1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ECONOMİST ERDOĞAN'I İLE ERDEM BAŞÇI'YI BÖYLE YAZDI
ECONOMİST ERDOĞAN'I İLE ERDEM BAŞÇI'YI BÖYLE YAZDI

ECONOMİST ERDOĞAN'I İLE ERDEM BAŞÇI'YI BÖYLE YAZDI

AKP İktidarını dış basında en sert eleştirenlerin başında gelen ünlü Economist dergisi, Erdoğan'ın Erdem Başçı ile çatışmasının ardından geri adımını analiz etti

A+A-

 

Erdoğan'ın Ekonomi Yönetimi ile girdiği çatışmanın ardından piyasaların allak bullak olması üzerine geri adım atarak "İşi tatlıya bağladık" açıklaması yapması dış basında büyük yankı buldu. Erdoğan'ın Merkez bankasına başlattığı "faiz" baskısına sert eleştiriler getirenlerin başında ise Economist yer alıyordu. Erdoğan'ın Ekonomi yönetimi ile yaptığı görüşmeyi ve sonrasını analiz eden dergi  yine Erdoğan'a yüklendi. Dergi Erdoğan'ın tüm ekonomik kanıtları hiçe saymasını alaysı bir biçimde eleştirdi

ERDOĞAN VE BAŞÇI ARASINDAKİ İHTİLAF

Yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Basçı arasında ihtilaf yaşandığı belirtiliyor. İngiliz BBC'ninde sayfalarında yer verdiği değerlendirme yazısındada şu ifadelere yer veriliyor:

DİĞER ÜLKELERDEN FARKI ERDOĞAN'IN MÜDAHALESİ

"Diğer gelişen ekonomiler gibi Türkiye'nin de para birimi hızlı bir düşüş yaşıyor. Bu düşüşte ABD merkez bankasının da bir parça suçu var. ABD merkez bankasının faiz oranlarını artıracağı beklentisi doları güçlendirirken diğer para birimlerini olumsuz etkiledi."
"Liradaki düşüş ithal edilen ürünlerin fiyatını ve enflasyonu artırdı ve yerel ekonomiyi yavaşlattı."
"Bu durum Türkiye merkez bankasını, gelişen diğer ülkelerdeki merkez bankaları gibi; faiz artırarak dövizde ve yerel şirketlerin döviz borçlarında istikrarın sağlanması ya da faizin düşürülerek ekonominin büyümesi tercihleri arasında sıkıştırdı. Türkiye'deki durumu diğer ülkelerden farklı kılan ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müdahalesiydi."

SEÇİMLER VE ERDOĞAN'IN YAPMAK İSTEDİĞİ

"Haziran'daki seçimler yaklaşırken Erdoğan büyümeyi artırmak konusunda kararlı görünüyor. ... Cumhurbaşkanı bunun faiz düşürmekle mümkün olduğuna inanıyor."
"Merkez Bankası enflasyon %5'lik hedefi aştığı ve liranın düşüşü hızlandığı halde faizleri düşürüyordu. Ancak Erdoğon son olarak Şubat'ta yapılan faiz kesintisini 'yetersiz' olarak tanımlamıştı ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı "ülkeyi faiz lobisine satmakla" suçlamıştı. ... Kulis arkası dedikodularda Basçı ile Başbakan yardımcısı Ali Babacan'ın istifa etmenin eşiğinden döndüğü ileri sürülmüştü."

ERDOĞAN'IN KENDİ EKONOMİSİ

"Erdoğan tüm geleneksel ekonomi yaklaşımına ve delillere karşı çıkarak, faiz düşürmenin enflasyonu da düşüreceğini öne sürüyor. Kendisi dindar bir Müslüman olarak tefecilikten de rahatsız oluyor olabilir. Erdoğan, ideal faiz oranının sıfır olduğunu söylüyor. AKP'ye oy veren iş adamları da kredileri dolar değil lira üzerinden almayı tercih ediyor."
"Bu hafta Erdoğan ve Başçı arasında bir ateşkes ilan edildi. Başbakan da Merkez Bankası'nın bağımsızlığını vurgulayan bir açıklama yayımladı. Ancak gelecek seçimlerde AKP anayasayı değiştirecek oranda oy alırsa ve cumhurbaşkanı yetkilerini artırırsa, hem ateşkes hem de Merkez Bankası'nın bağımsızlığı tehlikeye girecektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.