1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP'DE İSTİFA DEPREMİ; "MİLLİYETÇİ KANAT ÇÖKTÜ"
AKP'DE İSTİFA DEPREMİ; "MİLLİYETÇİ KANAT ÇÖKTÜ"

AKP'DE İSTİFA DEPREMİ; "MİLLİYETÇİ KANAT ÇÖKTÜ"

"Anayasadan 'Türk' adının çıkarılacağı, başkanlık sistemi adı altında 92 yıllık devletin bölünerek federasyon ve özerk alanlara dönüştürüleceği tuzağını fark etti

A+A-

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş, partisinden istifa ettiğini açıkladı.Böylelikle AKP dağılmadan dört farklı eyilimden birini daha temsil eden Türkiye'de Milliyetci hareketin kurucusu Alparslan Türkeş'in küçük oğlu tarafından temsile edilen Milliyetçi kanat AKP'de bitmiş oldu. Geçmişte Özal'ın kurduğu ANAP İktidarında da ilk kez Milliyetçi Kanat ayrılmış ardından Anap dağılmıştı.

ZEHİR ZEMBEREK BİR AÇIKLAMA

Türkeş, yaptığı yazılı açıklamada, Ak Parti'nin seçim beyannamesinde, "Anayasadan 'Türk' adının çıkarılacağı, başkanlık sistemi adı altında 92 yıllık devletin bölünerek federasyon ve özerk alanlara dönüştürüleceği tuzağını fark ettiğini" belirtti.

VEFA ADINA 4 YILI TAMAMLADIM      

Her türlü haksız itham ve zorluğa, bilinmeyen birçok duruma karşın, birlikte yola çıktığı insanlara karşı tam bir vefa göstermek adına dört yılı AK Parti üyesi olarak tamamladığını vurgulayan Türkeş, şunları kaydetti:

MİLLETVEKİLLERİNİN GÖRÜŞLERİ ALINMADI      

"Seçim beyannamesindeki bu ve benzeri istekler, Türkiye'yi bölmek isteyen terör hareketinin ve arkalarındaki karanlık güçlerin istekleriyle ya benzeşmekte ya da birebir örtüşmektedir. Yılın 365 günü demokrasi sözünü dillerinden düşürmeyenlerin, böylesine tehlikeli bir seçim beyannamesi hazırlanırken bir kez olsun halkın iradesinin temsilcisi olan milletvekillerinin görüşlerini almamaları, iddia ettikleri ileri demokrasi seviyelerinin ispatıdır. Bir diğer husus, AKP Genel Başkanı Davutoğlu ve aynı zihniyet sahiplerinin her fırsatta babam Alparslan Türkeş'e dil uzatarak hadlerini aşmalarıdır. Kurtuluş Savaşı'na, milli mücadeleye başbuğluk ederek haçlı ordularına karşı insanlık tarihinin en muazzam zaferlerini kazanan ve böylece İslam'ın bu topraklarda var olmaya devam etmesine vesile olan Atatürk adının telaffuz dahi edilmesinden ısrarla kaçınılması, muhakkak ki bir art niyet göstergesidir.”
      
VEBAL YÜKLENECEK

"Adalet ve Kalkınma Partisi'nde milli ve siyasi iklimin süratle bozulmaya yüz tuttuğunu gördükten sonra, bu partide görev yapmanın büyük bir manevi, milli ve vicdani vebal yükleyeceği inancına kanaat getirdiğim için, tarihe not düşmek amacıyla Adalet ve Kalkınma Partisi üyeliğinden istifa ediyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum