1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (15.7.2014 / Salı / 00:01 itibariyle)
BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (15.7.2014 / Salı / 00:01 itibariyle)

BUGÜN SOMA'DA NE OLDU? (15.7.2014 / Salı / 00:01 itibariyle)

Saat saat tüm gelişmeler, haberler...

A+A-

Boraz Kanıpak

DHA haberlerinden derlenen ve 14 Temmuz-Pazartesi- 2014 tarihinde Soma’da neler olduğunu, saat saat öğrenebileceğiniz özel haberimiz aşağıdadır.

 

14.07.2014 11:20

ANKARA'DA 'SOMA FACİASI UNUTTURULMASIN' EYLEMİ

ANKARA'nın Bakanlıklar semtinde bulunan Madenci Anıtı önünde dün akşam saatlerinde toplanan bir grup, 'Soma Faciası Unutulmasın, Unutturulmasın" eylemi yapıp, attıkları sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenlediler.

Bakanlıklar'da bulunan Madenci Anıtı önünde başlayan eylem, Güvenpark'ta son buldu. Madenci Anıtı önünde pankart açan 50'den fazla grup, burada canlandırılan genç madenci kazması ve giysileri ile gösteri yaptı. Polis geniş güvenlik önlemi alırken, eylemciler ise 'Taşeron Öldürür, Çare Kamulaştırma' yazılı açtıkları uzun bir pankart eşliğinde Olgunlar ve Karanfil Sokak arasındaki yürüyüşte sloganlar atarak yürüdüler. Gösterici grup daha sonra metro istasyonundan geçerek Güven Park'ta toplanıp, basın açıklaması yaptılar.

Yapılan açıklamada, Manisa'nın Soma ilçesinde 61 gün önce meydana gelen maden faciasında verilen sözlerin yerine getirilmediği, diğer maden ocaklarında ölümlerin halen devam ettiği belirtildi. Soma faciasını unutturulmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada, Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma Bakanı Faruk Çelik'i istifaya çağırdılar. Eylemci grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldılar.

1-045.jpg

14.07.2014 15:02

SOMA ESNAFI BANKA TAKİBİNE ALINIYOR

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde maden faciasıyla sarsılan Soma esnafı, hazine destekli esnaf kredilerinin ertelenmesini talep ettikleri halde hükümetten bir yanıt alamadı. Kredilerini ödeyemeyen esnaf bankalar tarafından takibe alınıyor.

14 Mayıs - 3 Temmuz 2014 tarihleri arasında Soma Esnaf Kefalet Kooperatifi'nde ödenmeyen taksit tutarının 753 bin 75 TL olduğunu belirten Soma Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Ayan, Soma esnafının borcunu ödemekte güçlük çektiğinin altını çizdi.

Esnafın kredi borcunu ödeyemediği için banka takibine alındığını kaydeden Ayan, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle ticari yaşamın durma noktasına geldiğini belirterek, "Soma şu anda zor günler geçiriyor. Yalnız Soma esnafı değil Soma halkı zor gönler geçiriyor. Soma'nın başına gelen bu elim kaza ilçemizde psikolojik ve ekonomik birçok olumsuz sonuca sebep oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) Genel Başkan Abdülkadir Akgül Soma'ya geldi ve talebimizi bir kez daha yineledik. Bu talebimiz haziran ayının ilk haftası Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya sunuldu. Somalı 500'e yakın esnaf konu hakkında imza toplayarak ilgili mercilere ve Manisa milletvekillerine gönderdi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber'e ben anlattım. 7 Temmuz 2014 günü Soma esnafının ne kadar zorda olduğunu anlatan mini bir hesap tablosunu AK Parti Milletvekilleri Uğur Aydemir ve Recai Berber'e e-posta ile yolladım ama henüz bir sonuç alınamadı" dedi.

Hükümetten esnaf kefalet kredi taksitlerinin ötelenmesi talebinin kabul edilmesini istediklerini hatırlatan Başkan Ali Ayan, böylelikle çok sayıda iş kolundaki esnafın bir müddet nefes alabileceğini vurguladı.

