1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. 301 İŞÇİNİN CAN VERDİĞİ MADENDE YİNE YANGIN ÇIKTI
301 İŞÇİNİN CAN VERDİĞİ MADENDE YİNE YANGIN ÇIKTI

301 İŞÇİNİN CAN VERDİĞİ MADENDE YİNE YANGIN ÇIKTI

Bugün gündüz vardiyasında ocağın 3'ncü ve 4'ncü ayağında karbon monoksit gazının yükselmesinin sonucu yangın çıktı

A+A-

 MANİSA'nın Soma İlçesi'nde, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Işıklar Maden Ocağı'nda 3'ncü ve 4'ncü ayağında yangın çıktı. Yangın sırasında madende çalışan işçiler tahliye edildi.

MÜFETTİŞLER BİR GECEDE RAPOR VERMİŞLERDİ

Maden faciasının meydana geldiği ocağı çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Işıklar Maden Ocağı, müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine işçiler 15 Ekim'de işbaşı yaptı. Bugün gündüz vardiyasında ocağın 3'ncü ve 4'ncü ayağında karbon monoksit gazının yükselmesinin sonucu yangın çıktı. Çıkan yangın sonrası işçilerin tahliye edilmesinin ardından yangının büyümemesi ve önlenmesi için 3'ncü ve 4'ncü ayaklara duvar örülmeye başlanıldığı bildirildi. Yangında ölen ya da yaralanan işçinin olmadığı öğrenildi.

DERS OLMADI BİR GECEDE AÇILDI

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirmesine neden olan facianın meydana geldiği ocağı çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye bağlı Işıklar Maden Ocağı, müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine tekrar açıldı. İşte 14/10/2014 tarihli haberimizin ayrıntıları

Faaliyetin başlayacağı ocağın açılması için iddiaya göre tam bir maratonun yaşandı. İşçilerin ocağın kapatılmasına yönelik tepkileri üzerine, bakanlık nezdinde girişimler başlatıldı ve akşam saatlerinde müfettişlerin ocağa girmesi sağlandı. Burada son tetkiklerini yapan müfettişler de gerekli izinleri verdi. 


Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez Kömür Ocağı ile Işıklar ve Atabacası maden ocaklarını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin, facianın ardından tüm faliyeti durdurulmuştu. Daha sonra şirketin sadece Işıklar Maden Ocağı'nda, 4'üncü ayakta 30 metrelik bir bölümünde kömür çıkarmasına izin verildi. Bu bölümdeki kömürün çıkartılmasının da tamamlanmasıyla şirketin, gerekli izinleri alamamasından dolayı şirket geçen hafta faaliyetini durdurdu. İzne çıkarılan işçilerin, konuya tepki göstermesi üzerine şirketten yapılan açıklamada, müfettişlerin tespit ettiği eksikliklerin giderildiği ve gerekli onayın beklendiği, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. olarak hiçbir işyerini kapatma, devir etme ve satılmasına yönelik kararları olmadığı ifade edildi.

MÜFETTİŞLER GECE MADEN OCAĞINA GİRDİ 

Bu gelişmelerin ardından şirkete bağlı işçiler, maden ocağının kapatılmasına tepki gösterdi. İşlerini kaybetmek istemediklerini dile getiren işçiler, Kaymakamlık binası önünde de toplanıp, kendilerine açıklama yapılmasını istedi. İşçilerle sık sık konuşan isim ise Kaymakam Bahattin Atçı oldu. Atçı, incelemelerin tamamlanmasının ardından madenli ilgili açıklama yapılacağını söyledi. Bu görüşmeler sırasında da bir yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu nezlinde de ilçedeki yöneticiler, girişimlerde bulundu. 
Diğer yandan da eksiklikleri tamamlayan şirket yöneticileri de dilekçesini elden İzmir'deki Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'ne iletti. Çabaların sonuç vermesi üzerine, bu hafta içerisinde belirleyecekleri bir gün ocağa girmeyi planlayan müfettişler, hemen yola çıkartıldı. Dün akşam saatlerinde maden ocağının bulunduğu alana giren müfettişlerin incelemeleri saat 22.30'a kadar sürdü. Gerekli incelemeleri tamamlayan müfettişler, kararlarını, bugün açıkladı. Müfettişler, Işıklar Maden Ocağı'nın kalan bölümlerinde de kömür üretimi yapılmasına izin verdi. Ocaktaki faaliyetin yarından itibaren tekrar başlacağını açıklandı.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.