1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AVRUPALI VEKİLLER DİYARBAKIR'I İNCELEMEYE GELDİLER
AVRUPALI VEKİLLER DİYARBAKIR'I İNCELEMEYE GELDİLER

AVRUPALI VEKİLLER DİYARBAKIR'I İNCELEMEYE GELDİLER

Kürt sorununun çözümü için yeniden masaya dönülmesi ve AB'nin de müzakerelerde üçüncü göz olmasını istedi. Heyet başkanı...

A+A-

DİYARBAKIR'da Avrupa Parlamentosu'ndan gelen parlamenterleri ağırlayan Büyükşehir Belediye Eş Başkan Fırat Anlı, Kürt sorununun çözümü için yeniden masaya dönülmesi ve AB'nin de müzakerelerde üçüncü göz olmasını istedi. Heyet başkanı olan Sosyalist Demokratlar Grubu Başkan Vekili Knut Fleckenstein, "Müzakerede üçüncü göz konusunda her iki tarafın onayının ve fikrinin bir olması gerekir" dedi.

Avrupa Parlamentosu'ndan aralarında AP Türkiye Raportörü Kati Piri'nin de olduğu 5 kişilik bir heyet Diyarbakır'da görüşmelerde bulundu. Avrupalı parlamenterler sırayla DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u makamında ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. AP Sosyalist Demokratlar Grubu Başkan Vekili Knut Fleckenstein başkanlığındaki heyeti ağırlayan Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, basına açık bölümde kısa bir konuşma yaptı. Anlı, böylesi zor bir dönemde Avrupa Parlamentosu'ndan bir delegasyonun burada olması önemli olduğunu ifade ederek, "Bugün koşullar çok daha ağırlaştı. Cizre'de bir bodrum katında insanlar çok ağır şekilde yaşamlarını yitirdi. 2 gün önce Ankara'da bomba patladı. Yaşamını yitiren insanlar oldu. Bunu kabul etmediğimizi ve buradaki insanların acılarını paylaştığımızı belirtmek isteriz. Merkez Sur İlçesi'nde yasak 80'inci gününe girdi ve her gün Sur bombalanıyor. Önlem alınamaz ise, Cizre'deki bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz. Yasakların derhal kaldırılması ve çatışmasızlık sürecinin sağlanması gerekiyor. Bu yapılmaz ise durum daha kötüye gidecektir" dedi.

"ÜÇÜNCÜ GÖZ OLMAMIZ İÇİN HER İKİ TARAFIN ONAYI OLMASI GEREKİR"

Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, 7 aydır yaşanan çatışmaların altında Kürt sorunu demokratik ve müzakere koşulları ile çözmek yerine yeniden güvenlikçi politikaların devreye sokulması olduğunu belirterek, "AB'nin resmi açıklamalarında buna vurgu yapması önemlidir. Doğru yöntem yeniden masaya dönmek ve AB'nin üçüncü taraf olarak gözlemci olmasıdır. Bu konuda Avrupa Birliği'nin ilgi ve alakasını bekliyoruz" dedi.

Heyet Başkanı Knut Fleckenstein ise, bölgede son yaşananlarla ilgili olarak başkanların perspektiflerini duymak için geldiklerini ifade ederek, "Bölgedeki sıkıntılı durumun farkındayız. Türkiye yetkililere ile görüşmelerimizde buradaki insanların durumunu unutmayacağız ve bunları da gündeme getireceğiz. Müzakerede üçüncü göz konusunda her iki tarafın onayının ve fikrinin bir olması gerekir" diye konuştu.

"DAHA FAZLA İNSAN ÖLDÜRÜLEREK SORUN ÇÖZÜLMEMİŞTİR"

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, Kürt sorunu demokratik ve barışçıl yollarla çözemedikleri için çatışmaların yaşandığını ve insanlar yaşamlarını yitirdiğini söyledi. Kışanak, "Türkiye bütün kurum ve kuruluşları ile demokrasiye özümseyemediği müddetçe bu sorunu kolay kolay çözemeyecektir. Hepimizin arzu ve beklentisi AB üyelik sürecinde Türkiye'nin adım adım evrensel demokrasiye ulaşmasıdır. Bu zaman alacaktır. Fakat, durumun daha kötüye gitmesini engelleyebiliriz. Bunun için Türkiye'nin yaşadığı çatışmaları durdurmamız gerekiyor. Son 5-6 ayda yaşanan çatışmalarda yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Bugün bütün insani değerleri zorlayan bir durum yaşıyoruz. Çocuklar, kadınlar, siviller çatışma ortasında yaşamlarını yitiriyor. Sur'da birkaç gün yaşananlardan tedirgin oluyoruz. Siviller var arada ve Cizre'deki bir temizlik hareketinden endişe ediyoruz. Hepimiz, gücümüzü orada bir insani koridorun açılması ve oradaki insanların oradan çıkarılması için harcamamız gerekiyor. Yaşananlar çözüme katkısı olmadığı için sorunu içinden çıkılamaz bir hale getiriyor. Bir an önce tarafların ateşkes ilan etmesi ve yasakların kalkması gerekir. Dünyada hiçbir sorun daha fazla insan öldürülerek çözülmemiştir. Taleplerimiz karşılık bulmaz ise bunda ısrarcı olacağız. Her şeye rağmen umutlu olmak istiyoruz" diye konuştu.

Belediye'deki görüşmeden sonra heyet sokağa çıkma yasağının bulunduğu merkez Sur İlçesi'ne hareket etti. Heyetin Diyarbakır Valiliği ile görüşerek Sur İlçesi'nde çatışmaların ortasında kalan sivillerin oradan çıkarılması için koridor açılmasını istedikleri ve görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. Heyet, Diyarbakır'daki temaslarını HDP Eş Genel Başkanı Selahatin Demirtaş ve Özgür Kadın Kongresi sözcüsü Ayla Akat ile de görüşecekleri ve son olarak kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile görüşecek.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.