2-036.jpg

14.07.2014 15:35

MADENCİNİN OĞLU, BABASIZ İLK DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde maden işçileriyle bir araya gelen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şehit madenci Ahmet Erol'un oğlunun 10'uncu yaş gününde Gökdeniz'i yalnız bırakmadı. Pastayı birlikte kesen CHP'li Özel ile Gökdeniz, sonra birbirlerine ikram etti.

CHP'li Özgür Özel, maden faciasının 60'ıncı gününde önce Soma Kültür Parkı'nda maden emekçilerine verilen sözlerin tutulmasını isteyen işçileri, kurdukları çadırda ziyaret etti ve burada işçilere verilen sözlerin takipçisi olduğunu belirtti. Özel daha sonra şehit madenci Ahmet Erol'un ailesinin verdiği iftar yemeğine katıldı. İftardan sonra Ahmet Erol'un oğlu Gökdeniz'i doğum gününde yalnız bırakmayarak, birlikte fotoğraf çektirdi, pastayı kesti.

CHP'li Özel, 36 yaşında Soma faciasında hayatını kaybeden şehit madenci Ahmet Erol'un eşi Niyase Erol, oğulları Gökdeniz ve Anıl ile sohbet etti. Ahmet Erol'un 10 yaşındaki büyük oğlu Gökdeniz'in babasız geçireceği ilk doğum günü olduğunu hatırlatan anne Niyase Erol, normalde doğum gününü kutlamayı düşünmediklerini, ancak Özgür Özel'in iftar yemeğine katılacağını öğrenince, oğlunun da isteğiyle pasta kesmeye karar verdiklerini söyledi.

PASTANIN ÜZERİNDE MADENCİ FOTOĞRAFI

Gökdeniz'in doğum günü için hazırlanan pastada madenci fotoğrafı olması dikkat çekti. Kazanın 60'ıncı gününde Gökdeniz'in babasız ilk doğum gününü buruk kutlayan aile, madencileri savunduğunu, haklarını korumak için çalıştığını belirttikleri Özgür Özel'i çok iyi bildiklerini söyledi. Aile, Özgür Özel'i konuk etmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Pastayı birlikte kesen CHP'li Özel ile Gökdeniz, sonra birbirlerine ikram etti.

3-026.jpg

14.07.2014 15:35

SOMA ŞEHİTLERİNİN AİLELERİ TATİLE GÖNDERİLDİ

MANİSA'nın faciayla sarsılan ilçesi Soma'da, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından ölen madencilerin 70 yakını, Aydın'ın Didim İlçesi'ne 3 günlüğüne tatile gönderildi.

Soma Kaymakamlığı, Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın yaptığı tatil organizasyonunu kapsamında Soma'daki faciada yaşamını yitiren madencilerin 70 yakını bugün otobüslerle Didim'e hareket etti. Madenci ailelerinin Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Didim Dinlenme Tesisleri'nde 3 gün tatil yapacağını belirten Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Solak, "Federasyonumuz, maden faciasında ölen madencilerin ailelerini tüm masraflarını karşılayarak tatile gönderdi. Aileler büyük acılar yaşadılar, çok üzüldüler.Tatil inşallah iyi gelir, moral ve motivasyon olur" dedi.

4-017.jpg

14.07.2014 17:44

DRİFT REKORUNU SOMA İÇİN KIRACAK

SAMSUN'da dünya drift rekorunu kırmaya çalışacak olan Alman pilot Harald Müller, basın toplantısı düzenledi. Rekor denemesinin 19 Mayıs tarihinde yapılmasının planlandığını ancak Soma'da yaşanan facia nedeniyle ertelendiğini belirten Müller, "Yarın gerçekleştireceğim rekor denemesini Soma’ya armağan ediyorum" dedi.

