1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP İLE PKK KAPI ÖNÜNDE KAVGA ARKASINDA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR
AKP İLE PKK KAPI ÖNÜNDE KAVGA ARKASINDA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

AKP İLE PKK KAPI ÖNÜNDE KAVGA ARKASINDA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

"Çözüm süreci bir illüzyona dönüştü. Herkesi kandırmaya devam ediyorlar.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, çözüm süreci üzerinden hükümeti ve HDP'yi eleştirerek, "Çözüm süreci bir illüzyona dönüştü. Herkesi kandırmaya devam ediyorlar. AKP ile HDP arasında kapı önünde kavga, kapı arkasında seçim işbirliği var. AKP - PKK çekişmesi oluyormuş algısı yaratılmaya çalışılıyor" dedi.

HABERİM YOK DEYİP GEÇİŞTİRİYOR

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan CHP'li Koç, iç güvenlik paketine ilişkinAKP'nin ısrarlarının devam ettiğini belirterek, "Yeni partnerleri ile tutacakları iş sonucunda nasıl bir sonuç ortaya çıkacak hep beraber göreceğiz" dedi.

MİT'e yönelik eleştirilerde bulunan Koç, "Sayın Başbakan 'Haberim yok' diyemezsiniz. Sizin sorumluluk alanınızda. Lütfen bu konuda duyarlılığınızı gösterin. Bu tertiplerin hukuksuz süreçlerin önüne geçin" dedi.

Ekonominin her geçen gün kötüye gittiğini ifade eden Koç, "Ekonomi konusunda Tayyip Erdoğan harikalar diyarında dolaşır gibi. Demek ki saraydan bakılınca öyle görünüyor. Tabii istişare olur. Müdahale olamaz. Bu kurumlar özerktir. Meseleye O masal diyarındaki çocuk gibi kız gibi harikalar diyarından sarayın penceresinden bakıyorsun" dedi.

SORUMLULUĞU OLMAYAN BİR MAKAM

Koç, "Günlük fırça seansları var Türkiye'de. Bir karışma, tavsiye olacaksa da basın üzerinden yapılmaz. Konuşma ihtiyacını giderme toplantılarında numaralandırılmış muhtar toplantılarında dile getirilmez. Faiz, Merkez Bankası doğrudan ekonomi ile ilgili bakanlar hedefe konuluyor. Sorumluluğu olmayan bir makamın bu alanda yetki kullanması çok ciddi sonuçlar getiriyor Türkiye'ye. Dış dünya Türkiye'yi risk algısı yüksek ülkeler arasına sokuyor. Tamamen beklemeye süreci takip etmeye alıyor. Mutfakta, çarşıda, markette yangın var yangın" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK FAİZ LOBİSİ SARAYDIR

Koç, "Türkiye'de en büyük faiz lobisi saraydır. Sarayda kendisini ekonomi bilgini sanan kişidir. Faiz lobisinin başı bugün sarayda oturan kişidir. Faiz yükü, zam olarak işsizlik olarak dönecek" dedi.

Koç, "Bu işin tetiğini çeken yukarıdaki ekonomi bilginini zapt etmeleri çok zor. Merkez Bankası (MB) özerk bir kurum. Hazineden sorumlu bakan, MB başkanı bu baskıyı ne kadar taşır. Ülke ekonomisine yansıması nasıl olur? Bir kaos ortamına giriliyor. Bundan seviniyor, veya siyasi çıkar bekliyor değiliz. Bu ülke hepimizin. Tek kişinin inadı, saplantıları ekonomi alanında çıkmaz bir sokağa sürüklüyor" diye konuştu.

AKP İLE HDP ARASINDA KAPI ÖNÜNDE KAVGA, KAPI ARKASINDA SEÇİM İŞBİRLİĞİ

Çözüm süreci üzerinden hükümeti ve HDP'yi eleştiren Koç, "Çözüm süreci bir illüzyona dönüştü. Herkesi kandırmaya devam ediyorlar. Açıklanan metnin mürekkebi kurumadan siyaset arenası birbirine girmiş herkes birbirinin gırtlağına sarılmaya başlamış. AKP ile HDP arasında kapı önünde kavga, kapı arkasında seçim işbirliği var" dedi.

AKP - PKK ÇEKİŞMESİ OLUYORMUŞ ALGISI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Koç, "AKP - PKK çekişmesi oluyormuş algısı yaratılmaya çalışılıyor. Yaptıkları aslında tam bir kayıkçı kavgası. Bir tarafın hedefinde sanırsınız sorunsuz her türlü yargı sürecini eline alacak bir otoriter başkanlık sistemine geçiş var. Diğer tarafın hedefinde ne var? Eşitlikçi özgürlükçü demokrasinin tüm kural ve kurumlarıyla yerleştiği bir düzen yok kafasında. PKK'nın elindeki silahla geniş bir coğrafyada özerklik statüsündeki bir sürecin gerçekleşmesi var" dedi.

Koç, "Bu ve buna benzer havuç dağıtma törenlerini izliyoruz. Bu reklam ve uyutma dönemi seçime kadar sürüyor. Ondan sonra karşılıklı sopa gösterme süreci başlıyor. Bu işten en çok zararı Kürt yurttaşlarımız görüyor. Bunu daha önce de yaşadık" dedi.

Koç, "4 bakanın o meşhur yolsuzlukları araştırma sürecinde HDP'li üyenin komisyondan çekilmesi, Demirtaş'ın ceketini ilikleyerek Erdoğan'ı alkışlaması. Kürt sorunun çözümü için gizli pazarlıklar değil milletin önünde Mecliste şeffaf bir süreç yürütülmeli. Biz barışa kardeşliğe eşit yurttaşlığa karşı değiliz. Tam demokrasiye evet diyoruz. Tek adam sistemine karşı güçlendirilmiş parlamenter sisteme evet diyoruz. Tüm yurttaşların eşit olmasına evet diyoruz. Başkanlık sistemi ve sonrasında gelecek tüm felaketlere tüm gücümüzle hayır diyoruz.

Maskeli seçim işbirliklerini okuyun ve bu sefer aynı hataya düşmeyin" diye konuştu.

Koç, AKP'yi biz parmağımızın ucunda oynatırız diyorlar. Öteki de ben bu süreci bu şekilde cambaza bak politikası ile götürürüm. Seçimlerde çoğunluk elde edersem başkanlık sistemine geçer vesayeti dayatırım diyor" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.