1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EKONOMİYE BÜYÜK ŞOK
EKONOMİYE BÜYÜK ŞOK

EKONOMİYE BÜYÜK ŞOK

Yönetmeliğe göre DEİK Yönetim Kurulu Başkanı’nı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci belirleyecek.

A+A-

İktidarın resmi ve özel demeden neredeyse tüm kurumları ele geçirme şehvetinin sonu gelmiyor. Yargıtay'ı bir türlü hizaya sokamayan iktidar üyelerine maaş rüşveti vererek etkileme gayretine girmişti. Ekonomi yönetiminde sivil katkı sağlayan DEİK'de iktidarın "hepsini ben yöneteceğim" hırsına kurban edildi. İşte DEİK'te yapılan iktidar operasyonunun perde arkası cumhuriyet haberi.

ELEŞTİREN BOYDAK YERİNE İFADEYE ÇAĞRILAN TİVNİKLİ

Hükümet, torba yasayla Ekonomi Bakanlığı’na bağladığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yeni yönetim kurulunu belirledi. 25 Aralık sürecinde ifadeye çağrılan, birçok tartışmalı ihalede ön planda yer alan Abdullah Tivnikli, yönetime girerken; cemaate yakınlığıyla bilinen Mustafa Boydak, liste dışı kaldı. Yönetmeliğe göre DEİK Yönetim Kurulu Başkanı’nı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci belirleyecek.

İŞTE ŞOK DEĞİŞİKLİKLER

27 yıldır TOBB ve özel sektörün öncülüğünde hükümetten bağımsız olarak çalışmalarını yürüten DEİK’in Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasının ardından kurulun çalışma usul ve esaslarına ilişkin yönetmelik, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle, DEİK’in kurucu kuruluş sayısı 99 olarak belirlendi. DEİK, genel kurul, yönetim kurulu, icra kurulu, denetim kurulu, iş konseyleri, yüksek istişare kurulu ve danışma kurulundan oluşacak.

Yönetim Kurulu, iş konseyleri başkanları arasından 15; TOBB, TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) temsilcilerinden 5; diğer kurucu kuruluş temsilcileri arasından 9; genel kurulun diğer üyeleri arasından 5 olmak üzere 34 üyeden oluşacak. Yönetim kurulu başkanı, Ekonomi Bakanı tarafından belirlenecek ve görevden alınacak. DEİK, iş olanaklarının yerinden izlenmesinin önem kazandığı durumlarda yönetim kurulunun kararı ve bakanlığın onayı ile yurtiçinde veya yurtdışında temsilcilikler açabilecek.

ŞİRKET KURABİLECEK

Şirket kurabilecek, derneklere üye olabilecek DEİK, yönetim kurulu kararıyla taşınır ve taşınmaz mal almaya, satmaya, inşa, ifraz, tevhit ve rehin etmeye, ödünç para almaya, sosyal yardımlarda bulunmaya, burs vermeye, bağış ve yardımlarda bulunmaya, sosyal faaliyetleri destekleme ve özendirme yardımları yapmaya, bu yönetmelik hükümleri çerçevesinde şirket ve vakıf kurmaya veya kurulu şirketlere iştirak etmeye, derneklere üye olmaya ve benzeri hukuki işlemler yapmaya yetkili olacak. DEİK’in, şirket veya vakıf kurabilmesi ya da kurulmuş veya kurulacak şirketlere iştirak edebilmesi kuruluş amaçları ve faaliyet konuları ile sınırlı olmak üzere yönetim kurulu kararına ve bakanlığın iznine tabi olacak.

DEİK’in gelirleri, bakanlık bütçesinden yapılacak yardımlar, 5 kurucu kuruluşun bir önceki yıl gelirlerinden yüzde 1 oranında ödeyecekleri katkı payı, ihracatçı birlikleri, ticaret odaları, sanayi odaları ile sanayi ve ticaret odalarının bir önceki yıl gelirlerinden binde beş oranında ödeyecekleri katkı payı, kurucu kuruluşlar ve iş konseylerinin yıllık üyelik aidatları, hizmet ve proje karşılığı alınan bedeller, faiz gelirleri, bağış, sponsorluk ve diğer gelirlerden oluşacak.

YÖNETİM LİSTESİ

Yönetmelikle belirlenen yeni yönetim kurulu üyeleri şöyle: Abdülkadir Konukoğlu, Abdullah Tivnikli, Ahmet Çalık, Ahmet Kocabıyık, Ahmet Nazif Zorlu, Ali Kibar, Ali Koç, Başaran Ulusoy, Berna İlter, Çetin Nuhoğlu, Ebru Özdemir, Ender Yorgancılar, Ferit Şahenk, Fuat Tosyalı, Güler Sabancı, Haluk Dinçer, İbrahim Burkay, İbrahim Çağlar, İdil Yiğitbaşı, Latif Aral Aliş, Lucien Arkas, Rifat Hisarcıklıoğlu, Mahsum Altunkaya, Mehmet Büyükekşi, Mithat Yenigün, Murat Ülker, Nail Olpak, Ömer Cihat Vardan, Remzi Gür, Rona Yırcalı, Pınar Eczacıbaşı, Tuncay Özilhan, Vahap Küçük, Zeynep Bodur Okyay.

LİSTEYE GİREMEYENLER

Eski yönetimde yer alan Bendevi Palandöken, Şemsi Bayraktar, Halim Mete, Murat Yalçıntaş, Mustafa Boydak, Ayhan Zeytinoğlu, Şerafettin Aşut, Cem Kozlu, Ahmet Akbalık, Erdal Eren, Tuğrul Erkin, Zeynel Abidin Erdem, Mehmet Habbab ve Aykut Eken ise hükümetin listesine giremedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.