1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ADLİYELERDE TERÖRE TEPKİ TÖRENLERİ
ADLİYELERDE TERÖRE TEPKİ TÖRENLERİ

ADLİYELERDE TERÖRE TEPKİ TÖRENLERİ

Türkiye’nin dört bir tarafın dün meydana gelen adliye dehşeti terör kınandı. Hukukçular adliyelerde basın açıklamalarıyla şehit savcı için saygı duruşunda bulundu.

A+A-


İZMİR ADLİYESİ’NDE DE TERÖR LANETLENDİ
ŞEHİT SAVCIYA SAYGI DURUŞU

İSTANBUL Çağlayan Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, teröristlerce şehit edilmesi, İzmir Adliyesi'nde de kınandı. Kiraz'ın meslektaşları, saygı duruşunda bulunup, teröre tepkilerini gösterdi. Dün Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olayda, teröristlerce odasında rehin alınan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 6 saat süren pazarlıkların ardından, silahla vurulmuş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu. Yargı dünyasını yasa boğan saldırının ardından, İstanbul'da tören olduğu saatlerde, İzmir Adliyesi'nde de yargı mensupları, meslektaşlarını unutmadı. 
Adliye protokol girişinin önünde hakimler, savcılar, adliye çalışanlarının yanı sıra avukatlarda toplandı. Şehit savcı için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Bölge Adliyeleri Başkanı Celal Kocabaş, Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Korkmaz ve Cumhuriyet Başsavcı vekili Emin Atik, birer konuşma yapıp saldırıyı kınadı. 

ADLİYEDE DE ÖNLEMLERE ARTTIRILDI

Bu arada, terör saldırısı sonrasında, İzmir Adliyesi'ndeki polis önlemleri de arttırıldı. Adliye girişinde avukatların kimliklerine bakıldı. Vatandaş girişinde de, x ray cihazının yanı sıra üst aramalarını da bizzat polisler, yaptı. Güvenlik önlemlerinin, yapılacak yeni bir düzenlemeyle yeniden ele alınacağı da öğrenildi. 

YAZILI AÇIKLAMA

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı. Özcan, "Hepimizi üzen bu olay kadar vahim olan bir başka husus da olayın hemen akabinde devleti yönetenlerce mesleğimizi ve meslektaşlarımızı hedef alan açıklamalarıdır. Aslında bu açıklamalar; bu terör eylemine karışmış hiçbir avukat olmadığı halde, avukat cübbesi giydiği iddia edilen bir takım kişiler nedeniyle tüm avukatları hedef almakta, önceden beri planlanan iç güvenlik yasası meşrulaştırılmaya çalışılmakta ve bu yasaya en büyük tepkiyi gösteren biz avukatlar ve barolar itibarsızlaştırılmak istenmektedir. Bu olayın hiç bir yerinde avukat yoktur. Bu olay ne yazık ki Devletin kendi güvenlik zafiyetinden kaynaklanmıştır. Adliyeler ölümlerin gerçekleştiği değil adaletin dağıtılması gereken yerlerdir. Hiçbir terör eyleminin haklı gerekçesi olamaz. Berkin'in ve diğerlerinin ölümünden sonra nasıl 'Dünyanın her yerinde katile katil denir' dediysek bugün de 'Dünyanın her yerinde teröriste terörist denir' diyoruz. Yapılan bu vahim saldırıyı İzmir Barosu olarak lanetliyor, yargıya, mesleğimize ve meslektaşlarımıza karşı yapılan her türlü saldırıyı da kınıyoruz" dedi.

Hakan GÜNGÖRDÜ / İZMİR (DHA) 

TERÖRÜ KINIYORUM

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Twitter'da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yaşanan rehine krizinde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit olmasının ardından açıklamada bulundu.
Tanal, "Terörü kınıyorum. Görevin başında şehit olan Savcı M.S.Kiraz'a Allah'tan Rahmet Diliyorum. Aileye, dostlarına, Yargı Camiasına sabır diliyorum" dedi.

ANKARA, (DHA)

FETHİYE ADLİYESİ'NDE SAVCI KİRAZ'IN ŞEHİT EDİLMESİ KINANDI

MUĞLA'nın Fethiye Adliyesi'nde görev yapan hakim, savcı ve avukatlar, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesini kınadı.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı adliye binası önünde yapılan basın açıklamasına aynı zamanda avukat olan CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu da katıldı. Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, şehit edilen Mehmet Selim Kiraz ile yakın arkadaş olduklarını belirterek, 3 yıl birlikte görev yaptıklarını söyledi. Kiraz'dan söz ederken gözleri dolan Yılmaz, "Bugün İstanbul Savcısı Mehmet Selim Kiraz'a yönelik menfur saldırıyı kınamak için toplandık. Tüm yargı adına buradayız. Milletimize, devletimize, yargıya yönelik bu saldırıyı lanetliyorum. Şehit kardeşimizin mekanı cennet olsun" dedi.

