1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BİLAL ERDOĞAN PARALARI BU ŞİRKETLERE YATIRDI
BİLAL ERDOĞAN PARALARI BU ŞİRKETLERE YATIRDI

BİLAL ERDOĞAN PARALARI BU ŞİRKETLERE YATIRDI

Bilal Erdoğan amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’le birlikte işleri büyütüyor

A+A-

35 milyon dolara gemi alan Başbakan Erdoğan’ın küçük oğlu Bilal Erdoğan amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’le birlikte işleri büyütüyor. İşadamı Mehmet Gür’le de ortak olan üçlü, konut ve plaza yapıp satacak. Bu şok haber Sözcü'den İbrahin Şahin'e ait. Gelişmelere bakılırsa Bilal Erdoğan Holding yolda.

BİLAL'İN GİRMEDİĞİ SEKTÖR KALMADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın küçük oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan, yemek, hediyelik eşya, altın, kozmetik ve denizcilikten sonra gayrimenkul sektörüne de girdi. Bilal Erdoğan’ın amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ile birlikte kurduğu BMZ adlı şirket, Başbakan’ın çocukluk arkadaşı Mehmet Gür ile ortak olup yeni bir şirket kurdu. “Ortadoğu Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş.” adlı şirkette Bilal Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Aykut Emrah Polat ve Barış Aksüs’ün de hissesi var.

1 MİLYON TL SERMAYELİ

Merkezi İstanbul Okmeydanı’nda yer alan Ortadoğu Plaza olan şirket 11 Eylül 2013 tarihinde kuruldu. Ticaret sicil kayıtlarına göre, şirketin ortakları arasında Ortadoğu Nakliyat İnşaat Turizm İhracat Pazarlama, Aksük Yapı ve Entegre Atık İşletmeleri, MP Yatırım Gıda Sanayi ve BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Sanayi bulunuyor. 1 milyon lira sermayesi olan şirkette dört ortağın 250’şer bin lira değerinde eşit hissesi var. Şirkette Mehmet Gür Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakan Erdoğan’ın kız kardeşi Vesile Erdoğan’ın eşi Ziya İlgen Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak gözüküyor. Ahmet Kadir Gür, Mehmet Gür, Ziya İlgen ve Başbakan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan şirkette A Grubu imza yetkisine sahip. Başbakan Erdoğan ve ailesinin oturduğu Kısıklı’daki villaları satan müteahhit olarak tanınan Mehmet Gür, Erdoğan’ın Kasımpaşa’dan çocukluk arkadaşı. Şu anda İstanbul Samandıra’da 1300 konutluk Resim İstanbul projesini hayata geçiren Gür enerji, nakliyat, sağlık, gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

EMLAKÇILIK YAPACAK

Sahibi olduğu veya başkalarına ait arsalarda kat karşılığı inşaat yapacak olan şirketin faaliyet alanları arasında, yurt içinde ve yurt dışında toplu konutlar, apartmanlar, turistik tesisler, fabrikalar, alışveriş merkezleri, hastaneler, havalimanları, barajlar, köprü ve yolların yapımı da bulunuyor.

Resmi ve özel ihalelere katılabilecek olan şirket, her türlü inşaat malzemesinin alımı, satımı, ithalatı ve ihracatını da üstlenebilecek. İmar planları da hazırlayacak olan şirket, daire, villa, iş merkezleri, plazalar, depolar, oteller, tatil köyü, organize sanayi bölgeleri, arsa ve benzeri her türlü gayrimenkulün alımını, satışını, pazarlamasını, kiralamasını gerçekleştirebilecek. Yurt içi ve yurt dışı her türlü mühendislik ve mimarlık hizmetini de sunacak şirket, hafriyat işleri de yapabilecek.

ENERJİDE BOY GÖSTERECEK

Başbakan  Erdoğan’ın ailesinin ortak olduğu şirket enerji alanında da faaliyet gösterecek. "Ortadoğu Proje Geliştirme İnşaat San.ve Tic. A.Ş." adlı şirket, Türkiye’de veya yabancı ülkelerde, resmi ve özel kurum ve kuruluşların enerji tesisleri, doğalgaz iletim, dağıtım ve depolama tesisleri ile ekipmanları, doğalgaz petrol su boru hatları inşa edebilecek. Bu işlerle ilgili her türlü ekipman ve malzemelerin alımını, satımını, ithalatını, ihracatını ve ticaretini yapabilecek. Doğalgaz dağıtımı için gereken ekipbanı alıp satabilecek olan şirket, her türlü sıhhi tesisat, doğalgaz, klima ve havalandırma tesisatı proje işleri gerçekleştirebilecek.

YÜKSELİŞİ FÜZE GİBİ

Bilal Erdoğan, ticarete ilk adımını 2006’da attı. Atagold şirketine kardeşi Burak Erdoğan’ın eşi Se-ma Erdoğan ile birlikte yüzde 50 hisseyi alarak ortak oldu. 2008’de ise kozmetik sektörüne adım attı. Ruj, fondöten, kırışık önleyici kremleri ithal ederek pazarlayan Maye Dış Ticaret Limited Şir-keti’ne ortak oldu.

Burdur’da bedelli askerliğini yaparak terhis olduktan sonra; 22 Ağustos 2009 tarihinde “Doruk Iz-gara Limited Şirketi”adı ile ortak olduğu fırıncılık, tabldot yemek ve turizm organizasyonu işine gir-di. Ayrıca dekoratif amaçlı olarak kullanılan kokulu meyve sabunu işi yapılan Mis Hediyelik Eşya Sanayi adlı şirketin de ortağı olan Bilal Erdoğan, 2013 yılında abisi Burak Erdoğan gibi denizcilik sektörüne girdi. Amcası Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ile isimlerinin baş harflerini taşı-yan ve kuruluş sermayesi 3 milyon lira olan BMZ Denizcilik ve İnşaat Şirketi’ni kurdu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.