1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ABD ADANA KONSOLOSU ESPİNOZA'DAN "BİJİ OBAMA" AÇIKLAMASI
ABD ADANA KONSOLOSU ESPİNOZA'DAN "BİJİ OBAMA" AÇIKLAMASI

ABD ADANA KONSOLOSU ESPİNOZA'DAN "BİJİ OBAMA" AÇIKLAMASI

ABD Konsolosu Biji Obama' sloganlarını değerlendirdi.

A+A-

ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, ABD'nin Kobani'deki IŞİD hedeflerini havadan bombalaması nedeniyle bölgedeki Kürtler tarafından atılan 'Biji Obama' sloganlarını değerlendirdi. Konsolos Espinoza, "Tabi ki bizim bu mücadelemizi gören insanların bize destek vermeleri bizim için büyük önem arz etmekte. O tür teşekkür ifade eden çağrıların duyulması bizim için önemlidir" dedi.

IŞİD VE PYD AÇIKLAMASI

 ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, IŞİD ile mücadelede ve PYD ile ilişkileri konusunda açıklamalar yaptı. ABD'nin Kobani'de savaşan peşmergelere önce havadan silah yardımı atması ve ardından yoğun olarak Kobani'deki IŞİD hedeflerini bombalamasından sonra bölgede atılan, 'Biji Obama' sloganlarını değerlendiren Konsolos Espinoza şunları söyledi:

"Ben direk olarak Beyaz Saray adına konuşamam ama, IŞİD'e karşı yürütülen mücadele, ABD için çok önemlidir. IŞİD'in mağlup edilmesine biz kendimizi bağlı görüyoruz. Tabii ki bizim bu mücadelemizi gören insanların bize destek vermeleri bizim için büyük önem arz etmekte. Biz IŞİD'e karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Tabi ki IŞİD'e karşı olan koalisyon üyeleri ve bölgede bulunun ülkeler bizim için çok önem arz etmektedir. O tür teşekkür ifade eden çağrıların duyulması bizim için önemlidir."

'BU SAVAŞI SÜRDÜRMEYE KENDİMİZİ ADAMIŞ GÖRÜYORUZ'

ABD Adana Konsolosu Espinoza, koalisyon ile birlikte IŞİD'e karşı başlattıkları savaşı sürdürmeye kendilerini adamış gördüklerini,vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yine koalisyon üyeleri ile birlikte, 'Bu tehdide karşı nasıl iyi mücadele edebiliriz' onu tartışıyoruz. Çünkü, bu tehdit sürekli değiştiğinden dolayı yarın bununla nasıl mücadele edeceğimizi bilemiyoruz. O nedenle bu tehdidi çok iyi değerlendirip ona göre mücadele etmemiz gerekir. Yaptığımız görüşmelerde bir çok kişiden Kobani'nin tekrardan inşasının çok önemli olduğunu duyduk. Yine bu konu ile ilgili olarak bütün koalisyon ülkeleri ve Türkiye dahil olmak üzere neler yapabileceğimizi görüşeceğiz."

'ESAT'SIZ BİR SURİYE GÖRMEK İSTEDİĞİMİZİ BELİRTİYORUZ'

Suriye'de PKK'nın bu ülkedeki partisi olarak bilinen PYD ile ilişkiler ve PYD Eş Başkanı Salih Müslüm'e ABD'nin vize verip vermediği ile ilgili soruyu da yanıtlayan ABD'nin Adana Konsolosu John L. Espinoza, şöyle konuştu:

"Politika gereği vize konularını hiç görüşmeyiz, tartışmayız. Biz bölgedeki bütün aktörlere çok dikkatli bir şekilde bakıyoruz. Tabiİ ki sahada yine kimler çalışacağımıza bakacağız. Zaman zaman bu değişebilir. Suriye içerisinde çok farklı gruplarla bizim görüşmelerimiz oldu. Yine bu muhalefet grubu içerisinde kendileri ile ortak çalıştığımız kimselerle kendi konumumuz hakkında net tavır sergiledik. Esat'sız bir Suriye görmek istediğimizi halen belİrtiyoruz. Demokratik, çoğulcu ve birleşik bir Suriye görmek istiyoruz. O nedenle kendileri ile ortak çalışacağımız Suriye'deki herhangi bir grup bu değerlerimizi bizimle paylaşmalı. Aynı zamanda hem teröristlerden, hem de Esat'tan kurtulma amacımıza yönelik hareket içerisinde olmalıdır."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.