1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. BİR KADIN İLKER BAŞBUĞ'A BU SORUYU SORDU
BİR KADIN İLKER BAŞBUĞ'A BU SORUYU SORDU

BİR KADIN İLKER BAŞBUĞ'A BU SORUYU SORDU

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, katıldığı konferansta "Şimdi ordu mu var paşam?" sözlerine tepki göstererek "Hem de öyle bir ordu var ki o ordu 400 tane şehit verdi hanımefendi" dedi.

A+A-

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral  İlker Başbuğ, "Böyle bir orduya sahip olduğu için Türk milleti oturup kalksın, dua etsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ordu bulmazsınız." dedi.

Bazı Türk sivil toplum kuruluşlarınca  Frankfurt'taki otelde düzenlenen panelde konuşan Başbuğ, ordunun bir ülke için çok önemli olduğunu söyledi.

Başbuğ, sözlerine şöyle devam etti:

"Görevimiz esnasında 'Güçlü ordu, güçlü  Türkiye' demiştik, hatırlarsınız bu sloganı. Yok efendim, 'Önce ordu söylenmiş' dediler…Tamam kardeşim, ters çeviririz. Zaten biri olmadan öbürü olmaz. Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik bazı medya ve siyasi grupların tavrını biliyorsunuz ama bugüne geldiğimizde güçlü bir orduya ne kadar ihtiyacımız olduğunun farkına varıyoruz."

"ŞİMDİ ORDU MU VAR PAŞAM" SORUSU

Konuşması esnasında salondaki bir dinleyicinin "Şimdi ordu mu var paşam?" sözlerine tepki gösteren Başbuğ, şunları dile getirdi:

"Hem de öyle bir ordu var ki o ordu 400 tane şehit verdi hanımefendi, siz neden bahsediyorsunuz? Yapmayın, ben geçtiğimiz günlerde Gülhane Hastanesine gittim. Orada  Diyarbakır Sur'da çenesinden yaralanmış bir teğmeni ziyaret ettim. Bana odasına girerken 'Konuşamıyor, zorlanıyor, kanaması oluyor' dediler. Odasına girdik, teğmen bir şeyler anlatmaya çalıştı ve zorlanarak, 'Komutanım, şu anda Sur'da görev yapan arkadaşlarımı yalnız bıraktığım için üzülüyorum.' dedi.

Böyle bir orduya sahip olduğu için Türk milleti oturup kalksın, dua etsin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ordu bulmazsınız."

DIŞ POLİTİKA

Başbuğ, dış politikanın milli menfaatlere dayanması gerektiğine dikkati çekerek,  Türkiye'deki terör eylemlerinin sonlandırılmasının,  Suriye ve  Irak'taki gelişmelere bağlı olduğunu anlattı.

Başbuğ, "2015 yılının temmuz ayından bu yana  Türkiye, şiddetli bir terör sarmalının içine girdi. Elbette bunun arkasında birden fazla neden var ama bence ana neden,  Irak ve  Suriye'deki gelişmelerdir.  Irak ve  Suriye'de olan gelişmeler kritik bir noktada ve nereye gittiği belli değil. Nasıl sonuçlanacağı da belli değil." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin,  Suriye meselesinde  İran,  Rusya ve merkezi hükümetle hareket etmesi halinde  Suriye'de etkili olabileceğini belirten Başbuğ,  Türkiye'nin  Suriye politikasının yanlış olduğunu ve revize edilmesi gerektiğini savundu.

"MÜLTECİ SORUNU, DÜNYA AÇISINDAN BİR DRAM"

İlker Başbuğ, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevapladı.

Anayasa'ya göre genelkurmay başkanının TSK'nın komutanı olduğunu anlatan Başbuğ, "TSK'nın komutanlığını yapan bir kişi olarak emekli de olsam bir sorumluluğum var. Ben kendimi siyaset üstü görüyorum. Hiçbir zaman beni kimse siyasi konulara çekmez. Bu, uygun bir şey değil. Geçtiğimiz dönemlerde siyasi teklifler de aldım ama o tekliflere de olumlu bakmadım." ifadelerini kullandı.

Mülteci sorununa da değinen Başbuğ, "Mülteci sorunu, dünya açısından bir dram. Allah hiçbir ülkeyi, hiçbir ülkenin insanını  Suriye'deki insanların yaşadığı duruma düşürmesin. Bu konu  Türkiye açısından çok ciddi bir sorun." görüşünü paylaştı.

Avrupa'nın da mülteciler konusunda iyi bir sınav vermediğine dikkati çeken Başbuğ, "Hatta  Türkiye ile  Avrupa Birliği arasında yapılan anlaşma da sorunlu bir durum olarak gözüküyor ama tüm bunların yanında Suriyeli insanların yaşadığı dramda da dünyanın ciddi şekilde hatası var. Bu olayların oluşumunda bütün ülkelerin belirli boyutta payının olduğunu kabul edebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Başbuğ, terör sorununun devletin terörle, güvenlik güçlerinin de teröristle mücadelesiyle çözülebileceğini vurguladı.

2010 yılı itibarıyla terör örgütüne en fazla katılımın  İstanbul'dan gerçekleştiğini savunan Başbuğ, devletin, politikalarıyla terör örgütüne katılımların önüne geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.