkesel değil kişiseldir. Bu sisteme geçildiğinde kendi güdümlerindeki bir ismin başkan olacağını bilseler, inanın hepsi de en büyük başkanlık sistemi savunucusu kesilir. Ama biliyorlar ki bu ülkede başkanlık sistemine geçilirse bir daha bu zihniyetler bu ülkede başkan olamaz. Çünkü bu milletin mayasında onların mayasıyla özdeş bir yapı yok" dedi. Erdoğan sürekli kendini savunamayan tarihi şahsiyetleri arkasından eleştirme huyunu sürdürerek Rahmetli İnönüye veryansın etti.

"BUNLAR İNÖNÜ'NÜN MİLLİ ŞEFLİĞİ İLE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KARIŞTIRIYOR"

İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde Başbakanlığı döneminden daha rahat ve seri çalıştığını anlatan Erdoğan, "Bu sistem işi hafifletiyor hatta patinaj yaptırıyor. Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde karar alma sürecimin başkanlıkta oldıuğum zamanla uzaktan yakından alakası yok. Çok daha rahat ve seri İstanbul'da 4,5 yılda çok büyük işler başardık" dedi. Erdoğan "Parlamentonun yüzde 63'üne sahip olduğunuz halde parlamentodan yasama organı olarak karar çıkarmada bir maddeyi bir hafta engelleyebiliyorlar. Böyle bir ülke çalışabilir mi" dedi. Denetim mekanizamasının ortadan kalkacağına yönelik eleştirilere, "Amerika'da şu anda denetim mekanizması yok mu" diye yanıt veren Erdoğan "Başkanlık sistemi diktatörlüğü, padişahlığı getirir' diyenler var. Bunlar İnönü'nün Milli Şefliği ile başkanlık sistemini karıştırıyor. Diktatörlük görmek isteyen gitsin Milli Şeflik dönemine baksın. Milletin seçtiği, millete hesap veren başkandan diktatör çıkmaz. Çift kamaraya karşıyım. Biz zamanla yarışıyoruz, tek kamaralı olması lazım. Seri kararlar çıkması lazım" dedi. Erdoğan tarafsızlık yeminini diğer bir çok sözünü unuttuğu gibi unutup CHP'ye saydırmayıda ihmal etmedi. Hızını alamadı CHP'nin 1,5 TL ye indireceğim çiftciden verdi almayacağım vadini yalan olduğu iddiasında bulundu.

"NASIL BEDAVA VERECEKSİN. HANGİ KAYNAKLA VERECEKSİN ?"

Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklenen Erdoğan, 1970'li yıllarda çiftiçiye verilen mazot karnesini göstererek "Bugün mazotu bedava vereceğiz diyen zihniyetin temsilcileri. Arkadaş niye yalan söylüyorsun. Nasıl bedava vereceksin. Hangi kaynakla vereceksin. 6 yıl SSK'ya Genel Müdürlük yaptın. Başa baş noktasında aldın, zarar noktasında bıraktın. İflasa götürüyordun" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.