1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. CHP'DEN AKP'YE 16 MILYAR SUÇLAMASI
CHP'DEN AKP'YE 16 MILYAR SUÇLAMASI

CHP'DEN AKP'YE 16 MILYAR SUÇLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, AK Parti iktidarının uyguladığı yanlış politikalarının ülkeye faturasının 16 milyar dolar olduğunu söyledi.İş dünyası temsilcileriyle görüşmek üzere Genel Başkan...

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, AK Parti iktidarının uyguladığı yanlış politikalarının ülkeye faturasının 16 milyar dolar olduğunu söyledi.

İş dünyası temsilcileriyle görüşmek üzere Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak başkanlığındaki, milletvekilleri İdris Yıldız, Ramazan Kerim Özkan, Ramis Topal, Sedef Küçük, Selahattin Karaahmetoğlu, Mahmut Tanal, Umut Oran, Ali Serindağ ve Parti Meclis üyeleri Elfin Tataroğlu ile Gülseren Onanç'tan oluşan CHP heyeti, parti il başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Faik Öztrak, Gaziantep'in komşu olduğu Suriye'de süren iç savaşın binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanı ise zorunlu göçüne neden olduğunu söyledi. Bu olaylardan Türkiye'nin de etkilendiğini ve bu noktada en büyük sorumluluğun ülkeyi idare eden hükümette olduğunu kaydeden Öztrak, "Bugün itibariyle bakıldığında Suriyeli sığınmacıların sayısı Türkiye’deki 70 ilin nüfusundan fazla durumdadır. Suriye meselesi giderek Türkiye’yi uzun vadede etkileyecek, karmaşık bir sorun yumağı haline dönüşüyor" dedi.

PROTESTO OLAN SENETLER

2014 yılında protesto edilen senet tutarının önceki yıla göre yüzde 66 oranında artarak 191 milyon liraya çıktığını kaydeden Öztrak şöyle konuştu:

"Türkiye genelinde protesto edilen artış yüzde 10, Gaziantep’te ise yüzde 66. Gaziantep’in artış hızı Türkiye’nin neredeyse 7 katı. Son günlerde bu şehirde 6 bin kişiye yakın işçisinin işini kaybettiğine dair duyumlarımız da var. Dünya Bankası verilerine göre, bölgede çıkan çatışma ve savaşlar ile Türkiye’nin bu ülkelerle ticaretini geliştirememesinin her bir vatandaşımıza çıkardığı maliyet, kişi başına düşen gelirin yüzde 2 daha az olmasıdır. Bunu 2014’ün kişi başına geliriyle beraber değerlendirdiğimizde AKP’nin yanlış politikaları neticesinde her bir vatandaşımız 210 dolar kaybetmiştir. Bunu nüfusla çarparsak ülkenin kaybı 16 milyar doları bulmaktadır."

İHRACAT KAYBI SURİYE'YE 6, IRAK'A 3.5 MİLYAR DOLAR

Suriye savaşı öncesi komşu ülkenin ihracat kapısı olduğunu hatırlatan ve ülkenin ekonomik olarak darboğaza girdiğini ifade eden Öztrak şöyle konuştu:

"Savaştan önceki durumlar devam etseydi, ülkemizin Suriye’ye yapacağı ihracatı 2011-2014 arasında 10.5 milyar dolar olacağı anlaşılmaktadır. Oysa bu dönemde Türkiye’nin Suriye’ye olan ihracatı 4.5 milyar dolarda kalmıştır. Türkiye’nin savaş nedeniyle Suriye pazarındaki ihracat kaybı 6 milyar dolar civarındadır. Bu yıllık 6 milyar dolar kayıptan Gaziantep’e düşen pay ise 150 milyon dolarlık bir ihracat potansiyelinden yararlanamamasıdır. 2014’de Gaziantep’ten Irak’a yapılan ihracat yüzde 5.6 düşmüş ve 2.2 milyar dolar seviyesinde kalmıştır. Burada da gerçekleşen kayıp 130 milyon dolardır. Bölgede barış ve huzur olsa, 2014’de Türkiye’nin Irak pazarında gerçekleştireceği ihracat da 14.2 milyar dolar seviyesine ulaşabilecekken 10.7 milyar dolar civarında kalmıştır. Irak’taki terör nedeniyle Türkiye’nin kaybı 3.5 milyar dolar civarındadır. Yaşanan savaş nedeniyle bu potansiyelin kullanılmamasının Gaziantep ekonomisine yüklediği kayıp ise 750 milyon dolardır. Rakamlar 2011- 2014 döneminde Suriye ve Irak sınırımızdaki karışıklığın Gaziantep ekonomisine potansiyel ihracat kaybı cinsinden maliyetinin 900 milyon dolar civarında olduğunu göstermektedir. Ortaya çıkan rakamlar Gaziantep’te işlerin hiç de iyi gitmediğini gösteriyor."

CHP heyeti basın toplantısının ardından Gaziantep Ticaret Odası ile Sanayi Odası ve bazı fabrikaları ziyaret etti.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.