1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. AKP TWITTER'DE ELEŞTİRENE HAPİS CEZASI GETİRİYOR
AKP TWITTER'DE ELEŞTİRENE HAPİS CEZASI GETİRİYOR

AKP TWITTER'DE ELEŞTİRENE HAPİS CEZASI GETİRİYOR

İşte Davutoğlu'nun Amerika'da bile bu yasa var diyerek savunduğu cezaların miktarları

A+A-

Tüm dünyanın ağır bir şekilde eleştirdiği sosyal medya kapama, interneti yavaşlatma yetmedi 
Hükümet şimdide vatandaşı yargı paketiyle susturacak. Twitter’daki eleştirilere beş yıla kadar hapis cezası getiriliyor. Taraf gazetesinde yer alan haberde yargı paketi içerisine sıkıştırılan ve CHP'nin faşizmin ayak sesleri diyerek tepki gösterdiği yasa önerisinin ayrıntıları şöyle veriliyor.

İZLENECEK HAPSE ATILACAK VE MALLARINA EL KONULACAK

Hükümetin önceki akşam Meclis’e sunduğu yeni yargı paketi, AKP ve destekçileri hariç, tüm toplumu olağan şüpheli haline getirecek düzenlemeler içeriyor. Paket yasalaştığında, hükümetin “düşman-hain-darbeci” ilan ettiği tüm kesimler tek bir hâkimin kararıyla dinlenecek, izlenecek. Daha önemlisi somut delillere dayalı kuvvetli şuç şüphesi kriteri aranmayacak “makul şüpheyle” herkesin ev-işyeri-otomobil ve üzerleri aranabilecek. Hükümete karşı suç işledikleri, örgüt kurdukları gerekçesiyle tüm muhaliflerin mallarına da rahatlıkla el konabilecek.

7 AYDA 180 DERECE ÇARK

Taraf gazetesinden Adnan Keskin’in haberine göre; hükümet geçen mart ayında 17-25 aralık operasyonlarını engellemek, kendilerine yakın işadamlarını korumak için ÖYM’lerin kaldırılması, tutuklamaların zorlaştırılması gibi düzenlemeler içeren bir yargı paketi çıkarmıştı. Dinleme izleme, el koyşma vb.tedbirler için oybirliği şartı ve somut delile dayalı kuvvetli suç şüphesi kriteri getirmişti. Ardından ise Haziran ayındaki torba yasayla kaldırdığı ÖYM’lerin yerine yetkileri çok tartışmalı sulh ceza hakimliklerini kurmuş ve buralara hükümete çok yakın isimleri atamıştı.
Kobani eylemlerinden sonra hükümetten ‘iç güvenlik reformu’ adıyla sert bir paket beklenirken, sürpriz yargı paketi geldi. Hükümet bu yakın geçmişi ve öncesini de aratacak sert yargı paketini şimdi; cemaatin HSYK’daki egemenliğini kırdığı ve kendi gücünü artırdığı 12 Ekim seçimlerin hemen ertesinde gündeme getirmesi ise dikkat çekti. Paket, daha önce tartışmalı MİT kanunu teklifinde de imzası bulunan AKP’li vekiller Ramazan Can ve Recep Özel tarafından meclis başkanlığına sunuldu. Paket, TCK ve CMK’da esaslı değişiklikler getiriyor. Tümü tartışmalı bu düzenlemeler ve muhtemel sonuçları özetle şöyle: CMK’nun “Şüpheli ve sanıkla ilgili arama” başlıklı maddesindeki değişiklik ile şüpheli ve sanıkların ev, işyeri ve eşyalarının aranabilmesi için “Somut delil” aranmayacak. Hakimler ‘somut delil yok’ diyerek askerin-polisin özel ve genel arama taleplerine hayır diyemeyecek.
Polise 'hakimsiz' ev arama yetkisi!Polise ‘hakimsiz’ ev arama yetkisi!
Tüm muhalif kesimleri hedef alan paketle hükümetin önceki yargı paketleriyle kapsamını daralttığı dinleme-izleme-el koyma vb.tedbirlerin uygulanacağı katalog suçlar kapsamı yeniden genişletildi. Kapsama daha önce Gezi eylemcilerine yöneltilen “Anayasayı ihlal”, “yasama organına karşı suç”, “hükümete karşı suç”, “Hükümete karşı silahlı isyan”, “silahlı örgüt”, “silah sağlama” ve “suç için anlaşma” soruşturmaları da alındı. Buna göre, dinleme-izleme dahil tedbirlere başvurulabilecek. Yani asker-polis darbe vb.suçlamayla hedef yaptığı kesimleri dinlemekle kalmayıp onları kamerayla izleyip kayda alabilecek, ayrıca içlerine ajan da sokabilecek. Dinleme-izleme dahil tedbirlere başvurulabilecek TCK’daki katalog suçlar yeniden ve şöyle sıralandı:

DEVLETİN GÜVENLİĞİNE KARŞI SUÇLAR: Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak,

düşmanla işbirliği yapmak, devlete karşı savaşa tahrik, temel milli yararlara karşı hareket, yabancı devlet aleyhine asker toplama, askeri tesisleri tahrip ve düşman askeri hareketleri yararına anlaşma, düşman devlete maddi ve mali yardım.

ANAYASAL DÜZENE VE DÜZENİN İŞLEYİŞİNE KARŞI SUÇLAR: Anayasayı ihlal, yasama

organına karşı suç, hükümete karşı silahlı isyan, bu suçlar için örgüt kurmak. Halen mallara ve hak-alacaklara el koyma yaptırımı TCK’daki “silahlı örgüt” veya “örgüte silah sağlama” suçlarıyla ilgili uygulanırken, artık kapsama öncelikle Kürtlerin ve Cemaatin muhatap olduğu “Anayasayı ihlal”, “yasama organına karşı suç”, “hükümete karşı suç”, “Hükümete karşı silahlı isyan”, “silahlı örgüt”, “silah sağlama” ve “suç için anlaşma” soruşturmaları da dahil edildi. Buna göre yargı, hedef yaptığı kesimlerin mallarına el koyabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.