1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AHMET HAKAN'A SAVCILIKTAN TARTIŞILACAK TEBLİGAT
AHMET HAKAN'A SAVCILIKTAN TARTIŞILACAK TEBLİGAT

AHMET HAKAN'A SAVCILIKTAN TARTIŞILACAK TEBLİGAT

Savcılık, Ahmet Hakan'a "20 bin TL yatır, 'terör propagandası'ndan dava açmayalım" dedi.

A+A-

Diyarbakır'da öldürülen Tahir Elçi'nin PKK ile ilgili açıklamaları yaptığı program nedeniyle Ahmet Hakan'a soruşturma açıldı. Odatv'nin Radikal'den ismail Saymaz'a dayandırdığı habere göre, , Savcılık, Ahmet Hakan'a "20 bin TL yatır, 'terör propagandası'ndan dava açmayalım" dedi.

TEHDİTE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

 Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmeden önce CNN Türk’teki ‘Tarafsız Bölge’ programında sarf ettiği sözler dolayısıyla sunucu Ahmet Hakan hakkında “terör örgütü propagandası” suçundan soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Savcılık, Elçi’nin ölümünden bir gün önce Ahmet Hakan’a gönderdiği tebligatta, yasa gereği 20 bin TL ön ödeme yapıldığı takdirde dava açılmayacağını, ödeme yapılmaması halinde Ahmet Hakan hakkında iddianame düzenleneceği ve mahkumiyete karar verilebileceği bildirildi. Tebligatta, Ahmet Hakan’a “kamu davası açmak için yeterli delil elde edildiği” savunuldu. Ahmet Hakan’ın avukatı Turgut Kazan, ön ödemeye yapmayı reddedeceklerini belirterek, “Böyle bir tehdide boyun eğilmesi mümkün değildir, müvekkilimiz de boyun eğmeyecektir” dedi.

 TAHİR ELÇİ ERTESİ GÜN ÖLDÜRÜLDÜ

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, geçen 14 Ekim’de CNN Türk’te katıldığı‘Tarafsız Bölge’ programında “PKK bir terör örgütü değildir” demiş ve hakkında “terör örgütü propagandası” suçundan dava açılmıştı. Elçi, 28 Kasım’da Diyarbakır’da basın açıklaması yaptığı Dört Ayaklı Minare’nin önünde vurularak öldürülmüştü.

‘20 BİN LİRA ÖDE, DAVA AÇMAYALIM’

Elçi’ye dava açılırken, programın sunucusu Ahmet Hakan hakkında da "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

TAHİR ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNDEN 1 GÜN ÖNCE

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt, Elçi’nin öldürülmesinden tam bir gün önce, 27 Kasım’da, Ahmet Hakan’a çıkardığı tebligatta, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesine göre hakkında işlem yapıldığını ifade etti. Bu maddede şöyle deniliyor:

PARA CEZASI

“Terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.”

20 BİN TL ÖDE DAVA AÇMAYALIM

Tebligatta, “kamu davası açmak için yeterli delil elde edildiği” belirtilerek, ilgili yasaya göre, Ahmet Hakan’ın günlüğü 20 TL olmak üzere bin gün karşılığında 20 bin TL’yi bir hafta içinde Bakırköy Adliyesi veznesine yatırması halinde dava açılmayacağı ifade edildi. Para cezası yatırılmadığı halinde dava açılacağı ve “suçun sübutu halinde mahkemece tayin edilicek hapis ve/veya para cezası yarı oranında arttırılarak mahkumiyete karar verilebileceği” vurgulandı. Savcılık, programdan ötürü CNN Türk Yayın Sorumlusu Ali Güven’e de 20 bin TL’lik ön ödeme çağrısı yaptı.

KAZAN: BOYUN EĞMEYECEĞİZ 

Ahmet Hakan’ın avukatı Turgut Kazan, ön ödeme tebligatının hem TMK’nın yedinci maddesine, hem Anayasa’ya, hem de hukukun temel ilkelerine aykırı olduğunu vurgulayarak, “Bu çok açık bir tehdit niteliği taşımaktadır. Böyle bir tehdide boyun eğilmesi mümkün değildir, müvekkilimiz de böyle bir tehdide boyun eğmeyecektir. Savcılığa, yapılan işlemin hukuka ve Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten dilekçemizi vereceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.