1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ANTALYA'DA CEMAATE İMAR OPERASYONU
ANTALYA'DA CEMAATE İMAR OPERASYONU

ANTALYA'DA CEMAATE İMAR OPERASYONU

Erdoğan; "Cemaate operasyon" dedi, ilk adım Menderes Türel'den geldi...

A+A-

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, AKP'nin oy çokluğuyla hem Süleymancılar cemaatine ait yurt inşaatının imar izinleri, hem de Gülen cemaatine yakın Toros Koleji'nin imar hakları iptal edildi.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı ikinci oturumu, Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. 28 gündem maddesini görüşen Meclis’te, Antalya’da yerel seçim sürecinde AKP karşısında CHP ve MHP’yi desteklediği öne sürülen Süleymancılar cemaatine yakınlığıyla bilinen ve devam eden inşaatı Büyükşehir Belediyesi’nce mühürlenen Arapsuyu Öğrenci Yurdu’nun imar planları iptal edildi.

CHP’DEN İTİRAZ

Konyaaltı Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek, karara, “İnşaat başlamış. Her şey yasal ama 30 Mart seçimleri itibariyle farklı bir tutum gelişiyor. Bu konuyu çok doğru bulmuyorum” diyerek itiraz etti. CHP’li Mustafa Reşat Oktay ise imar planlarının gündeme iç denetçi raporuyla geldiğine dikkat çekerek, söz konusu birimin Başkanlık makamına bağlı çalıştığını hatırlattı. Oktay, “Alana ilişkin hiçbir mahkeme kararı yok. Sizin talimatınızla harekete geçen bu birimin hazırladığı rapora istinaden planlar iptal edilirse meclis ağır tazminat yükü altında kalacaktır” dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA PLAN İPTAL

Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel ise alana ilişkin geçmiş tarihli mahkeme kararına istinaden yeni bir yapılaşmanın mümkün olmadığını belirtti. Ayrıca alanın Büyükşehir proje alanı olduğunu belirten Türel, Konyaaltı Belediyesi’nin buradaki herhangi bir idari tasarrufunun, yetki gaspı anlamına geleceğini savundu.
Tartışmaların ardından yapılan oylamada, 45′e karşılık 44 oyla, karkas inşaatı büyük oranda tamamlanan yurdun yapımına olanak sağlayan planlar iptal edildi.

OKUL PLANLARI DA İPTAL

Meclis ayrıca Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Toros Koleji’nin Konyaaltı İlçesi Arapsuyu Mahallesi’nde yeni yapacağı okula ait imar planlarını da oy çokluğuyla iptal etti. Oylama 50 ‘evet’ oyuna karşılık 47 ‘ret’ oyuyla sonuçlandı. Başkan Türel, söz konusu planlara ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekli imar izni alınmadığını, ayrıca okulun planlandığı alana ilişkin mahkeme kararına uyulmadığını savundu. Başken Türel, konuyla ilgili CHP sıralarından gelen eleştirilere “Okullara, yurtlara gerekli desteği verdik, veririz. Bu meseleyi açarsanız CHP grubu olarak altından kalkamazsınız” diye karşılık verdi. Bu sözler üzerine Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “CHP olarak da Muhittin Böcek olarak da hiçbir şeyin altında kalmam, kalmayız” diye karşılık verdi.

BANKA BORÇLARI ÖTELENECEK

Mecliste, ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e belediyenin işletme ihtiyaç kredisi kullandığı üç ayrı bankayla kredi taksitlerinin en az 3 en fazla 6 ay ertelemesi konusunda anlaşma yapma yetkisi verildi.

TALİMATI ERDOĞAN VERMİŞTİ

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz hafta Ankara’daki AKP’li belediye başkanları toplantısında Cemaate ilişkin çağrı yapmış “Bunlara verilmiş ne kadar yer varsa, bina varsa hukuk içinde hepsini tek tek geri almalısınız. Bu benim için nasıl sorumluluksa sizin için de aynı denli sorumluluktur.” demişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.