1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Cumhurbaşkanı ve Başbakan dinleniyor"
"Cumhurbaşkanı ve Başbakan dinleniyor"

"Cumhurbaşkanı ve Başbakan dinleniyor"

TBMM Telekulak Komisyonu, çalışmalarını tamamladı. “Cumhurbaşkanı ve Başbakan da dinleniyor”

A+A-

TBMM Telekulak Komisyonu, çalışmalarını tamamladı. “Cumhurbaşkanı ve Başbakan da dinleniyor”
 
Telekulak Komisyonu, çalışmalarını tamamlayarak taslak raporunu yazdı. AKP’li Başkan Zeyit Aslan’ın, çok ağır küfürler edip istifası sonrası, komisyon 16 milletvekili ile çalışmalarını sonuçlandırdı. Komisyon üyesi Hasip Kaplan; ‘’sonuç vahim, Cumhurbaşkanı ve Başbakan da dinleniyor’’ dedi.

Komisyon raporunda özellikle yasa dışı dinlemelere ve internet üzerinden satılan cihazlara dikkat çekilerek yasalarda yeni düzenlemeler yapılması, cezaların arttırılması, etkin bir denetim mekanizması kurulması istendi. “Yasa dışı dinlemeleri devlet birimleri yapıyor” diyen eski İstihbarat Daire Başkanları Emin Aslan ve Sabri Uzun’un ifadelerine de yer verildi.

Komisyon üyesi BDP’li Hasip Kaplan'ın yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi: ”Başbakan, Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, Anayasa Mahkemesi dahil yargı, medya, siyasi partiler, sivil toplum ve dokunulmazlıkları olanlar bile dinleniyor. Haberleşme özgürlüğü, özel hayatın gizliliği tamamen ortadan kalkmıştır.

“Dinlemelerin yüzde 80'ini devletin resmi görevlileri Emniyet, Jandarma ve istihbarat, yüzde 20’sini de yabancı ülkeler ile organize suç örgütleri yapıyor. Dinlemeler TİB Başkanlığında merkezileşmesine rağmen, MİT bünyesinde bağımsız olarak yürütülmektedir. 81 ilde her emniyet müdürü veya komutan, dinleme kararı alabiliyor. Kayıtlar silinmiyor, mahkemeler bunları delil olarak kullanabiliyor. Medyaya sızdırılıyor, iddianamelere konuyor.”

Raporda, teknik takip sonucu, El Kaide, PKK ve organize suç örgütlerine yönelik önemli operasyonlar yapıldığı, 100 eylemin aydınlatılıp, 285 eylemin engellendiği belirtildi. Eylem hazırlığı içindeki 138 bombacı da ele geçirildi. Bu operasyonlarda 17 bin kişi yakalandı, bunlardan 6 bin 400’ü tutuklandı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.