1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Büyük skandalın kahramanı bakan yeniden siyasette
Büyük skandalın kahramanı bakan yeniden siyasette

Büyük skandalın kahramanı bakan yeniden siyasette

.

A+A-

Türk siyaset sahnesinde, yerel seçimler öncesinde renkli bir gelişme daha yaşandı. Merkez sağdaki çözülmeye paralel olarak gündemden düşen ancak varılğını devam ettiren Demokrat Parti'nin, ikinci adamlık pozisyonuna, Türk siyaset tarihinin en renkli isimlerinden biri getirildi.

1980 yani askeri darbe öncesindeki Demirel Hükümeti'nde Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan sorumlu devlet bakanı iken adı bir aşk skandalına karışınca istifa etmek zorunda kalan Muhammet Kelleci, DP'nin ikinci adamı oldu.

 

Demokrat Parti’de yeni seçilen 60 kişilik Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Gültekin Uysal başkanlığında toplandıktan sonra Başkanlık Divanı Üyelerini belirledi. Kongrede yeniden seçilen Yüksek Haysiyet Divanı Üyeleri de ilk toplantılarını Genel Başkan Gültekin Uysal başkanlığında yaptı. Yüksek Haysiyet Divanı Başkanlığına eski Ankara Milletvekili Ahmet Sayın, Başkanvekilliğine Emekli Albay Ahmet Yıldırım ve Genel Sekreterliğe Faruk Küçük seçildi. DP'döen yapılan açıklamaya göre; Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısının ardından belirlenen Başkanlık Divanı üyeleri şu isimlerden oluştu:
Genel Başkan Gültekin Uysal
Siyasi İşler Başkanı : Muhammet Kelleci
Parlamento ile İlişkiler Başkanı: Muhtar Mahramlı
Teşkilat İşleri Başkanı: A. Baki Mert
Seçim İşleri Başkanı: Nuri Efe
Yerel Yönetimler Başkanı: Osman Varol
Basın Propaganda İşleri Başkanı: Ahmet Yaprak
Dış İlişkiler Başkanı: M. Niyazi Akdaş
Ekonomik İşler Başkanı: Aydın Sezer
Demokratik Kitle Örgütleri Başkanı: Doç.Dr. Mehmet Özdemir
Kadın-Gençlik İşleri Başkanı: Dr. Ayşe Şaylı
AR-GE'den Sorumlu Başkan: Cem Karakeçeli
Sosyal İşler Başkanı: Ayla Özbek
Eğitim Çevre ve Sağlık İşleri Başkanı: Dr. Nevzat Şahan
Mali İşler Başkanı: Şadan Rıfkı Turhan
Genel Sekreter: Ertan Küçükay

Kısa özgeçmişi
Bu isimler arasında en dikkat çekici olanı, 73 yaşındaki Muhammet Kelleci. Kelleci'nin özgeçmişi kısaca şöyle: Muhammet Kelleci (d. 1941, Görele, Giresun), Türk siyasetçi. Sivas Öğretmen Okulu ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Din Dersi Öğretmenliği, İdarecilik, TBMM 5.(XVI) Dönem Amasya Milletvekilliği ile 43. Hükümet Devlet Bakanlığı yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde bakandı
Muhammet Kelleci, 1979 yılında Süleyman Demirel başkanlığında kurulan, Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı'yken, N.E. adındaki bir genç kızla ilişkisi ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kalmıştı. O tarihte büyük gürültü koparan bu skandalı ortaya çıkaran kişinin ise Dışişleri çevrelerinde, "Korkunç Yenge" lakabıyla tanınan eski konsolos Bilge Erol olduğu dile
getirilmişti. Siyasetin bir cilvesi olarak Kelleci ile Bilge Erol'un yolları, 1999 seçimlerinde kesişmişti. Hem Kelleci hem Erol, 1999'da, DYP listesinden aday olmak için gayret sarfetmişti. Kelleci, daha sonra Fazilet Partisi'ne adaylık müracaatında bulunmuştu.

