1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akşam ve SkyTürk neden açık ihaleyle satılmadı?
Akşam ve SkyTürk neden açık ihaleyle satılmadı?

Akşam ve SkyTürk neden açık ihaleyle satılmadı?

A+A-

AKŞAM GAZETESİ’NİN SATIŞINDA NEDEN AÇIK İHALE TERCİH EDİLMEDİ?
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan 24 Mayıs'ta TMSF tarafından el konulan Çukurova Holding'e bağlı Akşam Gazetesi, SKY 360 televizyonu, Alem FM ve Alem Dergisi'nin neden Kamu İhale Kanunu çerçevesinde açık ihale usulü ile satılmadığını, bu yayın organlarının değer tespitinin ne zaman yapıldığını açıklamasını istedi.
 
Açık ihale usulü tercih edilmediği için kamunun herhangi bir zarara uğrayıp uğramadığının belirlenmesini isteyen Oran, Başbakan yardımcısı Ali Babacan'a şu soruları yöneltti:
 
Satış neden Kamu İhale Kanunu'na göre yapılmadı?
 
- İhalesiz satış usulü neye göre belirlenmiştir niçin Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde açık ihale usulü ile satış hükümleri doğrultusunda satış gerçekleştirilmemiştir?
 
Satışa hangi tarihte karar verildi?
 
- Bahsi geçen yayın organlarının satışına hangi tarihte karar verilmiştir, alıcılara hangi usulle duyurulmuştur?
 
Değer Tespiti ne zaman yapıldı?
 
- Akşam Gazetesi, SKY 360 Televizyonu, Alem FM ve Alem dergilerinin değer tespiti hangi tarihte yapılmıştır, bu tespit çalışmasına göre bahsi geçen yayın organlarının ayrı ayrı değerleri nedir?
 
- 2002 – 2012 yılları arasında yıllara göre TSMF tarafından el konulan şirketler ile TMSF’ye devredilen varlıkların üçüncü şahıslara satışları  için hangi usuller benimsenmiştir, bu satışlar toplamında kamuya ne kadar kaynak aktarılmıştır?

İHALEYİ ALANLAR DA TARTIŞMA KONUSU
 
Satılan varlıkların satış yönteminin yanı sıra ihaleyi alan Cengiz-Limak-Kolin ortaklığı da tartışma konusu. Son yıllarda aldığı ihalelerle ve silinen vergi borçlarıyla gündeme gelen ve ekonomi çevrelerinde bir inşaat şirketinden holdinge hızlı dönüşümüyle dikkat çeken Cengiz Holding iktidarla yakın ilişkileriyle de anılıyor. Limak ise, Nihat Özdemir 'in şirketi. Fenerbahçe asbaşkanlığını bıraktıktan sonra barajlar, santraller, -26 milyar Euro öz finansmanlı İstanbul 3. Havalimanı dahil- havalimanları, otoyollar gibi ihaleleri birbiri ardına alan Limak, bu atağıyla MNG ve DOĞUŞ Grubu'nun ardından Fenerbahçe'den medya el atan üçüncü AĞIR TOP oldu.

İlgili haberimiz için tıklayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.