1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ
BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

GEZİ Parkı olayları sırasında başından yaralanan ve 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için Muğla’nın Datça İlçesi’nde, heykeltıraş Elbruz De...

A+A-

GEZİ Parkı olayları sırasında başından yaralanan ve 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için Muğla’nın Datça İlçesi’nde, heykeltıraş Elbruz Denge tarafından, yöresel kireç taşından 7 ton ağırlığında anıt heykel yapıldı.

Datça İlçesi’nde İskele Mahallesi’ndeki yürüyüş alanına Berkin Elvan’ın anısına anıt heykel dikildi. Heykeltıraş Elbruz Denge, çocukların ölmemesi gerektiğini söyleyerek, “Devlet marifetiyle de, partiler ve örgütler marifetiyle de çocuklar avucumuzda erimesin. Bu anıt, bir armağan değildir. Delinmiş kalbimizdir, oyulan gözümüz, aynı zamanda karanlığımızdır. Anıtın arka tarafında içimizde yaşattığımız umutlarımız yansıtılıyor. Bir umut çıkışı bir girdap var” diye konuştu.

Açılış töreninde, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’ın gönderdiği bir mektup da okundu. Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Sıdal Ergin tarafından okunan mektupta, Berkin’in Datça’da yaşatılacağı dile getirilerek, “Biz Berkin’in ailesi olarak sadece barış ve adalet istiyoruz. Artık ülkenin dört bir yanında koca bir aileyiz. Dileğimiz, başka Berkinler, başka çocukları kaybetmemek, tüm çocukların hak ettikleri gibi mutlu yaşamalarıdır. Berkin’imizi yaşatacak bu eseri hayata geçiren sanatçı dostumuza, Datça Belediyesi’ne, Datça dayanışmasına ve acımızı paylaşan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Açılışa katılan bazı kişiler, 'Berkin Elvan ölümsüzdür' diye slogan atmaya başlayınca, ailesinin isteği hatırlatılarak, slogan atılmaması ve sadece alkışlanması istenildi.

'BERKİN'İMİZ DATÇALILARIN YÜREKLERİNDE'

Datça Dayanışma Grubu ve Datça Gönüllüleri adına Ressam İbrahim Çiftçioğlu tarafından okunan basın açıklamasında ise Datçalıların başından beri yaşanan vahşete sessiz kalmadıkları vurgulanarak, “Yüzlerce kişi soruşturmalara uğradı, ama yılmadı. Elbette yılmayacağız. Muktedirlerin 'devlet dersi' ortadan kaldırılana kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. İktidarların çoğulcu despotizmine karşı seyirci kalmayacağız. Berkin'imiz, Datçalıların yüreklerinde ve yanı başında olacak. Denizin maviliği ve güneşin parıltısı kucaklayacak onu. Çocuklarımızın güzel günler göreceklerine inancımızı pekiştirecek. Berkin’in göklerden bizleri izleyeceğini biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

MÇ(İÖ/CK)

BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

BERKİN ELVAN, DATÇA’DA ÖLÜMSÜZLEŞTİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.