1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmet Davutoğlu hangi ülkenin bakanı?
Ahmet Davutoğlu hangi ülkenin bakanı?

Ahmet Davutoğlu hangi ülkenin bakanı?

A+A-

Ahmet Davutoğlu’nun CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın basın sansürüyle ilgili sorusuna verdiği cevap "Davutoğlu hangi ülkenin bakanı" diye sordurtacak cinsten. 

Oran’ın, Ahmet Davutoğlu’nun Katar Veliaht Prensi ile gerçekleştirdiği görüşmede El Cezire’ye sansür uygulanmasını talep edip etmediği yönündeki sorularına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu iki satırlık bir cevap verdi.
 
Davutoğlu cevap metninde “Basın ve ifade özgürlüğü demokrasinin en temel kavramları arasında yer almakta olup, hükümetimiz ve bakanlığım bu ilkeleri esas alarak çalışmalarını yürütmektedir.” ifadelerini kullandı.
 
Özellikle son dönemde yaşananlara ve uygulanan medya sansürüne karşı yükselen tepkilerin ortasında Davutoğlu’nun verdiği bu ironik cevap oldukça dikkat çekici.
 
Umut Oran’ın Davutoğlu’na yönelttiği sorular ise şöyleydi;
 
- Katar Veliaht Prensi Tamim Bin Hamad’a “Sizinle görüşmek istediğim bir konu var. El Cezire bizim pozisyonumuza yönelik eleştiriler yöneltmektedir, bu iyi değil” demeniz hangi anlama gelmektedir, bu tarihe kadar göreviniz süresince yaptığınız ziyaretlerde başka ülkelerin yetkili şahsiyetlerine o ülkede faaliyet göstermekte olan basın organları ile ilgili eleştirilerinizi ifade ettiniz mi, kendilerinden basın organlarını uyarmalarını veya yayın politikasını değiştirmesini istediniz mi? Muhataplarınızdan da benzeri talepler geliyor mu?

- Görevinize başladığınız günden bu tarihe kadar yapılan herhangi bir uluslararası ziyarette meslektaşlarınız, devlet yöneticileri, bakanlar veya devlet görevlileri tarafından Türkiye’deki ulusal medyada yer alan eleştiriler ile ilgili, ulusal medyayı “uyarmanız” noktasında bir taleple karşılaştınız mı? Bu talebin sonucu ne oldu?

- Göreve başladığınız günden bugüne kadar ulusal medyada pozisyonunuzu eleştirenlerin uyarılması yönünde Başbakanlıktan veya ilgili ulusal medya yöneticilerinden sizin veya basın müşavirliğiniz yoluyla bir talebiniz olmuş mudur, bu talep nasıl sonuçlandı?

- Katar Veliaht Prensi veya Dışişleri Bakanı tarafından Katar Havayolları’na yönelik olarak bir talep şahsınıza iletilmiş midir, bu talebin sonucu ne olmuştur?
 
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.