1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. DAVUTOĞLU DEPREMİNİ ÖNCEDEN BİLEN FUAT AVNİ'NİN SÖYLEDİĞİ ÇIKARSA.....
DAVUTOĞLU DEPREMİNİ ÖNCEDEN BİLEN FUAT AVNİ'NİN SÖYLEDİĞİ ÇIKARSA.....

DAVUTOĞLU DEPREMİNİ ÖNCEDEN BİLEN FUAT AVNİ'NİN SÖYLEDİĞİ ÇIKARSA.....

Fuat Avni'nin Twitter hesabından günler önce söylediği Davutoğlu'na MKYK operasyonu gerçekleşti.Eğer Fuat Avni'nin tüm söyledikleri çıkarsa.

A+A-

 

Siyaset kulislerinde sürekli konuşulan Erdoğan Davutoğlu çatışmasının en net görüldüğü gün 29 Nisan oldu. Twitter fenomeni Fuat Avni'nin yine önceden bildirdiği gibi Ahmet davutoğlu'na şok MKYK'dan geldi. MKYK seçimlerini baştan sıkı tutarak tamamını kendine yakın isimlerden seçen Erdoğan Davutoğlu'nu yine tuş etti. 3'e karşı 48 ezici oy ile Davutoğlu'nun atamaya yetkisi bir çırpıda elinden alındı. Davutoğlu'na ise alınan kararı paşa paşa imzalamak kaldı. Eğer Fuat Avni'nin tüm söyledikleri gerçek olacaksa, Davutoğlu'nun Başbakanlığı ve AKP Genel başkanlığı sona ermek üzere.

PERDE ARKASI NASIL OKUNMALI

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2002’den beri parti genel başkanının kullandığı ‘il ve ilçe başkanı atama yetkisi’ni devretmek zorunda kalmasıyla sonuçlanan MKYK operasyonu adım adım ilerlerken iplerin Adıyaman İl Başkanı atamasıyla koptuğu öne sürüldü. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, son aylarda 15 civarında il ve ilçede yönetim değiştirildi. Bazı illerin milletvekilleri ve il koordinatörleri, değişikliklerin kendilerine haber verilmeden yapılmasından şikâyetçi oldu. 

ERDOĞAN UYARDI İDDİASI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önceki görüşmelerinde, Başbakan Davutoğlu’nu bu konuda özenli olması için uyardığı, ancak şikâyetlerin gelmeye devam ettiği öne sürüldü. Bardağı taşıran son damla, Adıyaman ataması oldu. Bir süre önce Adıyaman İl Başkanlığı’na Abdurrahman Dimez getirildi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın o göreve getirilmesini istediği ve bu görevi kendisinin üstleneceğinin de Mehmet Erdoğan’a söylendiği belirtildi. Bu atamanın, sorunların su yüzüne çıkmasına neden olduğu öne sürüldü.

1 HAFTADIR KAZAN KAYNIYORDU

Cumhurbaşkanı’na yakın MKYK üyeleri, bir haftadır kulislerde konuşulan bu konuda harekete geçmek için iki gün önce düğmeye bastı. İki gün önce, genel başkandaki atama yetkisinin yeniden MKYK’ya devredilmesi talebi için imza toplanmaya başlandı. MKYK’dan bir gün önce imza sayısının 47’ye ulaştığı belirtildi. 50 kişiden oluşan MKYK’da üç kişiden imza istenmedi. Bu kişilerin Davutoğlu’na yakın isimler olduğu öğrenildi.

'ALINMANIZA GEREK YOK'

Davutoğlu’nun, imza toplandığını 28 Nisan akşamı öğrendiği belirtildi. MKYK’nın 5.5 saat geç başlaması, Başbakan Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek bir orta yol bulma çabasından kaynaklandı. Davutoğlu’nun Erdoğan’la yoğun programı nedeniyle gecikmeli görüştüğü ve Erdoğan’ın kendisine “Bu yetki zaten MKYK’da olmalı. Yetkiyi isterse alır, isterse yeniden size verir. Bundan alınmanıza gerek yok” dediği iddia edildi. 

Davutoğlu’nun Erdoğan ile yüz yüze görüşene kadar bu kararı askıya aldırmaya çalıştığı, bu mümkün olmayınca da MKYK toplantısını iptal etmeyi önerdiği belirtiliyor. Bunlardan sonuç alınamayınca, Davutoğlu kurmaylarının da önerdiği şekilde, yetki devrini desteklemeye ikna oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.