1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BANGLADEŞ'TEN KANADA'YA DÜNYA TÜRKİYE'YE ÜZÜLDÜ!
BANGLADEŞ'TEN KANADA'YA DÜNYA  TÜRKİYE'YE ÜZÜLDÜ!

BANGLADEŞ'TEN KANADA'YA DÜNYA TÜRKİYE'YE ÜZÜLDÜ!

Manisa Soma'da yaşanan kömür madeni faciasından sonra bütün dünya Türkiye'ye ağladı.

A+A-

Daria Algan

UKRAYNA BAŞBAKANI ARSENIY YATSENYUK

''Ukrayna'da derin bir üzüntüyle patlama haberlerini aldık.Biz de sizin vatandaşlarınız ile birlikte sevdiklerini kaybedenlerin kederini paylaşıyoruz.Lütfen Ukrayna hükümeti ve benim şahsım adına,bu ağır günde yaslı ailelere,en samimi destek sözlerimi ve başsağlığı temennilerimi iletin.'' dedi.

YUNANİSTAN'DA SAYGI DURUŞU

Yunanistan'ın başkenti Atina'da ise Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi milletvekilleri, Soma kazası için saygı duruşunda bulundu.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da Soma'daki maden kazası ile ilgili başsağlığı diledi. Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Moore, Soma'daki maden kazası ile ilgili olarak "Manisa'nın Soma ilçesindeki maden patlaması nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Mahsur kalmış işçilerin kurtulması için dua ediyorum" açıklamasını yaptı.

İSPANYA BAŞBAKANI BAŞBAKAN ERDOĞAN'A TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Soma'daki faciaya dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Rajoy mesajında, "İspanya hükümeti, İspanyollar ve kendi adıma Soma ilçesinde yaşanan acı maden patlamasından dolayı taziyelerimi iletmek istiyorum. İspanya büyük trajedi karşısında sizin ve Türk halkının duyduğu acıyı paylaşıyor." dedi.
İspanya hükümetinin ve kendisinin, bu acı ve dramatik olayla ilgili duygularını ve dayanışmasını kurbanların ailelerine iletmesini isteyen Mariano Rajoy, yaralıların da tez zamanda iyileşmesi temennisinde bulundu.

İspanya Başbakanı ayrıca @marianorajoy adlı Twitter hesabından da Başbakan Erdoğan'a taziye mesajını iletti.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise "Soma'daki korkunç kazada yaşamını yitiren madencilerin yakınlarına ve Türkiye'ye en derin taziyelerimi iletiyorum" açıklamasını yaptı.


AZERBAYCAN TAZİYE MESAJLARI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı kazasında hayatını kaybeden işçiler için taziye mesajı yayınladı. Aliyev, faciadan dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mesajı gönderdi. İlham Aliyev mesajında yaralılara şifa, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına ise başsağlığı diledi.

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI VE PAKİSTAN BAŞBAKANI'NDAN TAZİYE MESAJLARI

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, "Kırgızistan halkının kardeş Türk halkıyla büyük üzüntü duyduğunu" ifade etti.

Maden ocağında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına bağsağlığı ve sabır dileyen Atambayev, onların üzüntülerini paylaştığını belirtti.

PAKİSTAN'DA 1 GÜNLÜK YAS

Pakistan, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle bir günlük yas ilan etti.

Pakistan Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Muhammed Navaz Şerif'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle taziyelerini ilettiği, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilediği belirtildi.

Pakistan'ın, gerektiği taktirde dost ve kardeş ülke Türkiye'ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğu kaydedilen açıklamada, ülkede 15 Mayıs Perşembe gününün Türk halkı ile dayanışma içinde olduklarını gösterme amacıyla yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirileceği ifade edildi.

KKTC CUMHURBAŞKANI EROĞLU'NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yayımladığı mesajda, üzüntülerini bildirerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a başsağlığı dileklerinde bulundu.

Eroğlu, şunları kaydetti:

"Soma'da meydana gelen elim kaza KKTC'de de büyük üzüntü yaratmıştır. Türkiye’deki kardeşlerimizin acısı, bizim de acımızdır. Dileğimiz, gereken neyse yapılması ve bu tür acıların bir daha yaşanmamasıdır. Kaza sonucu yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah’tan rahmet,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, tüm Türkiye ve KKTC halkına, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.”

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber de Soma'daki maden faciası nedeniyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i arayarak taziyelerini iletti.

Siber, Çiçek ile maden kazasından duyduğu üzüntüyü paylaştı. Sibel Siber, kazada hayatını kaybeden işçiler için taziyelerini ifade etti.

