1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. DOLAR AVMLERİ DE VURDU
DOLAR AVMLERİ DE VURDU

DOLAR AVMLERİ DE VURDU

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise AVM kiralarının genel itibarla dövize endeksli gerçekleştiğini ortaya koyarak , "Dolardaki artış AVM kiralarına dolaylı yollarla aynı ölçüde yansımıştır" diye açıkladı .

A+A-

JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, yapmış olduğu açıklamada, alışveriş merkezlerinde kira ödemelerinin dolardan çok fazla avro ile yapıldığını ifade etti .
Dolarla gercekleşen AVM kira ödemelerinin yaklaşık olarak 10-15 yıl geride kaldığını açıklayan Alkaş, "Kiralamaların çok büyük bir çoğunluğu avro olduğundan dolayı ve avroda da dolardaki kadar bir artış yaşanmadığı için şimdi daha olağan gidiyor. Bugüne kadar mal sahipleri kiracılarla yapmış olduğu görüşmelerle, toplantılarla belirgin dengeleri hep yakaladı. Yine öyle olacağını düşünüyorum" diye açıkladı .
AVM kiralarındaki grafiğin reel ekonominin sağlıklı ve devam etirilebilir gelişimiyle benzerlik sunduğunu yineleyen Alkaş, şunları açıkladı :
"Kurdaki artışın AVM kiralarına şu anda somut ve bire bir yansıması yok. Geçmişte hep şunu gördük; (TL'den 3 sıfır atılmadan önce) doların 600'den 1.600'e çıktığını da 17 bin liradan 43 bin liraya çıktığını da gördük. O dönemlerde sektör hep dengesini buldu, yakaladı ve uyumlu bir grafikle bugünümüze ulaşmayı başardı."
Türkiye'deki AVM kira fiyatlarındaki artışın 20 senelik artış hızının enflasyon artış oranının gerisinde olduğuna işaret eden Alkaş, "Son 20 senede eğer AVM kiraları TL olarak yapılsaydı ve de her sene enflasyon kadar artırılsaydı, dolar ve avroyla gercekleşen kiralamaların çok fazla üzerinde bir yükselmeye gidilirdi. Yaklaşık yüzde 20 seviyelerine yakın bir yükselmeye yol açardı" diye belirtti .
"Dolardaki artış kiralara yansımıştır"
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası Başkanı Nizameddin Aşa ise AVM kiralarının genel itibarla dövize endeksli gerçekleştiğini ortaya koyarak , "Dolardaki artış AVM kiralarına dolaylı yollarla aynı ölçüde yansımıştır" diye açıkladı .
Kur kaynaklı gelişmelerin etkisiyle yaşanan kira artışlarının belirgin hukuki süreçlere yol açabileceğine dikkati çeken Aşa, şunları açıkladı :
"Kurdaki artışların kiralara direkt yansıtılması durumunun devam etmesi geçmiş dönemlerde olduğu gibi bazı hukuki sonuçlar doğurabilir. Geçmiş dönemlerde özellikle kurdaki artış dönemlerinde kiraların düşürülmesi ya da TL bazına dönülmesi gibi konularda bazı hukuki sonuçlar olduğunu görmüştük."

 

ajans34

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.