Nuray Doğan anlatmıştı
Bilge Erol'un yakın arkadaşı Nuray Doğan'ın, anlatımı o günlerde basına şu cümlelerle yansımıştı:
"Bilge bir gün bana genç bir AP'li milletvekili getirip, ‘Bak bu geleceğin Devlet Bakanı' dedi. Adam portakal suyu içinde votka içiyordu. Birkaç gün sonra Muhammet isimli bu adam bakan oldu. Ancak bizim eğlence yerlerinde gezmemiz, Bilge'nin Bakan'la dostluğu devam etti. Zamanla Bakan, Bilge'ye sırt çevirmeye başlayınca, günün birinde Bakan'ın genç bir kızla ilişkisi Hafta Sonu Gazetesi'nde patladı. Muhammet Kelleci bu skandal haber üzerine istifa ederken, Bilge çok mutluydu."

Müthiş çapkınlık iddiası
Hafta sonu ve Hürriyet Gazetesi'nde, Türk siyaset tarihinin ilginç çapkınlık hikayesi şöyle bir iddia ile dile getirilmişti:
"Muhammet Kelleci, 25 yaşındaki memur Nevin Ergül'e aşık oldu ve evlenmek vaadi ile ilişkiye girdi. Genç kadına Siyasal Bilgiler Fakültesi yakınlarında bir de ev tutan Kelleci, yasak aşk yaşamaya başladı. Bu sırada Kelleci'nin eşi Zekiye Hanım da sık sık telefonla rahatsız edilmeye başlandı. Genç bir bayan, Zekiye Hanım'ı arıyor, 'Aramızdan çekil. Muhammed benimle evlenecek' diyordu. Bu olay Zekiye Hanım'ın ağzından gazetelere, 'Ayrılmasına ayrılacağım ama evi üzerime yapsın, otomobili de bana versin' şeklinde yansımıştı."

İkinci iddia
O dönemde Hürriyet Gazetesi'nde Turan Yılmaz imzalı haberde; "Olayın, o dönemde Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan ve Kelleci ile bir süre arkadaşlık yapan Bilge Erol tarafından kıskançlık nedeniyle ihbar edildiği ileri sürülmüştü. Bu arada Kelleci'nin adı, oturduğu apartman komşusu Nursel Savaş isimli genç bir bayanla da aşk söylentilerine karışmış, Kelleci bunu şiddetle reddetmişti. Nursel Savaş ise Kelleci'nin ‘sadece’ aile dostu olduğunu açıklamıştı" ifadeleri de yer almıştı.

İpekeşen detayları anlatmıştı
O dönemde büyük yankı uyandıran bu skandalı kamuoyuna duyuran ilk gazeteci olan Hürriyet Dergi Grubu Ankara Temsilcisi Erdal İpekeşen, olayı şöyle anlatmıştı:
"1979 yılında Hafta Sonu Gazetesi'nde patlattığımız politik skandallardan biri de Muhammet Kelleci olayıydı. O tarihte Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı olan Kelleci, bir sekreterle ilişki içindeydi. Telefonla gelen ihbar üzerine olayı araştırmaya başladık. Ve çok ilginç noktalara ulaştık. İlk öğrendiğimizde, bu olayın Bakan'ın ne ilk, ne de son kaçamağı olduğuydu. Hatırladığım en ilginç anekdotlardan biri, bize ihbarı yapan, başta kimliğini açıklamayan bir kadındı. Ancak, araştırmalarımız sonucunda kimliği ortaya çıktı. Çünkü Bakan'ın kaçamak gecelerinde masasını süsleyen isimlerden biri de oydu. Bu isim de Bilge Erol'du. Biz olayı bütün yönleriyle ortaya çıkarıp, görüntüleyerek Hafta Sonu'nun birinci sayfasından verdiğimiz anda, Bakan'ın istifası da beraberinde geldi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.