1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. BAŞ DÖNMESİ 63 HASTALIĞIN BELİRTİSİ
BAŞ DÖNMESİ 63 HASTALIĞIN BELİRTİSİ

BAŞ DÖNMESİ 63 HASTALIĞIN BELİRTİSİ

Baş dönmesi ve denge sorunu ile bu alandaki yeni cihazlar ve testler, İstanbul’da bu yıl 2’ncisi düzenlenen ve bir toplantıda masaya yatırıldı.

A+A-

100’ü aşkın akademisyene uygulamalı seminer veren Prof.  Dr. Kamran Barin, iç kulak iltihabından beyin tümörüne, migrenden beyin kanamasına ve felce kadar 63 hastalığın baş dönmesine yol açtığına dikkat çekti ve “Her yıl dünya nüfusunun yüzde 24 baş dönmesinden muzdarip” dedi.
 
Prof. Dr. Barin, “Tüm dünyada en sık yaşanan sentom baş dönmesidir.  Özellikle yaşlı insanlar düştüğü zaman ciddi şekilde yaralanabiliyor, bu ölüme kadar gidebiliyor. Genç insanların ise çalışma performanslarını etkiliyor. Kendi kendine de geçebilir ama ciddi hastalıkların uyarısı da olabilir. 2-3 gün, belirli aralıklarla baş dönmesi semptomu yaşanması halinde mutlaka doktora gidilmeli” dedi.
 
 
Baş dönmesi ve denge sorunu ile bu alandaki yeni cihazlar ve testler, İstanbul’da bu yıl 2’ncisi düzenlenen ve bir toplantıda masaya yatırıldı. 
 
Türkiye’nin işitme cihazı üreticisi Ear Teknik, Si-Ser İşitme Merkezleri ve Danimarkalı Otometrics firmasının ortaklaşa düzenlediği Ortadoğu Asya ve Balkan Denge Semineri’ne (2014 VNG/ENG), baş dönmesi ve denge  konusunda dünyanın en ünlü isimlerinden olan ABD’den OHİO Üniversitesi Otolarongoloji Baş ve Boyun Cerrahisi (Konuşma ve İşitme Bilimi Bölümü) Yardımcı Fahri Prof. Dr. KAMRAN BARİN’ in yanı sıra Balkanlar, Asya ve Ortadoğu’dan 30 ülkenin çeşitli üniversitelerinden bu alanda uzman akademisyenleri katıldı.
 
DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 24 BAŞ DÖNMESİNDEN MUZDARİP
 
Toplantıda teorik brifinglerin yanı sıra denge ve baş dönmesi sentomlarının nedenlerini ortaya çıkarmak amacıyla (yeni görüntüleme ve elektrot cihazları kullanılan) VNG/ENG sistemi başta olmak üzere yeni testler, uygulamalı olarak gösterildi. 
 
Toplantıda  önemli bilgiler veren Yardımcı Fahri Prof Dr. Kamran Barin, uluslararası araştırmalara göre, iç kulak iltihabından beyin tümörüne, migrenden beyin kanamasına kadar en az 63 hastalığın baş dönmesine yol açtığına ve  denge bozukluğu ile baş dönmesi birbirini tetiklediğine dikkat çekti.
 
EN ÇOK İÇ KULAK RAHATSIZLIĞINDA GÖRÜLÜYOR
 
 “Her yıl dünya nüfusunun yüzde 24 baş dönmesinden muzdarip ”  diyen Dr. Kamran Barin şöyle devam etti: “Tüm dünyada doktora başvuran hastaların ilk 3 şikayetinden biri yaşadığı baş dönmesi sentomudur. Yaptığımız araştırmalara göre, baş dönmesinin yüzde 50’si iç kulak problemlerinden, yüzde 20’si nörololik problemlerden yüzde 30’u ise kan basıncı, metobolizma bozukluklarıdan kaynaklandığı tespit edildi. Özellikle iç kulak iltihabı sorunlarında baş dönmesi sık rastlanıyor. Yaşlı insanlar bu sıkıntıyı daha çok  yaşıyor. Baş döndüğü zaman düşmeler sonucu yaralanmalar olabiliyor. Bu, ölüme kadar gidebiliyor. Genç insanların da çalışma performanslarını, günlük hayatlarını etkiliyor. Kendi kendine de geçebilir ama mutlaka bir kontrolden geçilerek, testlerinin yapılması gerekiyor. Bu ciddi bir durumdur."
 
DAMAR TIKANIKLIĞI VE FELÇ  TEHLİKESİ
 
İç kulak rahatsızlığı nedeniyle görülen baş dönmesinin yaklaşık yüzde 90’ında cerrahi operasyon gerekmediğini, rahatsızlığın ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile tedavi edildiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Barin, “Baş dönmesi bazen kendi kendine geçebiliyor. Ama bazen ciddi hastalıkların uyarısı da olabiliyor. Tedavi edilmezse damarlarda tıkanıklığa ve felce yol açabiliyor. Bu nedenle 2-3 gün boyunca,  belirli aralıklarla görülen baş dönmelerinde mutlaka bir hekime baş vurulmalıdır” diye konuştu.
 
ÜNİVERSİTELERDE FARKINDALIK OLUŞTU
 
 “Tüm dünyada en sık yaşanan sentom olan baş dönmesinin son yıllarda tanısı belirginleşti ve farkındalık oluştu” diyen Prof. Dr. Kamran Barin, dünyada  üniversitelerde denge testlerinin daha yeni yeni yapılmaya başladığını ifade ederek, "Türkiye'de de odyoloji alanında lisans eğitimleri başladı” dedi.
 
Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin AGAÇ da, ''Baş dönmesi sorunu duyma akustiği ve odyoloji projesine ek olarak  tarafımızdan sosyal sorumluluk çerçevesinde desteklenen bir projedir” dedi.
 
Si-Ser İşitme merkezleri Yönetim kurulu başkanı Mahfuz AGAÇ ise; '' Si-Ser işitme merkezleri olarak halkımızın faydasına olan, yaşamını kolaylaştıran veya sorunlarına çözüm sunan her projeyi desteklediklerini'' belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.