1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ALKOL SEVENLERE SAHTE İÇKİ UYARISI;NASIL ANLARIZ
ALKOL SEVENLERE SAHTE İÇKİ UYARISI;NASIL ANLARIZ

ALKOL SEVENLERE SAHTE İÇKİ UYARISI;NASIL ANLARIZ

20'ye yakın kişinin öldüğü, çok sayıda insanın ise hala ölümle pençeleştiği sahte içki olayının ardından uzman doktordan önemli açıklama

A+A-

SAMSUN’da İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Yüksel Kaş, sahte içkiden ölümlerin metil alkol zehirlenmesi nedeniyle meydana geldiğini belirterek, "Metil alkol zehirlenmesi tedavisi oldukça zor ve tedavi başarısı oldukça düşüktür" dedi.

 

Samsun Medicana Hastanesi'nde görevli iç hastalıkları uzmanı Dr.Yüksel Kaş, son günlerde gündeme gelen sahte içkiyle görülen ölüm vakaları ile ilgili açıklama yaptı. Uzman Dr.Yüksel Kaş, sahte içki yapımında kullanılan metil alkolün çok zehirleyici bir madde olduğunu belirterek, şöyle dedi:

ETİL YERİNE METİL

"Daha ucuz olduğu için gerçek içkilerdeki etil alkolün yerine metil alkol kullanılmaktadır. Sahte içkileri ucuz satmaktalar ve kullananların ifadesine göre ispirto gibi koktuğu bilinmektedir. Ama içkinin sahte olup olmadığının fark edilmesi oldukça güçtür. 1-2 yemek kaşığı gibi küçük miktarlarda bile toksik etkisi olabilmekte, 60 ml alımı bile öldürücü olabilmektedir. Sahte içki kanda formaldehite ve sonunda formik asite dönüşerek zararlı etkilerini gösterir. Bu dönüşüm zaman alır. Bu nedenle belirtiler geç başlar. Kişi metil alkolü aldıktan 6-12 saat sonra ilk belirtileri görülmeye başlanır. Eğer kişi beraberinde etil alkol (normal içki) almışsa belirtiler daha geç başlar."

UYUKLAMA, KAS GÜÇSÜZLÜĞÜ AĞIR KUSMA

Uzman Dr. Yüksel Kaş, normal alkol zehirlenmesi gibi başlayacağını ama daha farklı olarak uyuklama, kas güçsüzlüğü ve sarhoşluk hali durumunun çok daha belirgin olacağını söyleyerek, şöyle dedi:

dha-c66e340770b43f01d6ccac09d8673e93-1-t.jpg

"Toplu zehirlenme şeklinde görülür. Kas güçsüzlüğü, ağır kusmalar, üst karın bölgesinde ağrılar, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, nefes darlığı, sık soluma, bulanık görme, ışığa bakamama, sonunda görememe şikayetleri ile başlar. Görme sinirinde harabiyet sonucunda körlük gelişir. İlk belirtilerden sonra kişide gelişen nefes darlığını takiben çıldırma ve ardından koma gelişir. Yaşayanlarda körlük kalıcı olabilir. Metil alkol zehirlenmesi fark edildiğinde ivedilikle yoğun bakıma yatırılıp takip edilmeli. Hastada koma gelişir. Hastaya tedavide etil alkol verilmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Çünkü metil alkolü vücutta yıkan enzim için yarışsın diye etil alkol verilir. Böylece metil alkol tehlikeli olan asit yapısındaki formaldehite dönüşmemiş olur."

HEMODİYALİZ UYGULANIR

Bu hastalara hemodiyaliz uygulanmasının son derece faydası olduğunu da dile getiren Uzman Dr. Yüksel Kaş, "Metil alkolün vücuttan atılması 3-4 günü bulur. Zehirlenen kişilerin çoğu yaşamını yitirir. Sağ kalanlarda da körlük büyük oranda kalıcı olur. Metil alkol zehirlenmesi görüldüğü gibi tedavisi oldukça zor ve tedavi başarısı oldukça düşüktür. Bu durumun yaşanmaması için alınacak önleyici tedbirler daha değerlidir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.