1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AKP'NİN YENİ HEDEFİ BU KURUM
AKP'NİN YENİ HEDEFİ BU KURUM

AKP'NİN YENİ HEDEFİ BU KURUM

AKP İktidarı tarafından yönetimi ve işleyiş yasası değiştirilememiş bir kaç kurumdan biri olan en önemli kuruma da müdahale yolda.

A+A-

İktidar olduğu ilk günden beri AKP'nin en değişmez stratejisi, uluslararası devlet hukuku geleneğine karşı sürekli revizyon ihtiyacı içerisinde olmasıdır. Anayasal kurumlardan ,meclis kararlarına,yasama geleneğinin değiştirilmesinden yargısal kurum yapılarına müdaheleye kadar, sayısız değişiklikler yapılarak iktidarlarının denetimine açık olabilecek her türlü yapının sevk ve kontrolünü ele geçirme şehvetinden asla vazgeçmemişlerdir. Bu isteklerini gerçekleştiremedikleri neredeyse bir kaçının dışında hiç bir kurum kalmamıştır. Sürekli şikayet ettikleri kurumların başında gelen Merkez Bankası yönetimi ve kuruluş yasasıda, AKP'nin hedefindedir. Konuya ilşkin güzel bir değerlendirme Pelin Ünker imzası ile Cumhuriyet'te yayınlandı. İşte o çok önemli ayrıntılar.

MERKEZ BANKASI MEVZUATINI DEĞİŞTİRELİM ŞEHVETİ

Bugüne kadar yaptığı önerilerle iktisat literatürüne “faiz lobisi”, “faizi indirirsen enflasyon da iner” gibi kavramları kazandıran AKP, ekonomi alanında yeni teoriler üretmeye devam ediyor. Hükümete yakın çevrelerin başlattığı “Merkez Bankası’nın (TCMB) mevzuatını değiştirelim, öncelikleri arasına büyüme hedefini de ekleyelim” tartışmaları iktisatçılar arasında hem şaşkınlık hem de şüpheyle karşılandı. Konu hakkında görüşlerini aldığımız ekonomistler, bunun iktisat literatürüne aykırı olduğunu belirterek hükümete büyüme ve istihdam için maliye politikalarını önerdi.

HEDEFLER TUTMUYOR

İngiliz Standard Bank Gelişen Piyasalar Analisti Tim Ash, TCMB’nin halihazırda tek hedefi olan enflasyon hedefini iki yıldır tutturamazken, buna yenilerini eklemesinin bankanın başarısızlığını artıracağını söyledi. Ash, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hedefinin enflasyon ve istihdam olduğunu, bunun yanı sıra İngiltere Merkez Bankası’nın hedef listesini genişlettiğini belirtirken ancak bu ülkelerin Türkiye gibi yüksek enflasyonla mücadele etmediğini söyledi. Ash, “Merkez Bankası’nın problemi şu anda tek bir hedefte bile başarılı olamaması. O da enflasyon. Bence diğerleri bu açıdan TCMB’den farklı çünkü enflasyonun yükselişini kesmekte başarılı oldular. Hatta deflasyonla karşı karşıyalar. Belki de bu yüzden hedeflerini başka şeyler için genişletebilirler. Bu yüzden TCMB’nin şu anki hedefi enflasyonu doğru noktaya indirebilmek olmalı” dedi. Ash, TCMB’nin enflasyonun yanı sıra kuru da gözettiğine dikkat çekti.

ZATEN BAĞIMSIZLIK GÖRÜNTÜSÜ ZEDELENMİŞ DURUMDA

İsviçreli UBS’nin Gelişmekte Olan Piyasa Stratejileri Direktörü Geoffrey Dennis de Merkez Bankası’nın büyüme hedefine odaklanmasının bankanın uluslararası yatırımcılar nezdinde zaten zedelenen bağımsızlık görünümüne gölge düşüreceğini vurguladı.

Dennis şunları söyledi:

- Önerilen değişikliğin otomatik olarak kötü sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın faizi yükseltme kararını eleştirerek ocak ayından bu yana yaptığı ‘indirim’ baskısı, bu önerilere şüpheyle bakmayı gerektiriyor.

- Fed büyüme ve enflasyonu ortak hedef olarak alıyor. Avrupa Merkez Bankası ise sadece enflasyon hedefine sahip olmasına rağmen şu anda bununla ilgili ciddi problemler yaşıyor, deflasyonla boğuşuyor.

- İktisatçılar şunu bilmeli; istihdam, enflasyon, büyüme gibi makroekonomik hedeflerin hepsini tek bir politika aracıyla başaramazsınız. Sadece para politikasıyla bu mümkün değil. Bu hedeflerin başarılabilmesi için para politikasının maliye politikasıyla desteklenmesi lazım. İktisat literatüründe bu apaçık ortada. Bu arada hedefleri tutturmak değil o hedeflere yaklaşabilmek de önemli.

- Türkiye’deki bu öneriler ‘şüpheli’ olarak tarif edilebilir. Hükümet TCMB’nin enflasyon hedefini tutturabilmek için para politikasını sıkılaştırmasını istemiyor. Ayrıca büyüme konusunda endişeleri var. Tüm bu tartışmalar piyasalar tarafından negatif algılanacaktır.

BÜYÜME HEDEFLERİNDE Kİ FACİA BAŞÇIYA MI FATURA EDİLECEK

Hem enflasyon, hem büyüme hem de işsizlik hedeflerinin şaştığı Türkiye’de Merkez Bankası için yapılan yeni öneri bankaya baskının arttığı şeklinde yorumlanırken kulislerde büyümedeki başarısızlığın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya yüklenmek istendiği konuşuluyor. Başçı, Erdoğan’la ocak ayından bu yana faiz konusunda ters düşmüş, bu tarihten itibaren Erdoğan bankaya ‘faizi indir’ baskısını artırmıştı. Ancak bu Erdoğan’ın Başçı ile ilgili tek problemi değil. Reuters’in kaynaklara dayandırdığı haberine göre Erdoğan, bir seyahati sırasında “Dönünce Bank Asya’nın anahtarlarını masamda istiyorum” dedi ancak döndüğünde Bank Asya’nın Merkez Bankası’ndaki karşılıklarını serbest bırakıp batışını engellediği için Erdem Başçı’ya çok kızdı.

YİĞİT BULUT NE DEMİŞTİ ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Yiğit Bulut, seçimlerden önce yaptığı açıklamalarda “TCMB’nin mevzuatı değişir mi, bazıları ‘asla değişemez, değişmesi mümkün değil’ diyor. Sanki anayasanın değişmeyecek maddelerinden bahsediyorlar. TCMB’ye yeni hedefler eklenmesi gerekiyorsa TCMB mevzuatında Başbakan uygun gördüğü takdirde değişiklik yapma durumu çıkabilir” demişti. Aynı öneri geçen günlerde Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’tan geldi. Sabah yazarı Albayrak, zaman kaybetmeden TCMB’nin mevzuatının değişmesi için adım atılması gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.