1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP VE AKP KOALİSYON GÖRÜŞMESİ
CHP VE AKP KOALİSYON GÖRÜŞMESİ

CHP VE AKP KOALİSYON GÖRÜŞMESİ

AKP ve CHP heyetleri koalisyon görüşmeleri kapsamında, Ankara Palas Devlet Konukevi'nde bir araya geldi. Yaklaşık 8 saat süren görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç açıklamalarda bulundu.

A+A-

CHP VE AKP YAKLAŞIK SEKİZ SAAT GÖRÜŞTÜ

AKP ve CHP heyetleri koalisyon görüşmeleri kapsamında, Ankara Palas Devlet Konukevi'nde bir araya geldi. Yaklaşık 8 saat süren görüşmenin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç açıklamalarda bulundu. Görüşmeyi değerlendiren Haluk Koç şunları söyledi:

"Bugün ele alınan başlıklar temel özgürlükler, anayasa, hukuk düzeni çerçevesindeki her konu çok net bir şekilde masaya getirildi. Seçim kanunun ve bununla ilgili alt başlıklar değerlendirildi. İki taraf da görüşünü sundu. Mutabık olunan olunmayan konular var. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz. 3 toplantı daha var.
Çeşitli teknik ekipteki arkadaşlarımız o günün alt yapı çalışmalarını da belirleniyor. Bizim de hazırlanmamız gerekiyor. Perşembe günü yine aynı saatte kaldığımız yerden yeni konuları görüşeceğiz.
Şu an Türkiye’nin ihtiyacı olan bir hükümet kurabilir miyiz konusunda partimizin verdiği yetki çerçevesinde AKP ile mutabık kalınabilecek ve kalınamayacak konular bir envartere dökülerek görüşmeler sürdürülüyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un sonrasında AK Parti temsilcisi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu. Görüşme hakkında bilgi veren Çelik, "Bugünün ana başlığı “anayasa, yeni anayasa, demokratikleşme ve özgürlükler konusuydu. Kuvvetler ayrılığına kadar geniş bir yelpaze var. Anayasanın nasıl bir tarza sahip olması konusunda geniş bir tartışma yaptık. Bundan sonrasında karşılıklı olarak yeni anayasaya ve kuvvetler ayrılığına, seçim sistemine, meclis iç tüzüğü konuları değerlendirildi.Yargı reformuna nasıl bakıyoruz, hukuk devletini nasıl kavramlaştırıyoruz, bunun uzlaşma ve çatışma noktaları nelerdir, ortak noktalar nelerdir bunları değerlendirdik" şeklinde konuştu.

SON TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ
Pazartesi günkü son toplantıya kadar gün aşırı toplanacaklarını ifade eden Çelik şunları söyledi:

"Günaşırı toplanacağız. O ara günlerle de bu kadar saate yakın bir toplantı yapıyoruz. Perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz. Sonrasında da pazartesi günü son toplantıyı yapacağız. Bazen 2, bazen 3 konu tartışacağız ve pazartesi günü son toplantıya ihtiyacımız olacak. Çalışma planımız bu şekilde. Bizim açımızdan faydalı bir toplantı oldu. Tüm başlıkları tartıştık. Bugünkü dosyamız bizim açımızdan tamamlanmış oldu. Daha önce 60 maddenin Meclis’ten geçirileceğiz bizim tarafımızdan ifade edilmişti. Bu geçici bir çözüm. Asıl hedef yeni bir anayasa kazandırmak. Bu 60 madde elimizin altında. Türkiye’nin asıl hedefinin Yeni Anayasa olduğunu söylüyoruz."

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemiyle ilgili sorulan bir soru üzerine Ömer Çelik, "AK Parti resmi görüş olarak daha önce bunu bildirdi. 7 Haziran sonrasındaki tablo içerisinde bu tabloya bakmamız gerekiyor. Sistem tartışması meselesinden ziyade kuvvetler ayrılığı ve yargı reformunu nasıl değerlendirilmesi konusunda tartışıldı. Kurulur, kurulmaz bilinmez ama görüşmeleri yapıyoruz. Bu konuda zıt görüşlerimiz var. Ortak noktalar neler olduğu konusunda enerjimizi veriyoruz. Kendi aramızda tartışma olabiliyor ama toplantı sonrasında görüşlerimizi şeffaf bir şekilde sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.