1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar Uçuşta Bakan 'PANİK YOK' diyor
Dolar Uçuşta Bakan 'PANİK YOK' diyor

Dolar Uçuşta Bakan 'PANİK YOK' diyor

.

A+A-

 DÖVİZDEKİ ARTIŞI DEĞERLENDİRDİ


Ekonomide dövizin sürekli yükselişi ile başlayan iş dünyası paniğine yeni ekonomi bakanından tuhaf bir açıklama geldi. Geçen hafta Merkez Bankasının bir günde milyarlarca döviz satmasına rağmen ateşi düşmeyen ve 2.3 çıtasına ulaşan dolar artışı için yeni bakan "Panik Yok" ded.

KALICI DEĞİLMİŞ
Serinhisar’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, dövizdeki artışı değerlendirdi. Türkiye’de para piyasaları ile ilgili, döviz kuru ile bir sıkıntı ve dalgalanma olduğunu ifade eden Zeybekci, şunları söyledi:


“Sıkıntı ve dalgalanma dünyanın her yerinde var. Bu bize benzeyen 7-8 ülkede daha yoğun var. Ancak biz de biraz daha farklı yaşanıyor. 25 Mayıs’ta ABD Merkez Bankası’nın piyasaya verdiği aylık 85 milyar dolarlık parayı gitgide düşürmesi ile birlikte o günden 17 Aralık’a kadar Türkiye, dünyada bundan en az etkilenen ülkeydi. Başka ülkeler yüzde 10’lar civarında etkilenirken, Türkiye yüzde 5-6 etkilendi. Son dönemlerde yaşadığımız olayların etkisi var. Spekülatif olarak yaratılmaya çalışılan olumsuz ortamdan etkilenmeler var. Biz bunun kalıcı olmasını asla beklemiyoruz. Gerek özel sektör gerekse kamu bunun üstesinden gelebilir. Panik yaşamasına da gerek yoktur."

ENERJİ MALİYETLERİNE YANSIYACAĞINI SANMIYORUZ
Bu dalgalanmaların ihracata etkisi olup olmayacağı ile ilgili soruya da cevap veren Zeybekci, “Spekülatif olan olaylarda, Türk lirasının değer kaybetmesi ya da kazanmasından yola çıkarsak bu ihracatı destekleyen bir durumdur. Ancak hızlı yükselmeler ihracatçının da istediği bir şey değildir. İhracatçımız da bundan tedirgin olur. İhracatçı, sağlıklı bir şekilde maliyete yansımayan, enflasyonu tetiklemeyen bir kur artışından yanadır. Türkiye’de kurun bu kadar yükselmesinin kalıcı olacağına inanmadığımız için bunun yapısal bir zarar vererek enerji maliyetlerinin üzerine yansıyacağı kanaatinde değiliz” dedi. Ama geçen hafta yapılan fiyat ayarlaması ile benzin fiyatları tarihin en yüksek fiyatı olan 5 TL/litre üzerine çıkmış oldu


“İŞ DÜNYASINA TEPKİ KOYMAYIZ”


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TÜSİAD arasındaki gerginlik ile ilgili de konuşan Zeybekci, iş dünyasına tepki koymalarının söz konusu olmadığını söyledi. Zeybekci, “Başbakanımızın da bizim de iş dünyasının taleplerini yerine getirmeme gibi bir düşüncede olması söz konusu değil. Başbakan bir sitemde bulundu. Kişilerin ve sivil toplum kuruluşlarının hükümeti eleştirmesi doğaldır. Ancak bu eleştiriler tek taraflı olduğu zaman olmaz. Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan negatif gömlek ve 17 Aralık’la ilgili bir şey söylemeyip de sadece yürütmeyi eleştirirseniz bu haksızlık olur. Başbakanımızın da tepkisi de bu yöndedir” diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.