SİNGAPUR VE BANGLADEŞ BAŞBAKANI'NDAN TAZİYE

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong da üzüntülerini ve taziyelerini iletti. Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina ise mesajında olaydan duyduğu üzüntüyü ifade ederek, taziye dileklerini iletti. Hasina, ayrıca, Bangladeş ve Türkiye'nin yüzlerce yıllık geçmişi olan geleneksel dostluğunun ruhuna uygun olarak her türlü yardıma hazır olduklarını bildirdi.

CAMERON'DAN TAZİYE

İngiltere Başbakanı David Cameron, taziyesini sunduğu mesajında desteğe hazır olduklarını belirtti.

AVRUPA KONSEYİ GENEL SEKRETERİ JAGLAND

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise taziye mesajında, kazadan derin üzüntü duyduğunu belirterek "Soma'daki bu elim kazadan dolayı büyük üzüntü içindeyim. Hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi iletiyorum. Biz Avrupa Konseyi olarak Türk dostlarımızın yanındayız ve acısını paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Türkçe ve İngilizce olarak yazdığı tweet'te "Türkiye Soma faciasından derin üzüntü duyuyorum, tüm ailelere taziyelerimi sunar mağdurlara sabır dilerim" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone de Twitter'dan taziye mesajı yayımladı. Büyükelçi, "Soma’da meydana gelen maden faciası ile ilgili haberleri büyük bir üzüntü ile takip ediyoruz. Yaralılara acil şifalar dilerim. Mahsur kalan madencilerin sağ salim kurtulmalarını umuyoruz. Gönlümüzün en derin yerinde ve düşüncelerimizdesiniz" dedi.

AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström: “Türkiye Soma’da yaşanan korkunç faciadan ötürü tüm Türk halkına taziyelerimi iletiyorum” mesajını yayınladı.

AB KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO'DAN TAZİYE

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Soma’daki maden faciası nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Maden kazasının neden olduğu ölü ve yaralı sayısının kendisini derinden şoke ettiğini belirten Barroso, “Bu sabah düşüncelerimiz, bu trajik kazada kurbanların aileleri ve sevdiklerinin akıbetini öğrenmek için bekleyenlerle” ifadelerini kullandı.

Barroso, şahsı ve AB Komisyonu adına, samimi taziye duygularını ilettiğini, Türk halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

NİJERYA'DAKİ TÜRK OKULLARINDA TÜRK BAYRAKLARI YARIYA İNDİRİLDİ

Soma'daki maden faciası sebebiyle Nijerya'daki Türk Büyükelçiliği'nin yanı sıra Türk okullarındaki bayraklar da yarıya indirildi.

İlan edilen millî yas dolayısıyla Nijerya'nın 7 eyaletinde bulunan 17 okulda Türk bayrağı yarıya indirildi.

BARZANİ'DEN TAZİYE MESAJI

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası nedeniyle Başbakan Recep Teyyip Erdoğan'a başsağlığı mesajı gönderdi.
Kürt bölgesinde yaşayan tüm vatandaşların taziyesini Türk milletine gönderen Barzani, olayda yakınlarını kaybeden ailelere Allah'tan sabır diledi.

Başkanlık resmi sitesinde yayınlanan mesajda Barzani, "Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan! Manisa şehrinde meydana gelen kazadan derin üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Kendim ve Kürt milletinin taziyesini Türk milletine ve size sunuyorum. Allah, yaralılara acil şifa ve olayda mahsur kalanlara yardımcı olsun." ifadelerine yer verdi.

KANADA DIŞİŞLERİ BAKANI BAİRD'DEN TAZİYE MESAJI

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, başsağlığı mesajında, Türkiye’de yüzlerce işçinin öldüğü, yaralandığı ve bazılarının da kurtarılmayı beklediği felaket haberini üzüntüyle öğrendiğini belirterek "Bütün Kanada halkı adına, bu kazada yakınlarını kaybeden ailelere en derin üzüntülerimizi ve başsağlığı dileklerimizi iletiyorum. Dualarımız, şu anda madende mahsur kalıp kurtarılmayı bekleyenler için. Türk halkı, bu acılı ve yaslı günlerinde daima düşüncelerimizde olacak” ifadesini kullandı.

RUM LİDERDEN TAZİYE MESAJI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında yüzlerce işçinin hayatını kaybetmesi nedeniyle taziye mesajı yayınladı. Rum Sözcü Nikos Hrisodulidis tarafından yapılan yazılı açıklamada Anastasiadis'in "Türk hükümetine, Türk halkına ve kazada ölenlerin ailelerine en içten taziye dileklerini ilettiği" belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.