1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ERDOĞAN TÜSİAD'I EVİNDE BÖYLE VURDU
ERDOĞAN TÜSİAD'I EVİNDE BÖYLE VURDU

ERDOĞAN TÜSİAD'I EVİNDE BÖYLE VURDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi oldukça sert geçti.

A+A-

Toplantı Erdoğan'ın gecikmesi nedeniyle yarım saat geç başladı.

KÜRSÜDEN FENA LAF ÇAKTI HERKES DUYMADIM DEDİ

Erdoğan'ın Suzan Sabancı Dinçer'den Koç Grubu'na kadar birçok kişi ve kurumu eleştirdiği konuşmasının sonunda TÜSİAD üyelerinin büyük çoğunluğu toplantı alanından uzaklaştı. Sorulan sorulara cevap verildiğinde, verilen cevap ise çoğunlukla "Duymadım" oldu.The Wall Street Journal Türkiye editörlerinden Ayşegül Akyarlı Güven İmzası ile yer alan haberde şu ayrıntılara yer verildi." Aslında TÜSİAD üyeleri Erdoğan'ın konuşmasının içeriğini merakla bekliyordu. Bugünkü toplantıdan bir gün önce Sabancı Müzesi'nde gerçekleşen kokteylde üyelerin nasıl bir konuşma bekledikleri yönündeki görüşleri oldukça farklıydı Sert bir üslup bekleyen de vardı, yumuşak bir barış konuşması yapılacağını uman da."

SUZAN SABANCI DİNÇER: DUYMADIM

Ancak bugün Erdoğan'ın konuşması umulduğu gibi yumuşak tonlu olmadı. İlk eleştirisini bir basın açıklamasındaki "Başarılara gölge düşüyor" sözü nedeniyle Suzan Sabancı Dinçer'e yöneldi. Akbank'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer'in eşi Suzan Sabancı Dinçer Erdoğan'ın "Geçenlerde bir gazetede bir bankanın yönetim kurulu başkanı karamsar konuşmuş. Neymiş edendim? Başarılara gölge düşmüş. Bir inceleme yaptırdım aktifleri 8 kat buyüdü" eleştirisine hedef oldu. Toplantıyı en ön sıradan izleyen Suzan Sabancı Dinçer toplantı sonrası Erdoğan'ın bu konuşmasıyla ilgili sorulara"Ben duymadım" cevabı verdi.

ANANASTA RAFİNERİDE TESBİHTE AĞIZLARINI BIÇAK AÇMADI

Erdoğan "Ananasta rafineride tesbihte ağızları bıçak açmadı" derken Koç Grubu'na yüklendi. 17 Aralık sonrası ortaya çıkan tapelerde Fethullah Gülen'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında Koç Grubu'nun adı bir rafineri ihalesiyle ilgili olarak geçiyordu. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç toplantı sonrası Erdoğan'ın konuşması hakkında sorulara herhangi bir yanıt vermedi.

FONLAYANLARI TEK TEK BİLİYORUZ

Erdoğan'ın "Gezi olaylarına lojistik sağlayanları da Türkiye'ye algı operasyonu yapanları kimlerin fonladığını da tek tek biliyoruz. Hepsi mahçup oldu. Olmaya da devam edecekler. 70 milyon kazanırken kaybedenler onlar olacak" çıkışı da dikkat çekti.

Haluk Dinçer'in "Reform yapılmazsa 2023 hedefleri hayal" sözüne cevap yine kürsüden geldi. Erdoğan "2023 hedefleri asla hayal değil" diye konuştu.

O BANKA BATMIŞ ZATEN

Erdoğan'ın konuşmasından hemen önce Haluk Dinçer "Özellikle bankacılık sisteminde dayanıklılığın devamı güvensizlik yaratacak asılsız dedikodular üzerine kararlılıkla gidilmesini gerektiriyor" dedi. Ancak Erdoğan kürsüde eleştirilerle ilgili olarak "Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka batmış zaten" diye konuştu.

"İYİ KONUŞMAYDI" DİYEN ÜYELER İSİM VERMEK İSTEMEDİ

Boydak' Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak toplantı sonrasında Erdoğan'ın konuşması için "Çok iyiydi" dedi. İsim vermeden konuşan birçok üye de Cumhurbaşkanı'nın dengeli bir konuşma yaptığını söyledi.

Açılış konusuşmasını Başkan Haluk Dinçer ve YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu'nun yaptığı toplantıda TÜSİAD Başkanı Yücaoğlu ise Erdoğan'ın teşekkürünü aldı. Yücaoğlu konuşmasında "Bir hukuk devletinin bir paralel devlet oluşumuna izin vermesi mümkün değildir. Devlet hiçbir gücün vesayeti altında olmamalıdır" dediği için Erdoğan iş dünyasının duyarlılığına teşekkür etti. Yani TÜSİAD ve Erdoğan'ın en büyük uzlaşmayı yakaladığı konu "Yenİ Anayasa, Hukukta paralel oluşuma izin verilmemesi" gibi konular oldu.

SONUNDA ZEYTİN DALI BÖYLE GELDİ

Erdoğan konuşmasını "Zaman yumruklar sıkma zamanı değil tokalaşma zamanıdır" diye bitirdi.

Zaten Haluk Dinçer de Erdoğan'dan özellikle kutuplaşma konusunda hassasiyet istemişti. Dinçer konuşmasının sonunda direkt Erdoğan'a hitaben "Toplumumuzda son yıllarda oluşmuş kutuplaşmanın zarar verebileceğinden kaygı duyuyoruz. Kutuplaşma kalkınma politikalarını anlamsız kılacak, kardeşliğe zarar verecek bir aşamaya gelmemelidir. Kutuplaşma bertarafı konusunda bir aşamaya gelemezsek çözüm süreci ve yeni anayasada yol alamayız" demişti.

ERDOĞAN GEÇİKİNCE PATRONLAR BÖYLE VAKİT GEÇİRDİ

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.