1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BAKAN'DAN NÜKLEER SANTRAL AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN NÜKLEER SANTRAL AÇIKLAMASI

BAKAN'DAN NÜKLEER SANTRAL AÇIKLAMASI

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde özel bir oturuma katıldı. Bakan Yıldız, oturumun ardından gazetecileri...

A+A-

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nde özel bir oturuma katıldı. Bakan Yıldız, oturumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 


Bakan Yıldız, nükleer enerji santralleriyle iligili sorulan bir soruya, "Yerli ortak ve uluslararası sermayenin de buluşabileceği, gerek Japonya'da gerekse Rusya'da, yani hem Akdeniz'de hem de Karadeniz'de, Sinop ve Akkuyu olmak üzere farklı sermaye girişlerinin de olabileceğini söyledim. Bu manada ilgi duyanlar varsa, oturup proje şirketi ile konuşabiliriz. Aynı şey Türkiye'deki yerli yatırımcılarımız için de geçerlidir. Şu ana kadar hükümetler arası anlaşması yapılmış, ev sahiplikleri anlaşmaları yapılmış ve belli bir olgunluğa ulaşmış projelerin, yerli ortak ve uluslararası sermaye ile daha da güçlendirilmesini istiyoruz" dedi.

 


Yıldız, nükleer enerji yatırımları ile ilgili yatırım başvurusu olup olmadığına dair soruya ise, "Yeni duyuruyorum; belki önümüzdeki saat olabilir" dedi.

"BİR ÜLKEDE ÜRETİLİYORSA, TÜRKİYE BUNU İLETEBİLİR"

 


Bakan Yıldız, bir gazetecinin, "Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'nda kazanılan enerji de dışa bağımlılığı azaltır mı?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

 


"Dışa bağımlılığımız ile oradaki kazancımızı karşılaştırırsak, çok mütenasip rakamlar değil. Ama biz her bir noktadan oluşacak gelirleri önemsiyoruz. Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının tamamı kullanılıyor olsa biz oradan 1 milyar TL'ye yakın gelir elde edeceğiz.

 


1 milyar TL, Türkiye için yaklaşık 500 milyon dolar, önemli bir rakam. Biz bütün bunları da doğalgazla alakalı maliyetlerimiz, masraflarımızın dengelenmesinde kullanıyoruz. O yüzden son derece önemsiyoruz."

 


Yıldız, gelirin sadece petrol taşımacılığından elde edildiğini belirterek, "Eğer bir ülkede üretiliyorsa, Türkiye bunu iletebilir. Şartlarını, anlaşmasını konuşabilir ve iletebilir" diye konuştu.

"KENDİLERİ BUNA KARAR VERECEKLERDİR"

 


Bakan Yıldız, Erbil'de gerçekleşecek toplantı hakkında da bilgi vererek, "Iraklı kardeşlerimiz, Bağdat ve Erbil bu konuyu kendi aralarında çözebileceklerini söylediler. Önceki gün Irak Petrol Bakanı Türkiye'deydi. Kendisi ile konuştuk. Kendileri bu işi çözebileceklerini söylediler. Konu olan, Irak'ın petrolüdür, kendileri buna karar vereceklerdir. Türkiye olumlu tutumunu, pozitif tutumunu devam ettiriyor. Oradan gelecek ham petrolün dünya piyasalarına iletilmesi ile alakalı her zaman olduğu gibi gayret ediyor. Amacımız Irak'ın normalleşmesidir. Üzülerek söylüyorum, günde 40-50 kişi öldüğünde artık bizim birinci sayfalarımızda yer bile almıyor. İnsan ölümünün bu kadar sıradanlaştığı, Suriye'deki insan ölümlerinin bu kadar sıradanlaştığı bir dünya, doğru bir duruş değildir. O yüzden gelirleri arttığı kadar normalleşmenin sağlanacağına inanıyoruz. Irak halkı bunun çok daha fazlasına layık" dedi.

GK (CO)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.