1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cemaatin Bankasına Operasyon
Cemaatin Bankasına Operasyon

Cemaatin Bankasına Operasyon

..

A+A-

KAVGA DEVLET ELİYLE BANKA BATIRMAYA KADAR VARDI 

Gülen Harketi ve AKP arasında gittikçe şiddetlenen savaş ve misillemelere kritik bir iddia daha eklendi. Kavganın artık ülke ekonomisini riske sokacak kadar ileriye götürüldüğü ve Gülen hareketine ait olduğu bilinen Bank Asya'nın zor durumda bırakılması için devlet kurumlarına ait mevduatların vadeleri dolmadan bu bankadan çekildiği iddia ediliyor .
Taraf Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi Hüseyin Özay'ın yazdığı bir haberde, hükümet cemaate yakınlığıyla bilinen Bank Asya'yı batırmak istiyor. İddiaya göre bunu da yönetimini hükümetin atadığı özel kurumların, Bank Asya'da bulunan mevduatını çekerek başlattığını iddia ediyor. Taraf Gazetesinde yer alan iddiada, bu davranışın Türkiye tarihinde bir ilk olduğuda yazıyor. Çünkü yapılan işlem, "Devlet Eliyle Bir bankayı batırma amacı taşıyor" deniliyor.

GAZETEDE YER ALAN HABER ŞÖYLE


Ankara’nın dünya tarihinde bir ilk olan ‘banka batırma’ operasyonunda tetiği çeken ismin, THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu olduğu anlaşıldı.Fetullah Gülen’in internet sitelerine düşen “dinleme kayıtları”, Taraf ’ın gündeme getirdiği “Bank Asya’yı batırma” planının da deşifre edilmesine neden oldu. Gülen ile cemaatin önde gelenleri arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine göre, Bank Asya’yı batırma planında fitili Türk Hava Yolları ‘(THY) ateşledi. THY Başkanı Hamdi Topçu’nun talimatı üzerine gerçekleştirildiği öne sürülen para çekme işleminde yaklaşık 300 milyon liralık mevduatın, hiçbir neden gösterilmeden, hatta vadesinden önce bozdurulduğu belirlendi. THY’nin vadeyi bozma işlemi nedeniyle en az 10 milyon liralık bir kâr payı kaybına uğrayacağı hesaplandı. BDDK ve SPK’nın, Bank Asya’yı batırma planı konusunda bir işlem yapıp yapmayacağı ise merak ediliyor.


THY’Yİ BİRÇOK ŞİRKET TAKİP ETMİŞ


Gülen’in internet sitelerinde yayınlanan ve büyük kısmı “devletin Bank Asya”yı batırma planını içeren konuşmalarında, THY ile bir bankanın mevduatlarını çekerek bankayı batırmak istediği iddia edildi. Taraf ’ın edindiği bilgiye göre, 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından, “Bank Asya’yı zor durumda bırakma planı” devreye sokuldu. İlk fitili ateşleyen ise, “Karadenizli bürokratların ağabeyi olarak” bilinen Hamdi Topçu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Türk Hava Yolları oldu. THY, 300 milyon liranın üzerindeki mevduatını çekme kararı aldı. Bu kapsamda, bankanın zor durumda kalacağına yönelik itirazları da dikkate almadı. Ayrıca THY yönetiminin, Bank Asya’dan çektiği paranın bir kısmının ise vadesinden önce tahsil edildiği öğrenildi. Bu kapsamda banka içinde THY’nin en az 10 milyon liralık bir kâr payından vazgeçtiği hesaplanıyor.


TAKASBANK DA VAR


THY’nin dışında, bazı kamu kurumları ile hükümete yakın şirketlerin de hesaplarını bankadan çekmeye başladığı vurgulandı. Yine borsadaki hisse senetlerinin takas hizmetlerini veren Takasbank’ın da, bu süreçte mevduatını çeken kuruluşlar arasında yer alması dikkat çekti. Takasbank’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise daha önce Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’nın yapan ve Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanan AK Parti’nin gözde bürokratlarından İbrahim Turhan yapıyor. THY’nin dışında kamuyla bağlantılı kurumlarının da yaklaşık 600 milyon liralık mevduatı yılın ilk haftasında bankadan çektiği belirtildi. 17 Aralık’tan itibaren bankadan çekilen mevduatın ise yaklaşık 900 milyon lira olduğu kaydedildi.


BÖYLE BİR ÖRNEK TARİHTE GÖRÜLMEDİ


Devletin Bank Asya’yı batırma planı bankacılık sektöründe tartışmalara yol açtı. Bugüne kadar daha çok devletin “banka kurtarma” operasyonlarına tanıklık eden finans yöneticileri, ilk kez devlet kurumlarının bir bankayı batırma girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını kaydettiler. Geçmişte ise, özellikle Şubat krizinin ardından 21 bankaya el konulması söz konusu olmuş ve bu bankalar devletin 47 milyar dolarlık bir zarar etmesine yol açmıştı.


BDDK ve SPK'NIN NE YAPACAĞI MERAK KONUSU OLDU


Bank Asya’ya yönelik girişimlerin, hem Bankalar Yasası hem de Sermaye Piyasaları Yasası’na göre suç olduğunu ifade eden banka yöneticileri, THY’nin kâr payından vazgeçerek küçük yatırımcılarI zarara uğrattığına dikkat çektiler. Bu açıdan SPK’nın THY yönetimi hakkında soruşturma açması gerektiğini ifade eden bankacılar, SPK’nın konuyla ilgili bir adım atıp atmayacağını merakla beklediklerini dile getirdiler. Ekonomik çevrelerde, Başbakan Erdoğan'ın bir konuşmasında "İnlerine gireceğiz, didik, didik edeceğiz" açıklamasının, Bank Asya'ya yapılan "mevduat Çekme" operasyonu ile ilintili olup olmadığı konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.