1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. BAKAN'DAN ASKER PEŞMERGENİN GEÇİŞİNDEN RAHATSIZ AÇIKLAMASI
BAKAN'DAN ASKER PEŞMERGENİN GEÇİŞİNDEN RAHATSIZ AÇIKLAMASI

BAKAN'DAN ASKER PEŞMERGENİN GEÇİŞİNDEN RAHATSIZ AÇIKLAMASI

"Artık Türkiye, kurumların parça parça birbirine

A+A-

İTALYA’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, en uzun süren MGK’da, 29 Ekim’de Peşmerge’nin Türkiye geçişiyle ilgili askerin rahatsızlığını gündeme getirmesine ilişkin, "Artık Türkiye, kurumların parça parça birbirine karşı hareket ettiği bir ülke, eski vesayet Türkiye’si değil. Bütün kurumlar hükümete bağlı. Bütün kurumların görüşü alınır, ama son tahlilde siyasi kararı hükümet verir" açıklamasını yaptı. Bakan Ömer Çelik, PKK sempatizanlarının, kamu kurumlarına zarar verip, Roma’daki Kültür ve Turizm Müşavirliği’ne sis bombalı saldırılarını ise, “Bu aslında Türkiye düşmanlığıdır” diye niteledi.

PEŞMERGE GEÇİŞİNDEN ASKER RAHATSIZ 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği Kültür ve Turizm Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katıldıktan sonra İtalya’nın başkenti Roma’ya geldi. Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı ve Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin eşliğinde Vatikan Müzeleri’ni gezerek, incelemelerde bulunan Bakan Çelik daha sonra, geçtiğimiz günlerde PKK sempatizanı bir grubun sis bombalı saldırısına uğrayan Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşavirliği’ni ziyaret etti. Müşavirlik çalışanlarına geçmiş olsun dileğinde bulunan ve olayla ilgili bilgi alan Ömer Çelik, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

BU YAPTIKLARI BARBARLIKTIR

16 Ekim’de gerçekleşen saldırının hemen ardından tedbirlerin alındığına dikkat çeken Bakan Çelik, "Ama netice itibariyle bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Ben de arkadaşları ziyaret edip geçmiş olsun demek istedim. O zaman saldırının bahanesi, bu camlara da yazmışlardı, Kobani’yi, Kobani olaylarını bahane edip, Türkiye’nin bir sürü yerinde kamu kurumlarına saldırdılar, yüzlerce kamu kurumunu yıktılar. Onun yanı sıra bizim kurumlarımıza, müzelere, kütüphanelere saldırdılar. Müthiş bir barbarlık sergilediler” ifadelerini kullandı.

BU TÜRKİYE DÜŞMANLIĞIDIR

Bu saldırılar sonucunda yüzlerce kamu kurumunun zarar gördüğünü hatırlatan Bakan Çelik, "Ve Roma’daki bu müşavirliğimize de saldırdılar. Bu müşavirlikler Türkiye’yi tanıtıyor, Türkiye’yi tanıtırken de Türkiye’nin her yerini tanıtıyor. İstanbul’u, Ankara’yı tanıttığı kadar Diyarbakır’ı, Van’ı, Bitlis’i, Yozgat’ı her yeri tanıtıyor. Dolayısıyla Türkiye’yi tanıtan böyle bir yere saldırmaları aslında Türkiye düşmanlığıdır" dedi.

"O zamanki bahanelerinin de ne kadar yanlış olduğu gittikçe görüldü” diye sözlerini sürdüren Bakan Çelik, "Türkiye Kobani’ye destek olmuyor diye o protestoları yaptıklarını söylediler. Halbuki Kobani’ye tek destek olan, en büyük destek olan ülke Türkiye” açıklamasını yaptı.

KOBANİ’YE SAHİP ÇIKMIYOR, ONA DÜŞMANLIK YAPIYORLAR

Bütün bir Avrupa’ya gelen mülteci sayısından daha fazlasının bir günde Kobani’den Türkiye’ye geldiğini anımsatan Bakan Çelik şunları söyledi: "Türkiye onlara kucak açtı, ev sahipliği yapıyor onlara ve oradaki insanlar da biliyorlar ki onların tek hamisi, tek destekçisi, onlara tek sahip çıkan Türkiye’dir. Şimdi de görüldüğü gibi oraya, Kuzey Irak’taki peşmerge güçlerinin, Kuzey Irak’ın silahlı güçlerinin geçmesinde Türkiye bu imkanı sağlıyor. Ne için sağlanıyor bu imkanlar? Kobani düşmesin, Kobani IŞİD’in eline geçmesin diye."