'En Uzun Süre Drift Yapma' rekorunu 2 saat 21 dakika 58 saniye ile elinde bulunduran Alman pilot Harald Müller, yeni rekor denemesini yarın Samsun'da gerçekleştirecek. Rekor denemesi öncesinde düzenlenen basın toplantısına Alman pilot Harald Müller ile birlikte Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM) Müdürü Güven Özyurt, AVOK (Avrasya Otomobil Sporları Kulübü) Onursal Başkanı Bora Köktener, AVOK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ergüç, AVOK Driftten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Said Özen, AVOK Takım Direktörü Necdet Oktaykan ve AVOK Sponsorlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Çıvgın katıldı.

Toplantıda konuşan GHSİM Müdürü Güven Özyurt, "Tüm dünyada tanınan Harald Müller’in bu denemeyi Samsun’da yapması Türkiye için çok önemli. Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın destekleriyle düzenlenen rekor denemesine Samsun’un uğurlu gelmesini temenni ediyoruz" dedi. Toyota GT86 ile 'Dünya Drift Rekoru'nu kırmayı amaçlayan Harald Müller, kıracağı rekorunu Soma’ya armağan edeceğini belirtti. Müller, "Bu rekorun Samsun’da kırılması benim için çok önemli. 19 Mayıs’ta yapmak üzere planladığımız rekor denemesini Soma’da yaşanan acı kayıplarımız nedeniyle iptal ettik. Yarın gerçekleştireceğim rekor denemesini Soma’ya armağan ediyorum” diye konuştu.

İlkadım İlçesi Batı Park mevkiinde bulunan helikopter pisti alanında yapılacak dünya rekoru denemesinde Alman pilot Harald Müller, 2 saat 21 dakika 58 saniye ile kendisine ait olan en uzun süre drift yapma rekorunu daha ileriye çekmeye çalışacak. Müller ayrıca, ABD’de Johan Schwartz tarafından 84 kilometre mesafede kırılan rekoru da geliştirmek için piste çıkacak. Rekortmen pilot rekor denemelerini Guinness World Records Türkiye Hakemi gözetiminde yapacak. Saat 18.00'da başlaması planlanan program, saat 00.00'da sona erecek.

5-006.jpg

OKURLARA ÖNEMLİ NOT:

Haberimizi buraya kadar okuduğunuza göre bu konuda hassasiyet sahibi olduğunuzu düşünmemiz için hiçbir engel yok.

Şunu söylememize izin verin; 'Bugün Soma'da ne oldu' uygulamamız bizleri de şaşırtan derecede ilgi gördü.

Sizlerden gelen 'bakın, böyle bir şey de burada oldu' içerikli o kadar çok bilgilendirme alıyoruz ki, bu işin sadece Soma ya da başka bir yer ile sınırlı olamayacağına karar vermek zorunda kaldık.

İşte bu nedenle; çok yakında, Türkiye'nin dört bir yanındaki hak arama mücadelelerini buraya taşımayı planlıyoruz.

Derdimiz; olay haberi derleyip kışkırtıcılık yapmak değil elbet. Her türlü eylem, protesto ve hak arama mücadelesine yer vereceğimiz gibi, olumlu her türlü adımı, girişimi, gelişmeyi ve uygulamayı da haberleştireceğiz.

Bu mücadelede bizlere destek vermenize ve gönüllü haber kaynaklarımız olmanıza ihtiyacımız var.

Bu yolda bizi yalnız bırakmayın. Bizler, size burada, bu mücadeleyi nefesimiz yettiğince sürdüreceğimizin sözünü veriyor, desteğinizle bir fark yaratacağımızı düşünüyoruz.

''Sizler tespit edip belgeleyin, biz duyuralım... Tüm Türkiye duysun!'' diyoruz.

Bize ulaşmanız ve her türlü bilgi ve belgeyi bize ulaştırmanız için;

editor@haberartiturk.com

e-posta adresimiz 7 gün / 24 saat hizmetinizdedir.

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

Bir önceki güne ait (13 Temmuz 2014) Soma haberimiz için burayı tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.