1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'DEN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER
ABD'DEN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER

ABD'DEN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER

‘Erdoğan’ın yorumları barışa yardımcı olmuyor’

A+A-

Erdoğan’ın Gazze’de ”İsrail’in devlet terörü var ve soykırım yapılıyor” sözlerine karşılık Psaki, bu sözleri ‘saldırgan, hakaretamiz (offensive) ve yanlış’ bulduklarını söyledi.

Erdoğan’ın Soykırım sözü ‘hakaretamiz ve yanlış”

Erdoğan’ın ‘İsrail soykırım yapıyor’ sözüne, Psaki’nin cevabı şöyle oldu:

”Kesinlikle inanıyoruz ki bu sözler saldırgan, hakaretamiz (offensive) ve yanlış. Tabi ki bu şekilde provakatif sözler yardımcı olmuyor ve ateşkesi getirmek için yapılan çalışmalarının da dikkatini dağıtmakta.”

Peki Soykırım ne zaman işlenmiş olur sorusuna ise, Psaki ”bununla ilgili farklı tanımlar var” diyerek, geçiştirdi.

AP’nin Dışişleri Bakanlığı muhabiri Matt Lee’nin ”eğer Erdoğan’In sözlerini hakaretamiz ve yardım etmeyen sözler olarak buluyorsanız, yönetimden herhangi birisi bunları Dışileri Bakanı Davutoğlu ile görüşecek mi?” sorusuna karşılık ise Psaki, ”bunun yapılıp yapılmadığını veya planlanıp, planlanmadığını bakmam lazım” dedi.

ABD: Türkiye, Mısır’ın planına destek olursa yardımcı olur

Yine Lee’nin ”bu şekilde retorik kullanan bir ülkenin halen ateşkes görüşmelerinde rol oynayabileceği düşünülüyor mu” sorusuna ise, Psaki: ”Türkiye de dahil olmak üzere bölgedeki herhangi bir ülkenin en verimli rolü oynaması, Mısır’ın sunduğu ateşkesi desteklemek ile olacaktır. Biz, söylenen yorum veya yapılanlarla ilgili endişe sahibi olduğumuzda, NATO üyesi olsa dahi, bunları açıkça söylemekten geri kalmıyoruz” dedi.

”Türk liderinin yaptığı bu yorumlar ateşkese engel oluyor diyebilir miyiz” sorusuna ise Psaki, ”söylediğim gibi bunlar (Erdoğan’ın yaptığı yorumlar) yardımcı olmuyor” dedi. ”Yani Türkiye’nin ateşkes müzakerelerindeki rolleri yanmadı” sorusuna ise Psaki ”hayır” dedi.

ABD: Haçlı Seferi gayretimiz yok

Başbakan Erdoğan ayrıca Gazze’deki saldırıların İslam’a karşı yeni bir Haçlı Seferlerinin oluşturulduğunu söyledi. Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki’ye, ”ABD’nin Haçlı Seferlerindeki rolü nedir?” sorulduğunda ise Psaki:

”Rahatlıkla söyleyebilirim ki ABD böyle bir çabanın içinde değil,” dedi.

AP muhabiri Matt Lee’nin Türkiye’deki medya ve yetkililerinin anti-semitik ve anti-İsrail yaklaşımlarını sorduğunda ise Psaki, ”anti-semitik durum varsa bu kesinlikle bizi endişelendirir. Ama şimdilik ekleyebileceğim birşey yok” dedi.

Farklı AKP yetkililerinin bu anti-semitik ortamın yaratılması konusunda rolünün sorulduğunda da Psaki, genel bir suçlama yapamayacağını ama ”kendilerini endişelendiren demeçler görürlerse, bunun hakkında konuşuruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.