1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 700 DOLARLIK MASKELER OLSAYDI CAN KAYBI OLMAZDI
700 DOLARLIK MASKELER OLSAYDI CAN KAYBI OLMAZDI

700 DOLARLIK MASKELER OLSAYDI CAN KAYBI OLMAZDI

ABD'li uzmandan çarpıcı Soma iddiası: O maskeler kömür madenleri için kesinlikle uygun değil...! Ve kullanılması yasak..

A+A-

ABD'li uzmandan çarpıcı Soma iddiası: 700 dolarlık maskeler olsaydı Soma'da can kaybı olmazdı.

ABD Maden Güvenliği Komitesi Başkanı Randall Harris, Somalı madencilerin kullandığıgaz maskelerinin, kömür madenleri için kesinlikle uygun olmadığını söyledi.

O MASKELER ABD'DE YASAK

Sadece havadaki kirli dumanı filtrelemeye yarayan bu maskelerin, belli biroksijen oranının altında hiçbir işe yaramayacağını ifade eden Harris, Amerika'daki kömür madenlerinde bu maskelerin kullanımına izin verilmediğini belirtti.

45 DEĞİL 15 DAKİKA!

Amerikaliturk.com'un haberine göre; Soma faciasını değerlendiren Harris, madende bulunangaz maskelerinin, havadaki dumanı filtre eden 'ferdi kurtarıcı' adlı basit cihazlar olduğunu ifade etti. Harris'e göre Soma'dakigaz maskeleri sanılanın aksine 45 dakika değil, sadece 15-16 dakika kadar idare edebiliyor. Ayrıca söz konusu cihazlar, havadaki pis dumanı filtrelediği içinoksijen oranının yüzde 20'den düşük olduğu ortamlarda hiçbir işe yaramıyor. Karbonmonoksit miktarı yüzde 2 olan ortamlarda,gaz maskelerinin bir saat boyunca kullanılabileceğini ifade eden Harris, "Eğer yüzde 5'lik bir oran varsa bu süre çok daha az olacaktır" diye konuştu.

'MADEN İÇİN ASLA UYGUN DEĞİL'

Amerikaliturk.com'un haberine göre; Söz konusu gaz maskelerinin kömür madenleri için asla uygun olmadığını dile getiren Harris, ABD'de bu tür ürünlerin kullanımına izin vermediklerini söyledi. Harris, "Bu maskeler, kömür madeni dışındaki madenlerde kullanılıyor. Mineral, kaya veya altın madenciliği yapıyorsanız, madenin tümünün yanma durumu yoksa, karbonmonoksit sadece yanan belli bir bölümde meydana gelecektir. Böyle durumlarda 15-16 dakika muhtemelen sizin için yeterli olacaktır" diye konuştu. Soma'da kullanılan maskelerin ABD ve Çin'de üretilen farklı versiyonları bulunduğunu ifade eden Harris, görüntülerdeki maskelerin Çin'de üretilenlere daha çok benzediğini kaydetti.

MALİYETİ 700 DOLAR

Randall Harris, ABD'de kullanılan güvenlik ürünleri konusunda da bilgi verdi. Madenlerde kullanılangaz maskelerinin yaklaşık 700 dolar maliyeti olduğunu kaydeden Harris, bu maskelerin Soma'da kullanılanların aksine, temiz hava veoksijen desteğine ihtiyaç duymaksızın, solunan ve geri bırakılan havayı kendi içinde dezenfekte ettiğini ifade etti.

'ABD'DEKİ MADENLERDE KASALARCA VAR'

Ürünün bir saat kadar kullanılabildiğini ve dışarıdaki hava ile hiçbir şekilde temas etmediğini vurgulayan Harris, şöyle konuştu: "Madenlerde her 30 dakika mesafede, bunlardan kasalarca var. Eğer bu maskelerden bir tanesini yanınızda taşıyorsanız ve maden içinde yürüyorsanız yeni bir tanesini sadece 30 dakika içinde edinebilirsiniz. Eğer sizdeki maskenin o an değişmesi gerektiğini hissediyorsanız bırakıp yenisiyle değiştirebilirsiniz. Ya da yeni kasadaki yeni maskeyi yedek olarak yanınıza alabilirsiniz. Bu sayede madenden dışarı çıkmak için her zaman yeterlioksijen edinebilirsiniz."

ABD Eyaletler Arası Madencilik Komisyonu'na bağlı komitenin Başkanı Harris, yaklaşık 40 yıldır madencilik sektörünün içinde bulunuyor. Görevi gereği Avrupa ve Güney Amerika'da birçok ülkeye seyahat eden Harris, Enerji Bakanlığı'nın daveti üzerine daha önce Türkiye'ye de giderek uzmanlarla sektördeki yeni teknolojilerin ele alındığı bir dizi görüşme gerçekleştirmiş. Soma'da yaşanan maden kazasını da yakından takip eden Harris'in dikkatini, kaza sonrası sağ kurtulan madencilerin taşıdığı güvenlik ekipmanları çekmiş.


'PATLAMA YOK, DUMANDAN ÖLDÜLER'

Soma'daki kazayı değerlendiren bir diğer isim ise Southern West Virginia Üniversitesi Maden Eğitimi Akademisi ve Enerji Teknolojileri Başkanı Carl Baisden oldu. Baisden, aynı zamanda ABD'deki en iyi maden kurtarma ekibi olarak gösterilen Maden Kurtarma Özel Kuvvetleri 1'i yönetiyor.

Baisden, Soma'daki madencilerin kullandığıgaz maskeleri için "Yüzünüze dumanı süzmesi için koyduğunuz küçük bezlere benziyor" dedi. Soma'da sadece basit güvenlik ürünlerinin olduğuna dikkat çeken Baisden, "Biz yüzde sıfıroksijen oranında dahi çalışabilen farklı çeşitte kurtarıcılar kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

Biraz ek maliyetle çok daha ileri bir koruma sağlanabileceğini belirten Baisden, "Soma'da bir patlamanın olmadığı ve ölümlerin sadece duman nedeniyle gerçekleştiği varsayımıyla söyleyebilirim ki, bu madenciler eğer ABD'de kullanılan ürünlere sahip olsalardı, kurtulabilirlerdi" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.