1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP "O" PLAKASIZ ARAÇLARI SORDU
CHP "O" PLAKASIZ ARAÇLARI SORDU

CHP "O" PLAKASIZ ARAÇLARI SORDU

Yalçın ÜÇGÜL isimli kişinin “İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü kadrosunda Polis Memuru olarak görev yaptığı

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, 7 Haziran'da yapılan 25.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde birçok okulda görülen "plakasız araçları" TBMM'ye taşıyarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 1 Kasım'da yapılacak seçimler için alınan önlemleri sordu.Barış Yarkadaş tarafından verilen yazılı soru önergesi şöyle;

İŞTE O TESPİT VE SORULAR

" 07/06/2015 tarihinde yapılan 25.Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, İstanbul İli, Üsküdar İlçesi’nde ve İstanbul’un genelinde birçok okulda plakasız araçlar görülmüş, aynı anda bu kadar aracın tesadüf eseri plakasız olmasının mümkün olması hayatın olağan akışına mantığa aykırı düşeceğinden; bu araçların örgütlü bir şekilde ve bir amaca hizmet ettiğinin kamuoyunda yaygın bir kanaat oluşturduğunu ifade ederek şöyle dedi:

Seçim günü okul önünde bulunan ‘WVWZZZ9NZ7Y........’ şasi numaralı aracın Wolksvagen marka 16 NU ...... plakalı araç olduğu ve Mehmet Ali B.... isimli şahıs üzerine kayıtlı olduğu, ön plakası görünmeyecek şekilde ve arka plakası sökülen bir aracın ise Ford marka 06 F ...... plakalı olduğu ve Yalçın Ü. üzerine kayıtlı olduğu, İstanbul Barosu’na kayıtlı Onur CİNGİL isimli avukat tarafından tespit edilmiştir.

Onur CİNGİL isimli avukat tarafından 23.07.2015 tarihinde 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na dayanarak sunulan bilgi edinme dilekçelerine; İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Üsküdar Emniyet Müdürlüğü 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun 21. Maddesine dayanarak bilgi vermemiştir.

Avukatın Bursa Emniyet Müdürlüğüne yaptığı ‘19482364-56742.(31156)6314’ sayılı dilekçeye ise bilgi verilmiş ve okul önünde plakasız halde bulunan araç sahibinin, yani Yalçın ÜÇGÜL isimli kişinin “İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü kadrosunda Polis Memuru olarak görev yaptığını” belirtmiştir.

Bu çerçevede; "Emniyet Genel Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve/veya Üsküdar Emniyet Müdürlüğü’nün seçim gününe ilişkin böyle bir eylemi( Emniyete ait plakasız araçları okullara gönderme, okullarda plakasız araç tutma) olmuş mudur?

OY ÇUVALLARI TAŞINDI MI

Plakasız araçlarla Üsküdar’da ve/veya herhangi bir yerde 'oy çuvallarını taşıma' işlemi yapılmış mıdır?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü kadrosunda Polis Memuru (Yalçın Ü....) olarak çalışan kişinin üzerine kayıtlı aracın “plakasız bir şekilde” oy kullanılan okullardan birinin önünde bulunması tesadüf müdür?

16 NU .... plakalı olduğu tespit edilen ve seçim günü plakasız halde tespit edilen aracın sahibi olan Mehmet Ali B....., Emniyet Genel Müdürlüğüne mensup bir personel midir? Personel Bilgi Sistemi’nde herhangi bir kaydı var mıdır?

Seçim günü plakasız olduğu tespit edilen ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü kadrosunda Polis Memuru olarak çalışan Yalçın Ü.... hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? Yalçın Ü...’ün YSK adres bilgilerine göre ikamet ettiği yer neresidir? Yalçın Ü.... oyunu hangi okul ve hangi sandıkta kullanmıştır?

16 NU ....... plakalı olduğu tespit edilen ve seçim günü plakasız halde tespit edilen aracın sahibi olan Mehmet Ali B......’ın YSK adres bilgilerine göre ikamet ettiği yer neresidir? Mehmet Ali B..... oyunu hangi okul ve hangi sandıkta kullanmıştır?

Bursa Emniyet Müdürlüğünün 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na dayanarak sunulan bilgi edinme dilekçesine cevap vermesine rağmen; İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Üsküdar Emniyet Müdürlüğü neden cevap vermemiştir? Cevap vermeyen sorumlular hakkında bir soruşturma açılması düşünülmekte midir?

Seçim ve sandık güvenliğine yönelik İçişleri ve Adalet Bakanlığı ne gibi önlemler almaktadır?1 Kasım seçimlerinde benzer görüntülerin yaşanmaması için alınan önlemler nelerdir?1 Kasım’da yaşanacak “olası” plakasız araç vakalarına karşın alınan bir önlem var mıdır? Varsa ne gibi önlemler alınmaktadır?"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.