1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD SENATOSU TÜRKİYE'Yİ DE İLGİLENDİREN TASARIYI KABUL ETTİ
ABD SENATOSU TÜRKİYE'Yİ DE İLGİLENDİREN TASARIYI KABUL ETTİ

ABD SENATOSU TÜRKİYE'Yİ DE İLGİLENDİREN TASARIYI KABUL ETTİ

ABD'de Türkiye'yi de yakından ilgilendiren o tasarı kabul edildi

A+A-

ABD, Müslüman Kardeşler teşkilatının terör örgütü olarak tanımlanmasını isteyen tasarı Cumhuriyetçilerin desteği sonucu 10'a karşı 17 oyla kabul etti.

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu,  Müslüman Kardeşler teşkilatının terör örgütü olarak tanımlanmasını isteyen tasarıyı kabul etti. Tasarıya itiraz eden komisyon üyelerinden John Conyers, girişimin ABD'de devam eden İslam karşıtlığının bir parçası olduğuna dikkati çekti.

10'A KARŞI 17 OYLA KABUL EDİLDİ

Komisyon, "Müslüman Kardeşler'in Terör Örgütü Olarak Tanımlanması Yasası 2015" başlığıyla Cumhuriyetçi bir temsilci tarafından hazırlanan tasarıyı Cumhuriyetçilerin desteği sonucu 10'a karşı 17 oyla kabul etti.

"ALIŞKANLIK HALİNE GELMEYE BAŞLADI"

Komisyon üyelerinden John Conyers, görüşmelerde yaptığı konuşmada,  Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak kabul edilmesi için yeterince araştırma yapılmadığını belirtti. Conyers, "Komitemiz bu karara varmak için Dışişleri Bakanlığından ya da güvenlik birimlerimizden herhangi bir uzmanı henüz dinlemedi ve bu bir alışkanlık haline gelmeye başladı" dedi.

İSLAM KARŞITLIĞININ BİR PARÇASI

Herhangi bir grubun terör örgütü olarak kabul edilmesinin somut örnekler üzerine kurulması gerektiğini vurgulayan Coyers, bunun ülkede devam eden İslam karşıtlığının bir parçası olduğunu bildirdi.

"MÜSLÜMANLARA KARŞI UYGULANAN AYRIMCILIKLA MÜCADELE ETMELİYİZ"

Conyers, "İslamofobi iyi bir politika aracı olarak kullanılabilir fakat bu bizim ulusal güvenliğimiz için çok da iyi bir yol değil. Böyle bir yasayla uğrayacağımıza ülkede Müslümanlara karşı uygulanan ayrımcılıkla mücadele etmeliyiz" ifadesini kullandı.

KÜRESEL BİR TEHDİT OLARAK TANIMLADI

Komisyon Başkanı Bob Goodlatte,  Müslüman Kardeşler'in ABD için "büyük bir tehlike ve ulusal güvenliğe tehdit" oluşturduğunu savundu. Tasarıyı Temsilciler Meclisi'ne sunan Kongre üyesi Mario Diaz-Balart ise  Müslüman Kardeşler'i "küresel bir tehdit" olarak tanımladı ve yaptırım uygulanmasını istedi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLERİ TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL EDEN ÜLKELER

ABD Dışişleri Bakanlığından  Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak tanımlamasını isteyen tasarıda  Mısır,  Suriye,  Suudi Arabistan,  Rusya,  Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı ülkelerin  Müslüman Kardeşler'i terör örgütü olarak kabul ettiği belirtildi. Tasarıda, ayrıca  Müslüman Kardeşler'in ABD'de faaliyette bulunduğu belirtildi ve ABD  Filistin Komitesini kurduğu, bu komitenin Kutsal Topraklar Vakfı,  Filistin İçin  İslam Birliği ile Araştırma ve Çalışma İçin Birlik Vakfı adlı kuruluşlardan oluştuğu ileri sürüldü. Bu listeye daha sonra ABD'nin en geniş ağa sahip Müslüman yurttaşlık hakları savunucusu kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin (CAIR) katıldığı iddia edildi.

TASARININ ÖNÜNDE UZUN SÜREÇ VAR

Yasa tasarısının Adalet Komisyonundan geçmesinden sonra Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gelmesi bekleniyor. Meclisin çoğunluk lideri tasarıyı gündeme alırsa Genel Kurulda tasarı görüşülüp oylanacak. Tasarı buradan da geçerse Senato'da ele alınacak ve burada da onaylanırsa yasa olarak imzalaması için ABD Başkanı  Barack Obama'nın önüne gidecek.

60 GÜN İÇİNDE KARAR VERMESİ GEREKİYOR

 Obama'nın tasarıyı veto etme hakkı bulunuyor. Ancak  Obama yasa olarak imzalarsa ABD Dışişleri Bakanlığının devreye girmesi ve  Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak ilan edilip edilmeyeceğine tasarıdaki ifade gereği 60 gün içinde karar vermesi gerekiyor. Bakanlığın  Müslüman Kardeşler'i terör örgütleri listesine dahil etmemesi halinde ise neden böyle bir karar alındığına dair Kongre'ye rapor göndermesi gerekiyo

TÜRKİYE'Yİ DE İLGİLENDİRİYOR

Daha önce Katar'da ikamet eden Müsliman Kardeşler örgütünün liderlerinin bir kısmı Türkiye'ye gelmişti.

Başbakan Erdoğan Katar ziyaretinin dönüşü sırasında ülkeden ayrılmaları istenen Müslüman kardeşler üyeleriyle ilgili “Talepte bulunanlar olursa inceler, sakıncalı bir durum yoksa karar veririz” ifadelerini kullanmış,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, birçok konuşmasında "Müslüman Kardeşler" e sahip çıkan açıklamalarda bulunmuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.