1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Büyük operasyondan “çılgın rant” vurgunları da çıktı
Büyük operasyondan “çılgın rant” vurgunları da çıktı

Büyük operasyondan “çılgın rant” vurgunları da çıktı

Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’na ilişkin soruşturmanın kapsamında hükümetin yandaşlarına büyük rant vurgunları sağlamayı amaçlayan “çılgın projeler”in de yer aldığı ortaya çıktı

A+A-

 Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’na ilişkin soruşturmanın kapsamında hükümetin hem oy avcılığını hem de yandaşlarına büyük rant vurgunları sağlamayı amaçlayan “çılgın projeler”in de yer aldığı ortaya çıktı. Çılgın projelerin ardından aynen beklendiği gibi iktidara yakın işadamlarının köylülerin arazilerini ucuza kapattığı, ucuza arsa kapatanlar arasında bir gazete yöneticisinin de bulunduğu iddia edildi.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre; hükümetin, gözde projeleri arasında yer alan 3. Köprü ile 3. Havalimanı arasındaki arsaların “köylülerden” çok ucuz bedellerle toplandığına yönelik iddialar Ankara’da bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Siyasetçi ve bürokratlar arasında akşamları düzenlenen “okey” ve “nargile” partilerinde, arsa kapatan ünlü işadamaları, bürokratlar ve siyasetçiler konuşuluyor. En ilginç olanı ise, söz konusu arsa kapatan kişiler arasında, hükümete yakın bir medya kuruluşunun yöneticilerinin de isimlerinin geçmesi oldu.

Çılgın projelerle ilgili “arsa kapatma” iddiasının hikâyesi şöyle:

OĞLANLAR “ELE” VERDİ

17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında yapılan teknik takip, başka alanlardaki rüşvet çarkının da bir anlamda açığa çıkmasını sağladı. Özellikle, son dönemde dillerden düşmeyen, 3. Havalimanı ile 3. Köprü arasındaki arsaları belirli işadamı ve şirketler tarafından toplandığına yönelik önemli ipuçları elde edildi. Ve bu kapsamda, cumhuriyet savcılıklarına ve emniyet birimlerine, “arsaları baskılarla” ellerinden alınan köylülerden de çok sayıda şikâyet ve ihbar dilekçesi geldi. Dilekçelerde yer alan iddialar ile elde edilen bilgiler birleştirilerek, “arsa vurgunu” konusunda ayrı bir inceleme başlatıldı. Kulislerde söz konusu vurgunun, ayrı bir operasyon ile gerçekleştirilmesinin planlandığı konuşuluyor. Yargıda ve emniyette yapılan operasyonun, “arsa operasyonunu” da etkilediği iddia edildi.

İDDİALAR MALİYE’DE

Çoğunlukla AKP’nin önde gelen isimleri ile AKP iktidarı döneminde bir anda zengin olan işadamlarının oturduğu Ankara’nın Çukurambar ve Bahçelievler semtlerindeki belirli kahvehanelerde düzenlenen okey partilerinde, konuşulanlara göre; baskıyla arsa kapatma iddialarına ilşkin Maliye Bakanlığı’na ve Hazine’ye de çok sayıda şikâyet geldi. Okey masalarında Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne bağlı denetçilerin şikayetler üzerine iddiaları araştırdığı da konuşuluyor. Ancak, iddialarla ilgili raporun tamamlanamadığı öne sürülüyor.

KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Hükümetin gözde projeleri olan 3. Havalimanı ile 3. Köprü arasındaki arsaları alanlarla ilgili de birçok iddia ortaya atıldı. Söz konusu arsaları alan gerçek ve tüzel kişilerin başında, hükümete yakın bazı inşaat şirketlerinin isimleri sayılıyor. Arsa vurgunu dosyasında ismi geçen işadamlarının, birinci ve ikinci yolsuzluk ile rüşvet operasyonunda da ismi geçen şirketler ile işadamlarından oluşması dikkat çekti. Dosya ile ilgili ilginç bir iddia ise, arsa vurgunu içinde hükümete yakın bir gazetenin yöneticilerinin de bulunması oldu. Gazete yöneticisinin, yakınları aracılığı ile çok sayıda arsayı satın aldığı öne sürüldü. Teknik takiplerde, konuyla ilgili de bazı ipuçları elde edildiği öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 17 Aralık'ta yapılan Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu'nun ardından yaptığı ve savcılara ateş püskürdüğü konuşmalarda, operasyonu kendisinin 3. havaalanı, 3. köprü gibi büyük projeleri engellemeye yönelik olduğunu iddia etmişti. Erdoğan'ın bu iddiası da operasyonun kapsamında "çılgın rant vurgunları"nın yer aldığını doğruluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.