1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BİLAL ERDOĞAN'IN VAKFINA SORULAR
BİLAL ERDOĞAN'IN VAKFINA SORULAR

BİLAL ERDOĞAN'IN VAKFINA SORULAR

Aradaki 1 milyon 725 bin 600 TL’nin akıbeti ne oldu, kime aktarıldı?

A+A-

Bilal Erdoğan'ın vakfında yeni skandal

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu ardından ortaya çıkan ses kayıtlarında Bilal Erdoğan'ın yönetici olduğu TÜRGEV VAKFI ve bu vakfa bedelsiz devredilen araziler, bağışlar gündeme bomba gibi düşmüştü. O iddialara bir yenisi de bu gün eklendi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlunun yönetiminde olduğu Türkiye Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) ilişkin yeni usulsüzlük iddialarını ve yolsuzluk kuşkusunu CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran gündeme getirdi.

Oran, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na verdiği bir soru önergesiyle İstanbul’da Kartal Belediyesi’nin arazisi iken yapılan baskı sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geçirilen arazinin TÜRGEV’e bedelsiz devredildiğini, burada Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın anne-babasının adının verildiği bir yurt yapıldığını söyledi.

Umut Oran’ın önergesinde yer alan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kartal Belediyesi’ni zorlayarak takas yöntemiyle aldığı Esentepe Mahallesi’ndeki (1106 ada, 92 parseldeki) 9 bin 260 metrekarelik araziyi bedelsiz olarak 2011 yılında, yönetiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve aile bireylerinin bulunduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) neden tahsis etti?

- TÜRGEV’in yaptırdığı 15 bin 468 metrekarelik kız yurduna Recep Tayyip Erdoğan’ın eşinin anne babasının ismi olan Hayriye-Cemal Gülbaran ismi neden verildi?

- Kartal Belediyesi’nin aynı arsa için verdiği iş bitirme belgesinde yurdun bedeli 9 milyon 102 bin TL iken, TÜRGEV’in belgesinde bedel olarak neden 10 milyon 827 bin 600 TL görünmektedir? Aradaki 1 milyon 725 bin 600 TL’nin akıbeti ne oldu, kime aktarıldı?

- TÜRGEV’in 432 yataklı bu kız yurdunda halen barınmakta olan çocuklarımız hangi okulların öğrencileridir?

- TÜRGEV’in bu yurtlarında kalan öğrencilerimizin halen devam ettikleri okulların isimleri nedir, bu okulların tam listesi nedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.