'TERÖRÜN AHLAKI YOK'

Yargı mensubu olarak görevlerini yapmaya çalıştıklarını aktaran Yılmaz, terör örgütünün ses getirecek eylemler planlarken hedef belirlemede zorlanmadığına dikkati çekti. Mehmet Selim Kiraz'ın hukuka bağlı, beyefendi ve kibar biri olduğunu anlatan Yılmaz, "Şehitlik ancak böyle bir insana nasip olabilir. Dünden bu yana gerçekten çok üzgünüz. Terörün gördüğünüz gibi ahlakı yok. Terör bir ahlaksızlık her şeyden önce" diye konuştu.

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ogün Ahmet Tepe de saldırıyı kınayarak, adalete bağlı şekilde görev yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Tepe, yargı camiasına ve şehit savcının yakınlarına başsağlığı diledi.

Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Ali Bergamalı "Hukuk ordusu bir neferini kaybetti diye, hukukun tecellisi olduğu yerde kalmaz. Biz Kiraz'ın mücadelesine bıraktığı yerden devam edeceğiz" diye konuştu.

Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA) 

ŞEHİT SAVCI KİRAZ İÇİN ANTALYA'DA TÖREN

İSTANBUL'da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Antalya Adalet Sarayı önünde düzenlenen törende konuşan Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, bu saldırıların kendilerini asla korkutmayacağını belirterek, "Aziz milletimize hizmet için şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

İstanbul'da şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Antalya Adalet Sarayı önünde düzenlenen törene, hakim ve savcıların yanı sıra, Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı ile çok sayıda avukat katıldı. 1000'in üzerinde kişinin katıldığı anma töreninde şehit Cumhuriyet Savcısı için saygı duruşunda bulunuldu.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, anma töreninde yaptığı konuşmada duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bağcı, "Dün İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz, terör örgütü mensuplarınca makamında yapılan silahlı saldırı sonunda şehadet şerbetini içerek Cenab-ı Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Cenab-ı Hak şehitler için 'Onlara ölü demeyiniz. Onlar diridir. Ancak siz bilmezsiniz' diyerek, şehit meslektaşımızın farklı bir yaşama geçtiğini ifade etmektedir. Kahraman kardeşimizi şehit eden insanlık düşmanı iki terörist ise güvenlik kuvvetlerimizce yapılan operasyonda ölü ele geçirilmiştir" diye konuştu.

Öldürülen iki DHKPC'li için "Evet onlar ölüdürler. Dünyaları kararmış, ahretleri de kapkaranlıktır. Onlar iki dünyada da hüsrana uğrayanlardan olacaklardır" diyen Başsavcı Bağcı, şöyle devam etti:

"Meslektaşımızın şehadeti bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Bu saldırılar bizleri hiç korkutmamıştır ve korkutmayacaktır. Aziz milletimize hizmet için şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin başı sağolsun. Şehitimizin ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Şehitimize Cenabı Hak'tan sonsuz rahmet diliyorum. Ruhu şad olsun."

Tören, Başsavcı Bağcı'nın konuşmasından sona erdi.

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA)


TOKAT ADLİYESİ'NDE ŞEHİT SAVCI KİRAZ İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

İSTANBUL Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Tokat'ta Adliye önünde düzenlenen törene, hakim ve savcıların yanı sıra, çok sayıda avukat katıldı.

Tokat Adliyesi önünde Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tokat Barosu tarafından düzenlenen törene Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Tokat Barosu Başkanı Faruk Bostancı, Cumhuriyet savcıları ve avukatlar katıldı. Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın görevi başında şehit edilmesinin acısını yüreklerinde hissettiklerini belirterek, "Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz'a yapılan saldırı, onun şahsında tüm yargı mensuplarına ve yargı çalışanlarına yapılan bir eylemdir. Bu terör saldırısının arkasındaki zihniyeti biliyoruz. Bu zihniyet, insanlık suçu olan, terör ile ulaşılmak istenilen kargaşa ve kaos ortamını hedeflemektedir. Yapılan her türlü terör saldırısı ile istenilen kargaşa ve kaos ortamına hukukun gerekleri yerine getirilerek fırsat verilmeyecektir. Yargı mensupları olarak, hukukun üstünlüğünün, hak ve adaletin sağlanması yönündeki kararlılığımız ve irademiz daha da güçlenmiştir. Yapılan alçakça terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyor, merhum şehidimize Allah'tan rahmet diliyor, şehidimizin bizlere emanet bıraktığı başta kederli ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, tüm yargı camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.