1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ADALET BAKANINDAN GÜLEN'E KIRMIZI BÜLTEN AÇIKLAMASI
ADALET BAKANINDAN GÜLEN'E KIRMIZI BÜLTEN AÇIKLAMASI

ADALET BAKANINDAN GÜLEN'E KIRMIZI BÜLTEN AÇIKLAMASI

Mahkemenin kararı yerine getirilecektir. Hiç kimsenin suç işleme hakkı yok. Hiç kimsenin tuzak kurma hakkı yok

A+A-

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılması konusunda, "Bu karar henüz bakanlığımıza gelmedi. Karar geldikten sonra Adalet Bakanlığı bu kararla ilgili yasal çerçevede yapması gereken şey neyse, onu yapacaktır" dedi.

14 ARALIK SADECE 1KIRMIZI BÜLTEN" İÇİN YAPILDI İDDİALARI VAR

Adalet Bakanı Bozdağ'ın bu açıklamasından anlaşılacağı 14 Aralık operasyonunun sonucunun Fethullah Gülen'e "kırmızı bülten" çıkartılarak sıkıştırma olduğu şeklinde yorumlar yapılıyor. Amerika "Kırmızı Bülten "konusunda sessizliğini koruyor ABD Dışişleri bakanlığı Sözcüsü bu konuda kendisine yönelen ısrarlı soruları yanıtlamaktan kaçındı. Bazı diplomatik kaynaklar ise; ABD'nin Gülen'i iade etmesi için suçlama konularının çok iyi delilleri olması gerektiği üzerinde duruyorlar. Bakan Bozdağ ise Afyon Kongresinde bu konuda kendinden çok emin bir dille suçlamaya devam ederek konuşmasını şöyle sürdürdü.

AFYON KONGRESİNDE KONUŞTU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ak Parti Merkez İlçe Kongresi'ne katılmak üzere Afyonkarahisar'a geldi. Afyonkarahisar Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen kongre sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'e yakalama kararı sonrası kırmızı bülten çıkarılacağına yönelik bir soru üzerine, "Kırmızı bülten ilave bir tasarrufla çıkarılacak bir bülten değil. Bildiğiniz gibi yasalarımız çerçevesinde ancak hakim ya da mahkeme kararıyla çıkarılması söz konusu olabilir. İstanbul'da Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği bir yakalama kararı var. Bu karar henüz bakanlığımıza gelmedi. Karar Adalet Bakanlığı'na geldikten sonra Adalet Bakanlığı bu kararla ilgili yasal çerçevede yapması gereken şey neyse onu yapacaktır. Şu anda bakanlığımıza henüz gelmiş değil. Gelirse bakacağız" dedi.

MAHKEME KARARI BAKANLIĞA ULAŞTIKTAN SONRA GEREKEN YAPILIR

Kararın bakanlığa ulaşması sonrası kırmızı bülten sürecinin nasıl işleyeceği de sorulan Adalet Bakanı Bozdağ, "Hakim veya mahkeme kararı Adalet Bakanlığı'na iletildikten sonra Adalet Bakanlığı bunu ilgili yerlere yazıyor. Ondan sonra da idari süreç mahkeme kararı doğrultusunda yerine getiriliyor" diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da aynı soruya, "Adalet Bakanımız burada, kendisi daha iyi bilir ama tabi ki kırmızı bülten çıkarılır. Çünkü mahkemenin kararı. Mahkemenin kararı yerine getirilecektir. Hiç kimsenin suç işleme hakkı yok. Hiç kimsenin tuzak kurma hakkı yok" şeklinde konuştu.

'KÜFÜR KURAN'IN, HADİSİN NERESİNDE YAZIYOR'

17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarının Gülen cemaatinin gerçek yüzünü ortaya çıkardığını öne süren Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı'na küfür edildiğini ileri sürerek şöyle konuştu:

"Milletimizin dil ve hizmet eğitimleriyle uğraştığını düşündüğü, iyi insan yetiştirmekle uğraştığını düşündüğü, başka yerlerde okullar açmakla uğraştığını düşündüğü bazı çevrelerin nelerle uğraştığına dair bir fikir sahibi olma bakımından çok büyük faydası oldu. Herkes hoşgörülü, ılımlı, olumlu, şiddetten, tehditten, küfürden, hakaretten uzak insanlar diye değerlendirmeler yapıyordu. Kendilerini öyle takdim ediyorlardı. Peki şimdi Cumhurbaşkanımıza küfür edip, hakaret yapanlar, tweetlerinden, televizyonlarından, köşelerinden, mikrofonlarından konuşanlara soruyorum; hangi ılımlı anlayışa uyuyor bu küfürler? Hangi hoşgörü kitabında, Kuran'ın, hadisin, Risale-i Nur'un neresinde bu yazıyor? Sevin, sevmeyin, sayın, saymayın insanların anasına, avradına, ailesine, mezhebine sövmek, hakaret ve küfür etmek hangi kitapta doğru kabul ediliyor? İslam'da doğru kabul edilmez. Hıristiyanlıkta, Yahudilikte, Budizm'de de yok. Hiçbir yerde yok. Dindarlık diyeceksiniz, biz Müslümanız diyeceksiniz öte yandan da küfrün, hakaretin en alasını yapacaksınız. Bunun adı iki yüzlülüktür."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.