"Buna rağmen tutup Türkiye’yi IŞİD destekçisi gibi gösterip, arkasından da sanki Kobani’ye sahip çıkılmıyormuş gibi bu kurumlara saldırıyorlar” diye tepkisini dile getiren Bakan Ömer Çelik, "Aslında bütün bunların bahane olduğu, yaptıklarının Kobani’ye sahip çıkmak değil, asıl Kobani’ye düşmanlık yapmak olduğu görüldü" dedi.

ONLARIN MAKSADI BAŞKA

Bu kamu kurumlarına saldıranların aslında Kobani’yi bahane ederek, Kobani’ye en büyük zararı verdiklerini belirten Bakan Ömer Çelik, "Onların maksatları başka. Netice itibariyle arkadaşlarımıza burada geçmiş olsun diyorum. Büyükelçilerimiz hemen anında olayla ilgilenmişler. Zaten hemen güvenlik güçleri de müdahale etmişler. Büyükelçiliklerimiz, müşavirliklerimiz, hepsi görevlerini yapmaya devam edecekler. O saldırıları yapanların, bu saldırılarından hiç çekinmeden yine Türkiye’yi, İstanbul’u, Ankara’yı, Diyarbakır’ı, Mardin’i, Van’ı tanıtmaya devam edecekler" ifadelerini kullandı.

ASKERİN MGK’DA PEŞMERGE RAHATSIZLIĞINA İLİŞKİN: “TÜRKİYE’Yİ SEÇİLMİŞ SİYASİ HÜKÜMET YÖNETİR”

En uzun süren Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK), 29 Ekim’de Peşmerge’nin Türkiye geçişiyle ilgili askerin rahatsızlığını dile getirdiğine ilişkin basına yansıyan bilgiler hakkında ne düşündüğü sorulan Bakan Çelik, şöyle konuştu: "Türkiye demokrasidir, hukuk devletidir. Bütün kurumların görüşleri alınır, ama sonuç itibariyle Türkiye’yi seçilmiş siyasi hükümet yönetir. Dolayısıyla bu Milli Güvenlik Kurulu’nun, Türkiye’nin etrafındaki olaylara baktığımızda bu kadar uzun sürmesi de normaldir. Bir sürü gündem var. Etrafımızda 9 tane ülke yönetilemez duruma geldi. Belki de 100 yılın altüst oluşları yaşanıyor. Bunun merkezinde bir istikrar adasıdır Türkiye. Bu istikrar adasındaki, böylesine önemli olaylar olurken, o kurumda bu değerlendirmelerin yapılması, bu kadar uzun sürmesi normaldir. Belki bu toplantılar daha sık yapılacaktır. Çünkü Irak’ta, Suriye’de büyük altüst oluşlar, büyük depremler meydana geliyor. 100 yılda görülecek şeyler 10 güne sığıyor. Dolayısıyla onu normal karşılamak gerekir."

ASKERİ KESİMİ ZAN ALTINDA BIRAKMAMAK LAZIM

Bakan Ömer Çelik konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Artık Türkiye kurumların parça parça birbirine karşı hareket ettiği bir ülke değil, eski vesayet Türkiye’si değil. ‘Yani bu kurum rahatsız, bu kurum hoşlanmıyor, bu kurum bundan yana’ gibi bir şey yok. Bütün kurumlar hükümete bağlı. Bütün kurumların görüşü alınır, ama son tahlilde siyasi kararı hükümet verir, bütün kurumlar da o kararı yerine getirmek için çalışır. Bununla ilgili de askeri kesimi de böyle zan altında bırakmamak lazım. Dolayısıyla Türkiye’de tüm kurumların görüşü alındıktan sonra hükümet karar verdikten sonra hiçbir problem yoktur. Kurumlar işliyor, her şey yerli yerince değerlendiriliyor."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.