1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'DEN ARTVİN DİRENİŞİ HABERİ
CHP'DEN ARTVİN DİRENİŞİ HABERİ

CHP'DEN ARTVİN DİRENİŞİ HABERİ

Artvin Cerattepe bu memleketin direnişidir. Artvin Cerrattepe'de 'Altın'da ölüm, üstünde yaşam var'. Artvin bizimdir, hepimizindir" dedi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Artvin Cerattepe'de yaşanan olaylarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Böke, "Millilik bu ülkenin toprağını, ağacını, suyunu sevmekle başlar. Vatanseverlik bu yurdun varlığına bütün benliğinle bağlı olmaktır. Artvin Cerattepe bu memleketin direnişidir. Artvin Cerrattepe'de 'Altın'da ölüm, üstünde yaşam var'. Artvin bizimdir, hepimizindir" dedi.

"ARTVİNLİLER, TÜRKİYE'NİN BİR KENTİNE AKP İKTİDARI TARAFINDAN SOKULMUYORLAR"


CHP Sözcüsü Böke, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un da katılımıyla, Artvin Cerattepe'de yaşanan olaylara ilişkin CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı yaptı. Böke, Artvin'de Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanların ve Artvinlilerin bölgeye alınmadığını söyleyerek "Bugün Sakarya Milletvekilimiz Sayın Engin Özkoç'la birlikte sizlerle acil olarak bir araya gelmek istedik. Çünkü bugün Artvin'de ve Artvin'e giden yollarda bir kez daha AKP iktidarı tarafından bir doğa, demokrasi ve hukuk katliamı yaşatılıyor. Bölge milletvekillerimiz, Artvin halkı ile omuz omuza bu katliama direniyor. Sakarya Milletvekilimiz Engin Özkoç da Artvin'den son gelen ve oradaki durumu yerinde gözlemleyen arkadaşımız. Bugün Türkiye'de tüm Türkiye'nin ses vermesi gereken olağanüstü bir durum yaşanıyor. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanlarımız, Artvinliler, Türkiye'nin bir kentine AKP iktidarı tarafından sokulmuyorlar" ifadelerini kullandı.

"ARTVİN'DE YARGI KARARI HİÇE SAYILIYOR"


Artvin'de yargı kararının hiçe sayıldığını savunan Böke, "Bu hukuksuz yasaklama kararıyla, hükümetin valisi vatandaşların Artvin'e girmesini engelliyor. Toprağına, ormanına sahip çıkmak isteyen vatandaşlarımızın en temel demokratik hakkı yok sayıldığı gibi, seyahat özgürlüğü de engelleniyor. Peki Artvin'de ne oluyor? Artvin'de yargı kararı hiçe sayılıyor, 7 ilden yığılan güvenlik güçleriyle vatandaşlara kendi topraklarında baskı yapılıyor, insanlar kendi şehirlerine sokulmuyor, kendi yaşam haklarını ve doğalarını savunmaktan alıkonuluyor. Bu AKP'nin bir talan iktidarına dönüştüğünün göstergesidir. Bakın talan iktidarı nasıl çalışıyor. 2012 yılında önce Cerratepe gibi bir doğa harikası, AKP tarafından maden yapılmak için ihale açılıyor. Sonra kitabına uydurulup, olumlu bir ÇED raporu çıkarılıyor. Rize İdare Mahkemesi bu raporu iptal ediyor. Bu karar Danıştay'da temyiz aşamasında ancak yürütmeyi durdurma kararı ve yerel mahkemenin kararı ver" açıklamasında bulundu.

"HUKUKSUZ ÇED RAPORUNUN İPTALİ İÇİN 751 KİŞİ TARAFINDAN TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ÇEVRE DAVASI AÇILIYOR"


ÇED raporunun hukuksuz olduğunu belirten Böke, "Bu kararı veren hakimler sürülüyor, mahkeme kararını yok saymak üzere idari bir kararla yargı aşaması sürdüğü halde yeni bir ÇED raporu düzenleniveriyor. Bu son hukuksuz ÇED raporunun iptali için 751 kişi tarafından Türkiye'nin en büyük çevre davası açılıyor. Vatandaşlarımız, Artvin halkı, doğayı, topraklarını, vatanlarını ve kendi yaşam haklarını AKP'nin talan iktidarına karşı korumak için kendileri seferber olmuş direniyorlar. Ancak bu kez karşılarına polis dikiliyor. Peki bu hukuksuz işi hangi şirket üstleniyor? Mlllete küfretmesiyle bilinen, AKP'nin talan iktidarının temsilcilerinden Cengiz Holding. Bir yandan da yandaş şirketler tarafından beslenen havuz medyası toprağı için, vatanı için direnen yurtsever Artvinlilere hakaretler yağdırıyor" dedi.

"ARTVİN CERRATTEPE'DE 'ALTIN'DA ÖLÜM, ÜSTÜNDE YAŞAM VAR'"


CHP Sözcüsü Böke, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Yani yandaş şirketin beslediği medya saldırıyor, yandaş şirket hükümetin polisiyle, valisiyle el ele vermiş doğayı yok ederek bu talan düzenine para kazandırmaya çalışıyor. Bu tablo aslında, AKP iktidarını çok iyi özetleyen bir tablo. Talan iktidarı; yandaş holdingiyle soyuyor, valisi ve polisiyle bu soygunu koruyor, besleme medyası ile hakkını talep eden vatandaşlarımıza hakaretler yağdırıyor. Şimdi buradan soruyorum. Siz kimin hükümetisiniz, halkın mı yoksa Cengiz Holding'in mi? Buradan bu talana emir-komuta zinciriyle katılan idarecileri, hakimleri, polisleri, jandarmayı da bir kez daha uyarıyorum. Talan iktidarının ve onun yürütücüsü Cengiz Holdinglerin polisi, valisi, hakimi olmaktan vazgeçin. siz tek derdi kendi iktidarı ve serveti olan bir adamın değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin kamu görevlisisiniz. Buna göre davranın. Aklımız, kalbimiz, vicdanımız Artvin'de; Artvin bizimdir bizim kalacak diye haykıran binlerle. Millilik bu ülkenin toprağını, ağacını, suyunu sevmekle başlar. Vatanseverlik bu yurdun varlığına bütün benliğinle bağlı olmaktır. Artvin Cerattepe bu memleketin direnişidir. Artvin Cerrattepe'de 'Altın'da ölüm, üstünde yaşam var'. Artvin bizimdir, hepimizindir"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.