1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. BDP'liler Karakola Yürüdü
BDP'liler Karakola Yürüdü

BDP'liler Karakola Yürüdü

Yürüyüşe BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.

A+A-
BDP'den Lice'de yürüyüş

DİYARBAKIR'ın Lice İlçesi'ne bağlı Kayacık Köyü'nde geçen 28 Haziran günü jandarma karakoluna yönelik protesto ve saldırıda, 18 yaşındaki Medeni Yıldırım'ın ölmesi, 9 kişinin yaralanmasını protesto etmek isteyen BDP'liler, bugün aynı yerde protesto yürüyüşü düzenledi. 

Ferit ASLAN- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR
 
 Yürüyüşe BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.
 
Lice İlçesi'ne bağlı Fis Ovası'nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin BDP'li, önce burada Diyarbakır- Bingöl karayolunda 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Abdullah Öcalan posterleri ve PKK flamalarının taşındığı protestoya katılanlar daha sonra araçlara binerek Kayacık Köyü'nün 1 kilometre kadar yakınına gitti. 
 
BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin ile Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin aralarında bulunduğu kalabalık, karakola kadar gitti. 
 
Karakol çevresinde jandarmanın sıkı güvenlik önlemi aldığı görülürken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir TOMA aracı, bir panzer ve bir zırhlı aracın da takviye olarak karakol önünde bekletildi.
 
Karakolun önüne kadar gelen BDP'liler adına Milletvekili Aydoğan ve İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, askeri yetkililerle görüşerek basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi. İzin verilmesi üzerine Jandarma Karakolu önündeki ilk açıklamayı okuyan Zübeyde Zümrüt, çözüm sürecinin Kürt halkı için çok önemli olduğunu ve Kürt tarafının atması gereken adımları attığını, ancak devletin yeni karakol yaparak korucu sayısını arttırdığını öne sürdü. Zümrüt, hükümete seslenerek. "Karakol yapımlarını durdurun, yoksa artık kimse size inanmayacak. Karakol yapımı çözüm sürecini ilerletmez" dedi.
 
Milletvekili Nursel Aydoğan ise, 28 Haziran'da bulundukları noktada bir katliam gerçekleştiğini ileri sürerek, şöyle dedi:
 
"Demokratik barış sürecine yeni karakolların ters düştüğünü söyleyen insanlar, burada tepkilerini dile getirdiler. Ancak ateş açıldı ve bir yurttaşımız katledildi. Artık ‘Edi bese’ diyoruz. Bu ülkenin geleceği ne olacak. Barış nasıl sağlanacak diye düşünmeden insanların üzerine ateş açıldı. 30 yıl bu ülkede savaş ve bir çatışma yaşanıyor. Binlerce evladımız katledildi. Biz bu çözüm sürecinde ölümler duracak demiştik. Ama durmadı. Ak Parti bu politikalardan vazgeçsin. Artık Kürdün tek ölüme dahi tahammülü kalmamıştır. Kürt halkını zorlamayın. Devlet, PKK kadar ciddi ve samimi olsun. Çözüm ve barışın gelmemesi için hiçbir sebep yoktur. PKK dünyada hiç bir örgütün yapmadığını yaptı. Birinci aşama büyük oranda tamamlandı. Gerilla güçlerinin helikopter ve uçağı yoktur. Sadece geceleri binlerce kilometre yürüyerek Kandil'e ulaşmaya çalışıyorlar. Bunun da zaman alınacağı biliniyor. PKK, söylediğini yapan ve yaptığını söyleyen bir örgüttür. Öcalan, bir şey diyorsa PKK da bunu yapar. 'Birinci aşama tamamlanmadı' demek, sürecin ruhuna terstir. AKP'nin güven verici adımlar atması gerekir."
 
Milletvekili Aydoğan, karakol protestosunda Medeni Yıldırım'ın öldürülmesi ile ilgili gizlilik kararının kaldırılmasını kaydederken, "Talimatı veren komutan, yardımcısı veya herkimse açığa alınmalı. Bu katliamın üstünü kapatamayacaksınız. Sınırlardaki karakol olsa anlarız. Ama buradaki karakolla kimi, kimden koruyorsunuz. Burada korunması gereken bir halk yoktur" dedi.
 
PKK ve Öcalan lehinde sloganların atıldığı sırada, yüzü poşu ile kapalı olan bir PKK'lı da açıklama yaptı. Açıklamadan sonra burada kısa bir oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylemden sonra BDP'liler karakol önünden ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.