1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BANK ASYA OLAYINDA FLAŞ GELİŞME ; FUAT AVNİ YİNE BİLDİ
BANK ASYA OLAYINDA FLAŞ GELİŞME ; FUAT AVNİ YİNE BİLDİ

BANK ASYA OLAYINDA FLAŞ GELİŞME ; FUAT AVNİ YİNE BİLDİ

Belgelerin tümünün gönderilmesinin ardından BDDK'nın bankanın durumu ile ilgili nihai bir değerlendirme yapacağı açıklanmıştı

A+A-

RESMEN AÇIKLANDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 4 Şubat 2015 tarihinde yönetimine el koyduğu Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesine karar verdi.

BDDK'nın resmi internet sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 29/05/2015 tarih ve 6318 sayılı Kararı ile; 

5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. ile ilgili olarak yapılan denetimler neticesinde, Banka'nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka'nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 

71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine karar verilmiştir."

Sabah Gazetesi'nin internet sitesinde yer alan habere göre, "Bank Asya'nın tamamı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredildi" haberi yalan çıktı. Sabah'ta yer alan haberin tamamen asparagas ve algı yaratmaya yönelik olduğunu Bank Asya'nın avukatı açıkladı.

HAVUZ MEDYASININ HABERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR DEDİ AMA

Bank Asya ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş, havuz medyasında TMSF'nin Bank Asya'yı fona devrettiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi

ZEMİN HAZIRLIYOR OLABİLİRLER DEMİŞTİ

Avukat Taşbaş, Samanyoluhaber.com'a yaptığı açıklamada havuz medyası eliyle bir algı operasyonu yürütüldüğüne işaret ederek 'yayınlanan haberlerin içi boş, bu bir algı operasyonu gibi görülüyor, belki de birileri yapmak istedikleri operasyona zemin hazırlamaya çalışıyor' dedi. 

Taşbaş bazı sitelerde çıktığı şekilde 71. maddenin uygulanmasının söz konusu olmadığını ifade ettiği açıklamasında, el koymayla ilgili prosedürü anlattı:

ASLINDA EL KOYMA PROSÜDÜRÜ NASIL İŞLİYOR

''71. maddeden önce ilgili düzenlemede 67. 68, 69 ve 70. maddelerin işletilmesi gerekir. Bu maddeler el koymadan önceki tedbirleri içerir. Bu maddeler uygulanmadan 71. maddenin uygulamaya konması söz konusu değildir. Kaldı ki Bank Asya'nın fona devredilmesi için gerekli herhangi bir durumda yoktur. Bu ay içerisinde mevcut geçici yönetim, bankanın yılın ilk 3 ayında net 13 milyon TL kar elde ettiğini açıkladı. Ayrıca istenen belgelerin %91'i BDDK'ya teslim edildi. Bu şartlar altında el koymak bir yana banka asıl sahiplerine teslim edilmelidir''

 

ŞUBAT AYINDA TMSF'YE DEVROLMUŞTU

Bank Asya'nın yönetimi, bankada imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen BDDK'ya verilmediği gerekçesiyle Şubat ayında TMSF'ye devrolmuştu.

Belgelerin tümünün gönderilmesinin ardından BDDK'nın bankanın durumu ile ilgili nihai bir değerlendirme yapacağı açıklanmıştı.

Bank Asya Nisan ayında yaptığı açıklamada ise imtiyazlı A grubu hisselerin yüzde 90.12'sine karşılık gelen kısmına sahip ortakların belgelerinin BDDK'ya gönderildiğini açıklamıştı.

Öte yandan Twitter fenomeni Fuat Avni konuya ilşkin hesabından yazdığı mesajlar ile Bank Asya'ya el konulacağını iddia etmişti,  Zaman sitesinde verilen habere göre, Fuat Avni, @fuatavni_f hesabı üzerinden BDDK üyelerinin Bank Asya'yı devretmek için bugün saat 15'te olağanüstü toplanacağını duyurarak, başkanlığa atanan M.Ali AKBEN, "göreve başlar başlamaz BDDK kurulunu toplayıp Bank Asya'yı TMSF'ye devretme kararı aldıracak." dedi.

FUAT AVNİ ÖNCEDEN BİLMİŞTİ

1. Y...., anketlerin sonucunu gördükçe çıldırıyor. Artık AKP'nin tek başına iktidar olamayacağını anladı.

2. Seçim sonrası sıkıntıyı görünce Bank Asya olayını hızlandırma kararı verdi.

3. Y....'in talimatıyla BDDK Kurul Üyeleri İstanbul'a acil toplantıya çağrıldı. Bugün saat 3'te olağanüstü toplanacaklar.

4. Y...., seçim anket sonuçlarının çok kötü gelmesi sonucunda, acilen Bank Asya'ya el konulması talimatını BDDK Başkanı'na iletti.

5. BDDK başkanlığına atamış olduğu M.Ali AKBEN, göreve başlar başlamaz BDDK kurulunu toplayıp Bank Asya'yı TMSF'ye devretme kararı aldıracak

6. BDDK Yeni Başkanı, Y....'e Bank Asya'ya 71 yazılması için;

b) Bank Asya'dan sorumlu denetim daire ve başkan yardımcılarının imzasının gerekli olduğunu

c) Hukuk dairesinin mütaalası olmadan yapılmasının aslında mümkün olmadığını iletti.

d)İçi boş raporlarla kurul üyelerini ikna ederek talimatı yerine getireceğini, hukuken büyük sıkıntılar doğuracağının bilinmesini söyledi

7. Ayrıca '2 BDDK Bşk ve 350 teknik bankacılık bilen bürokrat rapor yazmazken, TMSF kendi raporuyla, kendine devrederse, biteriz' dedi.

8. 'Atandıktan bir hafta sonra ve seçimlerden bir hafta önce bunu yapmam tetikçilik olacak' deyince de Yezid'den fırçayı yedi.

9. Zift Medyası 'Paralel bankada 800 bin işlem kayıp' manşetini Y....'in talimatı ile attı.

10. BDDK Başkanı M. Ali AKBEN ve Kurul üyelerini yönlendirmek ve kamuoyu nezdinde rahatlatmak için manşet atıldı.

11. Haber doğru olsa M. Ali AKBEN'e gerek kalmaz, yapmadığı hukuksuzluk kalmayan Mutalip ÜNAL bankaya el koyardı.

12. Usulsüzlük olsa, BDDK'ya 9 ay sonra M. Ali AKBEN gibi bankacılık mevzuatını bilmeyen biri atanmazdı.

13. BDDK bilişim uzmanları inceleme sonucunda Bank Asya'da kayıt silme işleminin olmadığını 8 ay önce BDDK'ya rapor etti.

14. Bank Asya'ya atanan yönetim bu rapordan haberdar. Baskı ve menfaat sözüne rağmen tetikçi denetim firması bile olumsuz rapor veremedi.

15. BDDK Kurul üyeleri ve bürokratları, bilin ki seçim sonrası tablo belli olunca Yezid, operasyonu öne çekti kumpasa geliyorsunuz.

16. Tetikçi M. Ali AKBEN, hukuk karşısına çıktığında geçmiş günlerini çok arayacaksın. Benden  hatırlatması. Uyarmıştı, dersin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.