1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP'DEN TORBA YASAYA SKANDAL EKLEME
AKP'DEN TORBA YASAYA SKANDAL EKLEME

AKP'DEN TORBA YASAYA SKANDAL EKLEME

Bu görevliler hakkında mezkur işlemlerin uygulanması telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmayacak

A+A-

Torba yasa ile bir hukuksuzluk daha yasalaştı. Bundan sonra keyfi atama ve sürgünler serbest olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Torba Yasa'nın bir tasarısı daha kabul edildi. Buna göre keyfi atama ve sürgüne karşı kazanılan herhangi bir mahkeme kararını dinlenmeyecek.

Sözcü'de yer alan habere göre TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “torba kanun” olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarının bir maddesi daha kabul edildi. Özelleştirme uygulamaları hakkında verilen yargı kararlarına ilişkin 85. maddenin görüşmelerine ise bugün saat 14.00′te yapılacak birleşimde devam edilecek.

Komisyonun 12 saat süren görüşmelerinde, hükümeti önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık daha sonra ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci temsil etti.

Görüşmelerine 2 Temmuz akşamı başlanan iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında tartışmalara neden olan 82. madde, yapılan görüşmelerin ardından iktidar partisinin verdiği önerge ile kapsamı daraltılarak kabul edildi.

Komisyonda kabul edilen düzenleme şöyle:

“Aralarında valiler, büyükelçiler, il emniyet müdürleri, kaymakamlar, bakan yardımcıları, genel müdür ve yardımcıları gibi üst düzey yöneticilerin bulundu, Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin ekli 1 ve 2 sayılı cetvellerde gösterilen unvanları taşıyan görevliler ile farklı atama usullerine tabi olsalar dahi daire başkanı ve üstü görevlere, sivil memurlar hariç kolluk teşkilatlarının kadrolarına açıktan, naklen veya vekaleten yapılan atama ve bu görevlerden alınma, bu görevlerle ilgili yer değiştirme, göreve unvan değişikliği işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının gereği, ilgilinin kazanılmış hak aylık derecesine uygun başka bir kadroya atanması suretiyle iki yıl içinde yerine getirilecek.

Bu görevliler hakkında mezkur işlemlerin uygulanması telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmayacak.

Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak, ancak disiplin hükümleri saklı olacak.

Komisyon özelleştirme uygulamaları hakkında verilen yargı kararlarına ilişkin 85. maddenin görüşmelerine ise bugün saat 14.00′te başlayacak birleşimde devam edecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.