1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 3 ASKER KATLEDİLİRKEN; SIRRI SÜREYYA ÖNDER BUNLARI SÖYLÜYORDU
3 ASKER KATLEDİLİRKEN; SIRRI SÜREYYA ÖNDER BUNLARI SÖYLÜYORDU

3 ASKER KATLEDİLİRKEN; SIRRI SÜREYYA ÖNDER BUNLARI SÖYLÜYORDU

Hakkari Yüksekova'da 3 askerin katledildiği sıralarda, son günlerde adeta Öcalan'ın sözcülüğünü yapan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in açıklamaları inanılır gibi değildi.

A+A-

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisine yönelik söyleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hakkari Yüksekova'da 3 askerin enselerine kurşun sıkılarak katledildiği sıralarda açıklama yapan Sırrı Önder'in "O kadarınıda onbaşı da yapar" şeklinde örnek vermesi ilginç bir tesadüf oldu.

O KADARINI ONBAŞI'DA YAPAR ÖRNEĞİ

Önder, açıklamasında " Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. O kadarını bir onbaşı da yapar. Siz sözüm ona Bakansınız, biraz daha derin bir kavrayış beklenir. Size son önerim şudur: 'Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın. Ve boyca da dağlara erişemezsin." ifadelerine yer verdi. 

BELKİ OLAN BİTENDEN HABERİNİZ YOK

Sırrı Süreyya Önder, "Sayın Arınç! Bana had bildirmeye kalkışmışsınız. Belki olan bitenden haberiniz yok. Belki de idrak edemiyorsunuz! Bu had bildirme dillerini hangi ara öğrendiniz? Kim size bu ruhsatı verdi? Had nedir? Sınırı nerede başlar? Bu sınırı kim tayin eder? Bakanlığınızın görev tanımı içinde var da biz mi bilmiyoruz? Sayın Öcalan Başmüzakerecilik sıfatını tarihi Newroz Bildirgesini yazdığı gün aldı. Türkiye'de demokratik bir barış, özgür eşit ve hakça bir yaşam isteyen bütün halkların iradesini siz de bir yasayla onayladığınız gün tescil edildi. Evet, bir Başmüzakereciniz daha var. O da; yasayla tariflediğiniz Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'dır. Üstelik sizin aslında girmek istemediğiniz, onların da aslında sizi almak istemediği Avrupa Birliği için fuzuli bir Başmüzakereciniz varken bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için neden olmasın, ne mani?" 

BARIŞ, BARIŞ DİYE TEKRARLANARAK GELMEZ

Sırrı Süreyya Önder, sözlerini şöyle sürdürdü: "Evet, 'nereden çıktı bu sekretarya' dediğiniz şey ve daha fazlası bu yasada mündemiçtir. Ortada gizli saklı ya da vehmedilen bir şey yoktur. Barış meselesi laubalilik kaldırmaz, ciddi bir iştir. Barış, 'Barış' diye de tekrarlanarak gelmez. Sistemli, şeffaf, yasal, demokratik ve cesur yaklaşımlar gerektirir.

"ÇATIŞMA GÜNLERİNE DÖNÜLÜRSE" DEDİĞİ SIRAARDA 3 ASKER ŞEHİT EDİLDİ

Bana gelince; Sayın Öcalan'ın da, Kandil'in de, Hükümetinizin de karşısında, barışı isteyen irade için katkı sunmaya çalışan, bütün yurttaşlarımızın canını ve hukukunu aziz bilen, bu halkın en az sizin kadar meşru bir vekiliyim. Konumum ve rolüm budur. Allah korusun yeniden bir çatışma koşullarına dönülürse biliniz ki, sizden daha fazla muazzep olacağım. Provokatör lafını size misliyle iade ediyorum. Esas provokasyon kamu düzenini salt polisiye tedbirlerle sağlamaya çalışmaktır. O kadarını bir onbaşı da yapar. Siz sözüm ona Bakansınız, biraz daha derin bir kavrayış beklenir. Size son önerim şudur: 'Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın. Ve boyca da dağlara erişemezsin."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.